Návrat do Prievidze v znamení zármutku. Pipíška odohral 6 minút a stoplo ho poranené koleno

Publikované: 26.11.2017 Autor: Tomáš Kotlárik

Branislav Pipíška (Foto: archív bp)

Po piatich rokoch sa v lete vrátil do Prievidze. Po Banskej Bystrici a Žiare nad Hronom pôsobil počas päťročného obdobia tiež v Lučenci. V ňom hral ostatné dva ročníky, a najmä uplynulý bol z individuálneho hľadiska pre Branislava Pipíšku najvydarenejší. Na Hornú Nitru smeroval opätovne – už v pozícií predsezónnej posily. Okolnosti sa pre nepríjemné zdravotné problémy rázom zmenili.

Dvadsaťdvaročný rodák z Bojníc nastúpil v aktuálnej sezóne iba na tri súťažné zápasy. Odohral v nich vyše šesť minút. V ligovej konfrontácii proti Svitu bol na palubovke dve minúty, proti Komárnu bezmála tri a takmer na 70 sekúnd nastúpil v októbri v Alpsko-jadranskom pohári v Slovinsku proti Zlatorogu Laška. A práve počas medzinárodného stretnutia si privodil nepríjemné poranenie kolena, ktorého ho odstavilo mimo basketbalové dianie.

Analýza: Na ligu sa oplatí chodiť, vybrali sme jej najväčšie pozitíva

Branislav Pipíška, Boban Tomič (Foto: archív bp)

Operáciu natrhnutého krížneho väzu po dohode s lekármi vynechá

Pri nešťastnom pohybe mi v Slovinsku vyskočilo koleno. Po mnohých vyšetreniach sa zistilo, že mám natrhnutý predný krížny väz v pravom kolene. Po debatách s doktormi sme sa dohodli, že operáciu neabsolvujem. Verím, že sa mi to zrastie a všetko bude tak, ako predtým,” opísal moment, ktorý z neho urobil núteného maróda. Najpriaznivejšie lekárske prognózy hovoria o možnom januárovom návrate. Nevysoký mladík sa prvé týždne pohyboval s pomocou bariel. Na nohe mal ortézu. Tá je už dole a Pipíška zarezáva v tréningovom procese.

„Teraz trénujem individuálne a naberám späť silu, ktorú som v nohe stratil. Navštevujem rehabilitácie u Stanky Gogovej, ktorá sa o mňa a spoluhráčov stará najlepšie ako vie.” Na úvodný zápas sezóny s Interom do hry nezasiahol. Americký kouč Prievidze Ryan Pannone dal prednosť starším a skúsenejším jedincom. V ďalších dvoch stretnutiach dostal Branislav minimálnu šancu. Hral tak málo, že si nestihol do štatistického ukazovateľa pripísať žiadne bodové zápisy. „Som vďačný, že moja šanca postupne prišla, hoci len nakrátko. Verím, že po zranení sa minutáž zvýši. Jasné, že ma nebaví pozerať sa na zápasy z lavičky, najradšej by som sa prezliekol a pomohol chalanom,” povzdychol si.

Pipíška ani náhodou neľutuje, že po dobrej minulej sezóne opustil Lučenec, ktorý sa neprihlásil do súťaže. Nadšene privítal alternatívu vrátiť sa do prievidzského tímu. „V Prievidzi so naposledy hrával mládežnícku ligu. Po príchode som cítil, že je množstvo vecí pozmenených. Je iné vedenie klubu, tréneri, mladším hráčom sa darí, vyhrávajú a chodievajú na turnaje do zahraničia. Ak si nájdem čas, s radosťou ich chodím na domáce súboje podporovať,” odpovedal Pipíška, ktorého najväčšou záľubou je spánok.

Komentár: Nastal čas prehovoriť Romana Marka na návrat do reprezentácie

Branislav Pipíška (Foto: archív bp)

Návrat do zostavy nebude ľahký

Ak sa v januári splnia predpoklady o Branislavovom návrate, nebude pre neho ľahké prepracovať sa do zostavy. Konkurencia na pozíciu rozohrávača v podobe zámorských spoluhráčov Rodneyho Glasgowa a Jaytornaha Wisseha je pre slovenského hráča obrovská. „Jay patrí k najskúsenejším a Rodney je síce od neho mladší, ale má za sebou nejaké angažmány. Pozorujem ich na ihrisku, najmä ako riešia finálne situácie, dirigujú hru a všímam si rôzne detaily. Mám sa od nich čo učiť. Je pre mňa dobrou školou trénovať s nimi a napredovať v kariére,” pokorne odpovedal.

Platným by mohol byť Pipíška aj v krídelných priestoroch. V lanskej sezóne potvrdil dobrú streľbu. Za Lučenec v 39 zápasoch základnej časti nazbieral v priemere 7.1 bodu na zápas. Streľba za dva body činila úspešnosť 46%, trojbodová 42%. Hendikepom je nižší vzrast, ktorý sa prejaví v doskakovaní. Kompenzuje to rýchlosťou, mrštnosťou a agresivitou v obrane. Braňo si cení predovšetkým trénerské rady Američana Ryana Pannoneho. „Trénoval v Izraeli euroligový tím Hapoel Jeruzalem, taktiež niektorých NBA hráčov. Môžeme sa pri ňom veľa priučiť. Mávame aj individuálne tréningy, kde sa zvlášť venuje každému jednému. Je fajn mať amerického kouča, predsa len ich na Slovensko nebolo mnoho,” pokračoval v debate synovec slovenského krídelníka Petra Pipíšku, spolu hrávali v lučeneckom družstve.

Branislav Pipíška (Foto: Vladimír Dorňák)

Vzorom Isaiah Thomas, ktorého v zámorí degradovali kvôli výške

Branislav má od začiatku svojho návratu do Prievidze smolu. V jednom z duelov si privodil tržnú ranu pod okom, neskôr si vyvrtol členok a teraz ho straší problémové koleno. Športovo dodáva, že k basketbalu patria aj takéto momenty. Popri priateľke, rodine a basketbalu nezabúda na školské povinnosti. Je študentom Technickej univerzity vo Zvolene v odbore protipožiarna ochrana a bezpečnosť. „Zatiaľ to nejako dokážem skĺbiť. V lete som dokončil bakalársky stupeň, a pokračujem ďalej na inžiniera. Je to náročnejšie, ale mám individuálny plán, tak mi to vyhovuje. Väčšinou chodím iba na skúšky.”

Pipíška je veľkým obdivovateľom americkej hviezdy NBA Isaiaha Thomasa z Clevelandu Cavaliers, ktorý meria okolo 175 centimetrov. „Kto ho sleduje, vie akú cestu podstúpil, aby sa stal jedným z najlepších hráčov NBA. Mnohí ho podceňovali skrz výšku. Málokto čakal, že sa až takto presadí. Je to odraz tvrdých tréningov a zanietenia. Ak niekto na sebe neustále maká, vždy sa mu to vráti. Možno nie hneď, ale časom určite,” dodal na záver.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%