Čajky v Poľsku neuspeli a v Mersine dnes Ruže nekvitli, aspoň že Good Angels porazili Enisej

Publikované: 22.11.2017 Autor: Basket.sk Foto: fiba.com

Energa Toruň (POL) vs. Piešťanské Čajky, Rasheed (21) vs. Bartáková (9) (Foto: fiba.com)

Dnešný program basketbalového EuroCupu žien začal zápasom v tureckom Mersine, kam pricestoval tím Ružomberka so snahou o zisk prvého víťazstva v súťaži. Pre nás ďalší zaujímavý zápas tejto súťaže sa hral od 18:00 v Košiciach, kde domáce Good Angels privítali Enisej Krasnoyarsk. Ako posledné zo slovenských účastníčok EuroCupu dnes nastúpili na svoj zápas hráčky Piešťanských Čajok v poľskej Toruni.

Čajky nezačali svoj piaty zápas v EuroCupe dobre a po štyroch minútach prehrávali 10:3, náskok stiahli na 10:7 a domáce ho pre zmenu natiahli na 18:7, prvá štvrťka skončila nakoniec 24:10, čo pre hráčky vicemajstra značilo problémy. Druhú časť zas mali v rukách Piešťanky, po piatich minútach to bolo už len o sedem bodov a do konca prvého polčasu to skresali na rozdiel štyroch bodov – 32:28.

V tretej štvrtine prišli prvé body až po 2,5 minúte, Páleníková znížila rozdiel na 2 body. V ďalšom priebehu to bolo vyrovnané, domáce si držali náskok niekoľko bodov, avšak minútu pred záverom tejto časti hry Čajky vyrovnali na 42:42. hráčky Energa zareagovali a pridali ďalších 5 bodov. Posledná štvrtina začala 13 bodovou šnúrou domácich počas piatich minút a vidina víťazstva sa nášmu zástupcovi začala vzďaľovať. Piešťany dokázali výsledok ešte čiastočne korigovať, no z Poľska si vezú prehru 66:48.

Energo Toruň (POL) – Piešťanské Čajky 66:48 (32:28)
Toruň: Cain 25 (12 doskokov), Skobel 15, Grigalauskaité 11, Mansfield 8 (9 doskokov, 8 asistencií), Uro-Nile 5, Rasheed 2, Maliszewska a Bekasiewicz po 0.
Piešťany: T. Páleníková 15, Smith 8 (10 doskokov), Bartáková 7, Dusášová 6, Slamová, Podrug a Kašpárková po 4, Letková, Jakubcová a Gajdošová po 0.
TH: 8/9 – 5/6, trojky: 4/16 – 3/15, fauly: 12 – 15, rozhodovali: Mindaugas Vacerskis (LTU), Per-Kristian Larsen (NOR), Ksenia Ramaniuk (BLR).
Štvrtiny: 24:10, 8:18, 15:14, 19:6.

GOOD ANGELS Košice vs. Enisey Krasnoyarsk (RUS), Zuzana Žirková (7) (Foto: fiba.com)

Úvod zápasu v Angels aréne vychádzal trošku lepšie hostkám z Krasnojarska, tie v polovici prvej štvrtiny viedli 9:13, potom sa ale rozbehli Anka Jurčenková a Darxia Morris a skóre sa začalo prikláňať na stranu domácich, prvá časť hry skončila 28:14. Tú druhú začala úspešným košom Daugilé Šarauskaité, ale hráčky ruského tímu zabrali a v 25. minúte to bolo už len o sedem bodov a na prestávku šli domáce dokonca už len s päť bodovým vedením.

Vstup do druhého polčasu bol opäť v réžii Košičaniek, šnúrou 6:0 súperkám odskočili a po dobrej obrane a fauloch hostiek pridávali ďalšie body na svoje konto. Súperkám z Ruska dovolili v tejto časti hry len štyri úspešné strelecké pokusy a do poslednej štvrťky šli s náskokom 18 bodov. V poslednej štvrtine sme videli niekoľko blokov z oboch strán či rýchlych protiútokov, rozdiel v skóre sa dostal aj na 21 bodov, no konečný stav bol nakoniec 77:61 pre nášho majstra.

GOOD ANGELS Košice – Enisey Krasnojarsk (RUS) 77:61 (40:35)
Košice: Morris 18, Jurčenková 14 (9 doskokov, 3 bloky), M. Páleníková 10, Peters 8 (10 doskokov), Stehlíková a Žirková po 6, Bálintová, Deptová a Šarauskaité po 5, Theiner 0.
Krasnojarsk: Monroe 15, Svaryte 12 (9 doskokov), Marčenkova 9, Dorovskich a Kiryanova po 7, Kunakova 4, Goldyreva 3, McCallum a Kiseleva po 2, Yakimova 0.
TH: 13/19 – 13/20, trojky: 8/21 – 4/11, fauly: 23 – 21, 5 os. chýb: Stehlíková, Jurčenková, Peters – Dorovskich, Kiselova, rozhodovali: Carlos Santos (POR), Sarty Nghixulifwa (NAM), Alexandre Deman (FRA).
Štvrtiny: 28:14, 12:21, 21:8, 16:18.

Hlasy (zdroj: SITA, RTVS):

Peter Jankovič (tréner Good Angels Košice): „Potrebovali sme zvíťaziť a šestnásť bodov je pre nás výborných. Mohlo to byť aj lepšie, no dosť našich striel sme nepremenili. Dievčatám patrí všetka česť, pretože v prvej štvrtine hrali fantasticky. Potom sme sa začali trápiť, ale stále sme viedli. Prišla vynikajúca tretia štvrtina a v nej sme súpera zničili. Zaslúžene sme dnes zvíťazili, dievčatá podali zodpovedný výkon.“

Marta Páleníková (hráčka Good Angels Košice): "Nebolo to až tak jednoduché, ako to možno vyzeralo. Rusky sú dobré strelkyne a trojkami sa mohli dostať späť do duelu. Mentálne sme to zvládli a tešíme sa z triumfu. V obrane sa nám darilo, to bol kľúč k úspechu. V druhej štvrtine sme síce na chvíľu mentálne padli, ale dôležité bolo, že sme sa vrátili späť do duelu.

Zuzana Žirková (kapitánka Good Angels): „Na začiatku sme sa trochu oťukávali, potom sme sa do toho dostali, utvorili sme si náskok a postupom času sme ho už len udržiavali. Škoda, že sme sa vo vedení nedostali cez 20 bodov, lebo by to bolo pre nás lepšie. Ja som sa po chorobe rozbiehala ťažko, ale verím, že to bude už len lepšie a lepšie. Čaká nás ešte posledný zápas v Ružomberku, pred ním by som ešte nechcela dávať nejaké prognózy ako to bude vyzerať s našou postupovou pozíciou. Samozrejme chceme tam zvíťaziť.“

Mersin (TUR) vs. MBK Ružomberok, Hartley (14) a Mištinová (13) (Foto: fiba.com)

Ružomberčanky na úvod síce prehrávali 5:0, ale otočili na 7:8 na konci 6. minúty a prvú štvrtinu vyhrali 10:14 po trojke Kováčikovej. Napriek tomu, že v úvode druhej štvrťky sa strelecky nedarilo obom stranám v 15. minúte bolo vyrovnané 14:14. Obrany naďalej dominovali a polčas skončil na chudobných 19:20.

Druhý polčas začal strelecky lepšie Mersin, no po 5 minútach bolo stále vyrovnané 26:26, Ruža potom ušla na 6 bodový náskok, ale pred poslednou časťou hry to bolo opäť len o jeden bod – 32:33. Mersin začal lepšie aj poslednú štvrtinu a relatívne rýchlo viedol 40:33, náskok domácich následne už len rástol. MBK Ružomberok prehral v Turecku 54:42.

Mersin (TUR) – MBK Ružomberok 54:42 (19:20)
Mersin: Thomas 14 (16 doskokov), Yalcin 12, Hartley 9, Cado,a Colakoglu po 8, Gumusay 2, Yararbas 1, Oral a Tasci po 0.
Ružomberok: Mištinová 11, Yatskovets a Bozoki (8 doskokov) po 7, Campbell 6 (8 doskokov), Janoščíková 4, Kováčiková a Brown po 3, Bartánusová 1, Diawakana 0.
TH: 12/21 – 3/10, trojky: 2/18 – 3/15, fauly: 12 – 18, rozhodovali: Ivan Miličevič (BIH), Stanislav Valeev (RUS), Christina Manoli (FRA).

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%