Ako štvorročný urobil z futbalového otca fanúšika basketbalu. Teraz chce uspieť v Handlovej

Publikované: 14.11.2017 Autor: Tomáš Kotlárik

BK Inter Bratislava vs. MBK Handlová, Grznár (51) vs. Landenbergue (18) (Foto: Vladimír Dorňák)

Má dvadsaťštyri rokov a patrí k dôležitým postavám v tíme Handlovej. Švajčiarsky rozohrávač Jeremy Landenbergue prišiel v júli na Hornú Nitru. Za posledných šesť rokov nadobudol skúsenosti na americkej univerzite v Kalifornii Cuesta College, vo francúzskom mužstve Sharks Antibes, tri ročníky strávil doma vo Švajčiarsku v BC Boncourt Red Teame. V Handlovej sa švihom udomácnil. Postupne sa mu do úst vtískajú slovenské slovíčka. Hoci ako hovorí: ľahšie chápe, než hovorí.

Basketbalové podmienky vo Švajčiarsku nie sú podľa Jeremyho zlé. Väčšia pozornosť sa však v krajine helvétskeho kríža upriamuje na futbal, hokej, tenis či lyžovanie. V ostatnej sezóne pôsobil perspektívny tvorca hry v družstve BC Boncourt Red Team. Poskladané bolo z dobrých hráčov, lenže nenaplnilo predsezónne očakávania. Mladého Švajčiara dôkladne sledoval aj tréner Kruno Krajnovič. „Povedal mi, že ma o mňa záujem, ale ešte má v hľadáčiku ďalších hráčov. Nakoniec si ma vybral. Veľmi som chcel byť súčasťou handlovského tímu a učiť sa novým veciam. Vo vašej krajine som dovtedy nikdy nebol. Chcel som získať nový zážitok,” povedal v úvode rozhovoru Jeremy Landerbergue. Za motiváciou príchodu bola aj vidina väčšej hernej záťaže. Kým vo Švajčiarsku sa hráva počas týždňa zvyčajne jeden zápas, v slovenskej súťaži je program oveľa nahustenejší.

Žilinský Wright zaujal triple-doublom, v lige je o neho záujem

KB Košice vs. MBK Handlová, Jeremy Landenbergue (18) (Foto: Jäzva)
Štvorročný Jeremy Landenbergue (Foto: archív JL)

Mamu v detstve vystavil ťažkému rozhodnutiu

Narodil sa vo švajčiarskom meste Lausanne, odkiaľ pochádza jeden z najlepších tenistov sveta Stan Wawrinka. „Viem o tom. Wawrinka by nebol taký dobrý, keby sa nenarodil práve v Lausanne,” zasmial sa hrdý lokálpatriot. Landenbergue s pýchou opisuje malebnosti svojho rodiska. Viac ako 130-tisícové mesto je preslávené sídlom Medzinárodného olympijského výboru i neďalekou vinohradníckou oblasťou. „Máme jedno z najväčších jazier v Európe – Ženevské jazero, obklopené je krásnymi Jurskými horami. Väčšina mojej rodiny stále žije v Lausanne. Každé leto sa za nimi vraciam a vždy sa cítim doma skvelo,” prezradil muž nosiaci na drese číslo 18.

Za vznikom začiatku jeho basketbalového príbehu stoji úsmevná historka z detstva. Keď mal štyri roky, v televízií pravidelne vysielali basketbalové prenosy z francúzskej ligy. Drobec Jeremy vytrvalo prosil otca, aby ich mohli spoločne sledovať. Hlava rodiny maličkému synovi radosť neurobila. Uprednostňovala futbalové zápasy. „Jedného dňa moje neúnavné prosíkanie otca unavilo. Zapli sme si basketbalový zápas a on počas jeho priebehu uvažoval, prečo som tak veľmi túžil vidieť basketbal. Hneď po stretnutí som mu povedal, že toto chcem v živote robiť. Odvtedy som začal a robím basketbal dodnes. Pobláznený som ním nielen ja, ale celá moja rodina. Futbal už nesleduje nikto, dokonca ani otec,” pousmial sa pri spomienke na pretransformovanie otca na basketbalového priaznivca.

V štrnástich prišla šanca na plnenie si túžob. „Som ten typ človeka, ktorý má rád náročnú cestu životom. Zrazu som mal príležitosť študovať a hrať basket vo Francúzsku. Vždy som chcel byť profesionálom, tento krok som považoval za správne rozhodnutie. Chcel som sa zlepšiť a dosiahnuť vysnívané ambície. Najťažšie nebolo opustiť rodinu a známych, ale presvedčiť a prosiť mamu, aby ma pustila,” priblížil veselý Švajčiar zápas o matkin súhlas.

Hviezda Prievidze: Liga nás nerešpektuje. Chceme to zmeniť a dotiahnuť k titulu

BK Inter Bratislava vs. MBK Handlová, Jeremy Landenbergue (18) (Foto: Vladimír Dorňák)

O Krajnovičovom incidente: Ešte som nemal trénera, ktorý ochraňuje hráčov

Najkomfortnejšie sa cíti na poste rozohrávača. Problém mu však nerobí nastúpiť na akejkoľvek pozícií, kde si ho tréner predstavuje. Hoci meria 189 centimetrov, výšku za zápor nepovažuje. Viac sa chce zlepšiť v trojbodovej streľbe. „Máme v mužstve niekoľko dobrých strelcov z tejto hranice. Ak mám možnosť otvorenej pozície, vyskúšam to aj ja. Nikdy som nebol ten typ, ktorého zaujímajú vlastné štatistiky. Radšej by som dosiahol 2 body a vyhral zápas, než zaznamenal 15 bodov a môj tím by prehral. Nachádzam šťastie vo víťazstvách, nie vo svojej individualite,” pripojil hráč s prezývkou Jay. Fanúšikovia na sociálnych sieťach ho poznajú pod pseudonymom Jaylanden.

V predchádzajúcom ročníku odohral za BC Boncourt Red Team 24 zápasov a priemerne dosiahol 10.1 bodu. V doterajších jedenástich duelov v Eurovia SBL v drese handlovského Baníka zaznamenal priemer na úrovni 11 bodov. V úvode sme naznačili, že Švajčiara si do družstva vybral samotný kouč Krunoslav Krajnovič. Landenbergue vyjadril názor na trénerov nedávny incident s košickým rozohrávačom Radenkom Pilčevičom. „Je vidieť, že basketbal je jeho vášňou. Prácu berie skutočne zodpovedne. Chce pre nás hráčov to najlepšie. V minulosti, z rozličných pôsobísk, som videl, ako sa tréneri vzájomne dostali do rôznych konfliktov. Ešte nikdy som však nemal trénera, ktorý chráni na palubovke svojho hráča.”

Jeremy Landenbergue s mladším bratom Kwamym (Foto: archív JL)
Jeremy Landenbergue so spoluhráčom Marcusom Tyusom (Foto: archív JL)

Jay inšpiráciou pre mladšieho brata

Aktuálne siedme miesto v tabuľke nevníma Jay tragicky. V Handlovej je nadmieru spokojný. Vďaka priateľskej nálade v kabíne a dobráckym spoluhráčom si na slovenské angažmán zvykol okamžite. „Už ma stihli naučiť niekoľko slovenských slov. Viem napočítať do desať. Taktiež povedať: ahoj, ďakujem, rád by som objednal, ako sa voláš, malý, veľký. Slová sa na mňa lepia, ešte ich neviem spájať do viet. Od prvého dňa si najviac rozumiem s Američanom Marcusom Tyusom. Ak ma niekde uvidíte, je šanca, že na 98% je so mnou aj on,” vtipne priblížil.

V Handlovej býva priamo v basketbalovej hale v jednom z apartmánov. Tréneri, spoluhráči či vrátnici zaiste spoznali za krátky čas Jeremyho náruživosť k muzike. „Milujem hudbu. Počúvam ju 24 hodín denne. Tiež rád sledujem filmy a rôzne televízne programy. Alebo som tretím kolesom na voze pri Marcusovi a jeho manželke,” nezaprel v sebe znovu žartovnú povahu.

Okrem humoru nastanú z času na čas chvíle neveselšie. Jayovi sa zacnie za domovom. Za rodičmi, sestrou Sheilou, bratom Kwamym a najmä za Travisom, s ktorým majú vybudovaní veľké vzájomné puto. „Travis je pre mňa jednou z najdôležitejších osôb na svete. Ľudia ani len netušia, ako veľmi sme si blízki. Pred šiestimi týždňami oslávil sedemnáste narodeniny a začal hrať basketbal za profesionálny tím BC Boncourt Red Team, kde som hral ja v uplynulej sezóne. Snažím sa ho naučiť všetko. Chcem z neho urobiť nielen dobrého hráča, ale predovšetkým človeka,” zakončil na záver rozhovor osobným želaním.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

PHO PHO 72:83
22.06.2018
MIN MIN
ATL ATL 75:70
22.06.2018
CON CON
DAL DAL 101:72
22.06.2018
LAS LAS
LVA LVA 88:78
22.06.2018
NYL NYL
SEA SEA 72:63
22.06.2018
IND IND
CHI CHI 77:93
22.06.2018
WAS WAS
LAS LAS 24.06.2018 NYL NYL
IND IND 24.06.2018 CON CON
LVA LVA 24.06.2018 MIN MIN
CHI CHI 24.06.2018 PHO PHO
DAL DAL 24.06.2018 SEA SEA

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Los Angeles Sparks 9/3 75,00%
2 Phoenix Mercury 10/4 71,43%
3 Seattle Storm 9/4 69,23%
4 Washington Mystics 8/5 61,54%
5 Connecticut Sun 7/5 58,33%
6 Dallas Wings 6/5 54,55%
7 Atlanta Dream 7/6 53,85%
8 Minnesota Lynx 6/6 50,00%
9 New York Liberty 4/7 36,36%
10 Las Vegas Aces 5/9 35,71%
11 Chicago Sky 3/9 25,00%
12 Indiana Fever 1/12 7,69%