Veľký projekt sa skončil rýchlo, klubová legenda sa po troch zápasoch vzdala

Publikované: 28.10.2017 Autor: Peter Jačiansky

Pablo Prigioni (Foto: gigantes.com)

Baskonia je na euroligovej scéne stálicou. V minulej sezóne, ktorá priniesla nový formát súťaže, sa tím z mesta Vitoria-Gasteiz prebojoval do playoff vďaka dobrej bilancii 17:13. Baskovia síce prehrali s CSKA Moskva 0:3 na zápasy, ale v každom z nich boli ruskému mužstvu vyrovnaným súperom.

Trénerom mužstva bol v spomínanej sezóne Sito Alonso. Vďaka výborným výsledkom však v lete upútal pozornosť Barcelony, ktorá hľadala toho správneho adepta na miesto hlavného trénera. Baskovia tak zostali bez kormidelníka. V klube sa teda rozhodli pre zaujímavé riešenie a dali šancu mužovi, ktorý mužstvo v minulosti preslávil ako hráč – Argentínčan Pablo Prigioni. Akvizícia klubovej legendy bola považovaná za začiatok novej éry tímu. Rozprávalo sa o ambicióznom a dlhodobom projekte, v ktorom by mal 40-ročný bývalý rozohrávač hrať dôležitú úlohu.

Lenže uplynulo len pár týždňov a veľký projekt sa skončil. Teda aspoň pre Prigioniho, ten totiž po stredajšom zápase s Valenciou rezignoval. V Eurolige tak odtrénoval len tri duely. Vo všetkých jeho klub prehral. Najprv vonku s Olympiakosom a Maccabi Tel Aviv a potom aj doma s Valenciou. Svoje rozhodnutie oznámil verejnosti na tlačovej konferencii priamo po spomínanom stretnutí s Valenciou. „Nebudem komentovať duel, a preto rovno prejdem do španielčiny. Už viac nebudem trénovať tento tím. Ak mám povedať pravdu, cítim sa veľmi frustrovaný, pretože som nedokázal naplniť moje okčakávania a taktiež očakávania klubu. Ospravedlňujem sa našim fanúšikom, prezidentovi a celej organizácii za to, že som nedokázal pomôcť svojim hráčom hrať dobrý basketbal a to ma bolí najviac,“ povedal na úvod Prigioni.

Argentínsky tvorca hry patrí k najväčším osobnostiam Baskonie, za ktorú nastupoval v ôsmich sezónach v Eurolige. V rokoch 2005 až 2008 bol pri štyroch účastiach na turnaji Final Four. Po pôsobení v NBA kluboch New York Knicks, Houston Rockets a LA Clippers sa v decembri 2016 vrátil do Baskonie, s ktorou podpísal kontrakt do konca sezóny. O mesiac neskôr sa však rozhodol ukončiť hráčsku kariéru. „Cítim sa za toto zodpovedný a nechcem poškodzovať klub alebo mojich hráčov. Radšej preto odchádzam a mužstvo prenechám inému trénerovi. Som presvedčený, že vedenie nájde kvalifikovaného kouča, ktorý pomôže chlapcom z tejto situácie. Trénersky štáb sa ma snažil odhovoriť od tohto rozhodnutia, ale dobre ma poznajú,“ dodal špílmacher, ktorý v drese Baskonie a Realu Madrid zaznamenal dovedna 804 asistencií, vďaka čomu je momentálne v historických tabuľkách na ôsmom mieste.

Vo včerajšom zápase na pôde nemeckého Bambergu, ktorý Baskonia taktiež prehrala a začala tak sezónu bilanciou 0:4, viedol tím asistent Sergio Valdeolmillos. Vedenie tímu však už našlo nového lodivoda, ním sa stane skúsený Pedro Martínez, ktorý v minulom ročníku španielskej ligy priviedol Valenciu k majstrovskému titulu. Po víťaznej sezóne sa však vo Valencii rozhodli dať šancu Txusovi Vidorretovi, a tak Martínez zostal bez klubu. Pre Pedra Martíneza to bude už druhé pôsobenie v Baskonii, prvý raz tu bol na jeseň v roku 2005. Vtedy sa však jeho angažmán neskončil pozitívne.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SBK SBK 03.07.2020 CBK CBK
STT STT 67:37
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK 58:19
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE 57:6
03.07.2020
STL STL