V priebehu pár dní prišiel o takmer celú rodinu, v Moskve si od neho veľa sľubujú

Publikované: 25.10.2017 Autor: Peter Jačiansky Foto: euroleague.net

Thomas Robinson (0), Chimki Moskva (RUS) (Foto: euroleague.net)

Po troch euroligových kolách zostali už len tri mužstvá, ktoré neokúsili horkosť prehry: Real Madrid, Olympiakos Pireus a Chimki Moskva. Pri prvých dvoch menovaných tímoch to nie je žiadne prekvapenie, veď reč je o účastníkoch Final Four z poslednej sezóny.

Výborne však do sezóny vstúpil moskovský klub Chimki, ktorý sa do Euroligy dostal ako finalista VTB ligy. Vďaka priaznivému žrebu odohrali Moskovčania úvodné tri stretnutia na domácej pôde. Postupne zdolali Valenciu (75:70), Žalgiris Kaunas (85:77) a napokon aj Crvenu zvezdu (85:78). Duel s belehradským mužstvom bol pravdepodobne najťažší, po prvom polčase totiž vyhrávali hostia. Hráči Chimki však v tretej časti predviedli výbornú obranu a Zvezdu ubránili na 11 bodov. Táto štvrtina v konečnom dôsledku rozhodla o triumfe domácich.

Hru Moskovčanov aj tentokrát skvelo dirigoval Aleksej Šved, najväčšia hviezda tímu, ktorý nastrieľal 18 bodov a zaznamenal tiež 9 asistencií. „Tak ako všetky srbské tímy, aj Zvezda hrala tvrdo a fyzicky. Predviedli nám, že dokážu hrať dobre a že v Eurolige nie je slabého súpera. Hrali sme až do konca a držali sme spolu, preto sa nám podarilo vyhrať. Máme za sebou len tri zápasy, ešte nás toho čaká veľmi veľa. Odohrali sme tri stretnutia doma, čiže uvidíme teraz, ako sa nám bude dariť v nasledujúcich dvoch vonku. Nemôžme sa baviť o playoff na začiatku sezóny,“ skonštatoval po zápase 28-ročný ruský reprezentant. My len dodáme, že spomínané dva duely vonku odohrá Chimki práve proti Olympiakosu a Realu.

ŠESŤ TÍMOV ZA PÄŤ ROKOV

V úvodných troch zápasoch ale spomedzi hráčov Chimki nazbieral v štatistickej kategórii Index rating najvyššiu hodnotu americký podkošový hráč Thomas Robinson, ktorého sme spomenuli už v predsezónnom preview. Rodák z Washingtonu, D.C. sa do NBA dostal v roku 2012 po troch sezónach strávených v univerzitnom tíme Kansas Jayhawks. V treťom ročníku zaznamenal v priemere na zápas viac nez 17 bodov a 11 doskokov, čo zaujalo aj skautov z profiligy. Draftoval ho tím Sacramento Kings z piateho miesta, lenže hneď ako nováčik bol Thomas Robinson vytrejdovaný do Houstonu. Následne išiel do Portlandu, Philadelphie, Brooklynu a LA Lakers.

Za päť sezón, ktoré strávil v najkvalitnejšej lige sveta, tak vystriedal šesť tímov! Dovedna odohral v NBA 313 zápasov, v ktorých mal priemer 4,9 bodu a 4,8 doskoku na jeden duel. Ak by sme sa však pozreli do kategórie Per 36 Minutes, jeho kariérny priemer by bol viac než 13 bodov a 12 doskokov na zápas. To je double-double. Problém je však ten, že na palubovke Robinson nikdy nehral v priemere 36 minút. Čo sa minutáže týka, najviac toho odohral v 22 zápasoch za Philadelphiu, kde dostal 18,5 minúty na zápas. Pred začiatkom sezóny 2017/18 čakal americký pivot na ďalšiu šancu v NBA, ale tá sa nedostavila. Preto na konci septembra podpísal ročný kontrakt s Chimki.

KVALITNÁ POSILA PRE MUŽSTVO

„S prezidentom klubu a generálnym manažérom sme sa dôkladne pozreli na trh s hráčmi a rozhodli sme sa, že náš tím spravíme lepším. Chcel by som sa poďakovať prezidentovi a sponzorom, pretože Robinson je kvalitná posila pre naše mužstvo. Je to veľmi dobrý hráč a bol päťkou na drafte, navyše je v skvelom veku. Myslím si, že sa do nášho systému hodí perfektne. Sme si vedomí kvalitatívnej úrovne Euroligy, v ktorej sa hrá veľa zápasov, a tak potrebujeme kvalitných hráčov,“ povedal na margo svojho nového zverenca kormidelník Chimki Georgios Bartzokas. Prechod z Európy do NBA a naopak je pre hráčov vždy náročný, Robinson nikdy predtým nebol na starom kontinente. Do euroligového kolobehu však naskočil bez problémov a už od začiatku potvrdzuje svoju vysokú kvalitu. Po troch stretnutiach má priemer viac než 14 bodov a 6 doskokov a to na palubovke strávil len 17 minút! To je vynikajúca efektivita.

STRATIL TROCH BLÍZKYCH ĽUDÍ

Thomas Robinson je pod košom veľký bojovník, ale to isté sa dá o ňom povedať aj v súkromnom živote. Ten sa dramaticky zmenil na prelome rokov 2010 a 2011. Vtedy len 19-ročný basketbalista najprv stratil starú mamu a o niekoľko dní aj starého otca. Obaja sa významným spôsobom podieľali na jeho výchove. Napokon prišla tá najtragickejšia správa, Robinsonova 37-ročná matka Lisa zomrela. Náhle jej praskla aneuryzma mozgovej tepny. V priebehu 25 dní tak mladý basketbalista prišiel o troch blízkych ľudí. Thomasovi zostala už len sedemročná nevlastná sestra Jayla. V tom momente si povedal, že urobí všetko, čo bude môcť, aby sa o ňu postaral. „Odvtedy má pre mňa hranie basketbalu celkom iný význam,“ vravel 208 cm vysoký pivotman.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK live
03.07.2020
CBK CBK
STT STT live
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK live
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE live
03.07.2020
STL STL