Double-double mašina spod Dubňa. Európa je pre mňa veľká škola, vraví Conley

Publikované: 23.10.2017 Autor: Michal Bakaj Foto: Vladimír Dorňák

Brandon Conley (Žilina) (Foto: Vladimír Dorňák)

Napriek negatívnej bilancii a faktu, že zo šiestich zápasov vyhral jediný, sú výkony nováčika SBL zo Žiliny zatiaľ príjemným oživením ligy. Mladé mužstvo zatiaľ vytrvalo trápi favoritov a už stihlo získať skalp jedného z ašpirantov na celkový titul – KB Košice. Generálny manažér Ondrej Šoška zložil mužstvo podľa jednoduchej formulky – talentovaných Slovákov dopĺňajú traja hráči z USA.

Hrozil mu koniec kariéry, v Komárne je hviezdou našej ligy

Jedným z trojice amerických legionárov pod Dubňom je Brandon Conley. Urastený pivot s ideálnymi parametrami (200 cm, 100 kg) sa veľmi rýchlo zaradil medzi najproduktívnejších hráčov v súťaži. V priemere dosahuje double-double na zápas (17,8 bodu, 10,3 doskoku), medzi ligovými strelcami mu patrí šiesta priečka.

Aj v sobotu na Interi odohral veľmi slušné stretnutie a podkošoví hráči majstra s ním mali nemalé problémy. Žilina hrala s favoritom najmä v prvom polčase vyrovnanú partiu, v konečnom zúčtovaní sa napokon z povinnej výhry tešil Inter.

Brandon Conley (Žilina) (Foto: Vladimír Dorňák)

„Inter má veľkú kvalitu. Pripravil sa na nás veľmi dobre. My sa však nemáme za čo hanbiť. Hrali sme najlepšie ako sme mohli, hoci na výhru to nestačilo,“ povedal nám po zápase Conley. Pozitívne hodnotil najmä prvopolčasový výkon svojho mužstva:

„Ukázali sme, že aj my vieme hrať basketbal a držali sme favorita na dištanc. Bolo to tvrdé, bojovné stretnutie, najmä pod košom sa udialo veľa súbojov. Sme mladý tím, možno nám v závere chýbali skúsenosti, ale to nie je ospravedlnenie. V ďalších zápasoch musíme hrať ešte lepšie.“

Texaský rodák hrá v Európe prvú sezónu. „Výsledky zatiaľ nie sú najlepšie, ale je to pre mňa obrovská skúsenosť. Hráme proti kvalitným mužstvám v kvalitnej súťaži. Myslím, že keď si na seba ešte viac zvykneme, pribudnú na naše konto aj výhry,“ pokračoval.

Conley počas duelov prakticky neschádza z palubovky, jeho priemerná zápasová minutáž je takmer 37. „Som mladý chalan, veď mám len 23 rokov. Takže nejakým spôsobom sa to odo mňa očakáva. Ale áno, je to náročné. Hráme stredy, soboty. Musím sa o seba starať a byť pripravený aj na takúto záťaž. Zatiaľ je to v pohode,“ vravel.

Brandon Conley (Žilina) (Foto: Vladimír Dorňák)

Po absolvovaní Oral Roberts University si to vlani zamieril do Austrálie, sezónu 2016/2017 strávil v tíme Diamond Valley Eagles.

„Na Slovensku som síce len krátko, ale môžem povedať, že medzi Európou a Austráliou je to čo sa týka basketbalu veľký rozdiel. Tam to bolo najmä o individualitách, bez nejakého zmysluplného systému. Tu máme systémy, signály, nacvičené akcie. Taká hra vás posúva ako hráča ďalej,“ priznal Conley.

V žilinskej šatni existuje podľa neho mierna rečová bariéra, ale aj to sa deň za dňom zlepšuje. „Chalani sú veľmi fajn. Naše konverzácie sú síce v štýle ´broken English´, ale pracujeme na tom. Myslím, že si rozumieme na palubovke i mimo nej.“

Na európskom štýle basketbalu sa mu páči, že do hry sú zapojení všetci hráči na palubovke. „V Amerike je to viac o hre jeden proti jednému. V Európe sa viac posúva lopta, viac sa myslí na kombinácie. Myslím, že tak má vyzerať kolektívny basketbal.“

Brandon Conley (Žilina) (Foto: Vladimír Dorňák)

Pôsobenie v SBL je pre neho výzva. Teší ho, že môže hrať proti kvalitným hráčom. „Napríklad Inter má výborných podkošových hráčov. Tvrdé súboje pod oboma košmi som si skutočne užíval. Verím, že len vďaka súbojom proti top hráčom sa môžem zlepšovať,“ tvrdí Conley.

Väčšinu života strávil v Dallase. V texaskej metropole žije 1,3 milióna ľudí, v Žiline 15-násobne menej. „Samozrejme, je to rozdiel. Ale zvykám si. Žilina je príjemné mesto. Beriem to ako súčasť mojej profesie.“

V jeho rodnej krajine je horúcou témou postoj športovcov, ktorí protestujú proti rasovej diskriminácii a policajnému násiliu. Z kľačania počas americkej hymny sa stal v USA symbol proti rasovému útlaku, diskriminácii i politike prezidenta Donalda Trumpa.

„Ja sa s tým úplne stotožňujem. Som si vedomý, že sa to mnohým nepáči, ale nám sa nepáči, čo sa deje v našej krajine. Viacerým ľuďom to otvorilo oči a verím, že to celé napomôže situácii a že s tým kompetentní konečne začnú niečo robiť,“ uzavrel Conley debatu vážnym hlasom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

ATL ATL 22.06.2018 CON CON
DAL DAL 22.06.2018 LAS LAS
CHI CHI 22.06.2018 WAS WAS
LVA LVA 22.06.2018 NYL NYL
PHO PHO 22.06.2018 MIN MIN
SEA SEA 22.06.2018 IND IND
DAL DAL 24.06.2018 SEA SEA
LAS LAS 24.06.2018 NYL NYL
IND IND 24.06.2018 CON CON
LVA LVA 24.06.2018 MIN MIN
CHI CHI 24.06.2018 PHO PHO

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Los Angeles Sparks 9/2 81,82%
2 Phoenix Mercury 10/3 76,92%
3 Seattle Storm 8/4 66,67%
4 Connecticut Sun 7/4 63,64%
5 Washington Mystics 7/5 58,33%
6 Dallas Wings 5/5 50,00%
7 Atlanta Dream 6/6 50,00%
8 Minnesota Lynx 5/6 45,45%
9 New York Liberty 4/6 40,00%
10 Las Vegas Aces 4/9 30,77%
11 Chicago Sky 3/8 27,27%
12 Indiana Fever 1/11 8,33%