Na výške nezáleží, basketbalový drobec predviedol v Eurolige skvelú šou

Publikované: 19.10.2017 Autor: Peter Jačiansky

Pierre Jackson (55), Maccabi FOX Tel Aviv (Foto: euroleague.net)

V nemeckom Bambergu sa hrá veľmi ťažko, v posledných sezónach sa o tom presvedčil nejeden favorit. Na úvod euroligovej sezóny pricestoval do Bavorska tím Maccabi Tel Aviv, ktorý zažil vlani jednu z najhorších sezón v dejinách klubu.

Novým trénerom izraelského tímu sa stal Chorvát Neven Spahija a veľké zmeny sa udiali aj v hráčskom kádri. Do mužstva pribudli mená ako Deshaun Thomas, Michael Roll či Alex Tyus. Spomínaná trojica predviedla v Bambergu solídny výkon, avšak najväčšmi zažiaril rozohrávač Pierre Jackson, ktorý nastrieľal 27 bodov, doskočil 7 lôpt a rozdal 9 finálnych prihrávok. Rodák z Las Vegas merajúci len 178 centimetrov premenil všetkých päť pokusov spoza trojkového oblúka. V štatistickej kategórii Index rating nazbieral Jackson hodnotu 41 a stal sa tak najužitočnejším hráčom prvého kola.

Frankie Sachs z portálu euroleague.net vyspovedal Jacksona a zvedavý bol najmä na to, ako si americký playmaker zapamätá tento duel. „Prostredie. Ako tím sme ešte nemali tú možnosť hrať spolu v takomto prostredí. Ich fanúšikovia sa predviedli a boli naozaj veľmi hluční. Navyše Bamberg má dobrý tím,“ povedal na úvod Pierre Jackson. Američan hral najlepšie v štvrtej štvrtine, v ktorej strelil 14 bodov. Výraznou mierou tak prispel k drvivej výhre 33:12 v tejto časti hry. Tím Maccabi Tel Aviv napokon zvíťazil v Bambergu 88:71.

S TYUSOM VYTVORILI ÚDERNÉ DUO

„Potrebovali sme koše a mne sa podarilo dostať seba a spoluhráčov do dobrých pozícii, jednoducho som bol len viac agresívnejší. Kredit si zaslúži manažment a trénersky štáb za angažovanie nových hráčov. Norris Cole je víťaz NBA, obaja máme skúsenosti. Sezóna je však dlhá, uvidíme, čo sa stane.“ V prvom kole bolo na palubovke vidno, že Jacksonovi sa dobre spolupracuje s Alexom Tyusom. „Alex stavia skvelé clony. Čím viac uvoľní mňa, tým viac uvoľná aj sám seba. Počas posledných rokov som ho mal možnosť sledovať, tak viem, čo rád robí. Rád dostáva lopty, tak ich mu tam budem dávať,“ dodal Jackson.

Do Tel Avivu ho prilákal už spomínaný kormidelník Neven Spahija, ktorý v posledných troch sezónach pôsobil ako asistent v klube Atlanta Hawks. O basketbale v Spojených štátoch tak mal veľký prehľad. Pierre Jackson síce začal sezónu 2016/17 v záhrebskej Cedevite, no po mesiaci sa presunul späť do USA, kde väčšinu času strávil v takzvanej D-League v tíme Texas Legends. Do tímu si ho neskôr zobral aj Dallas Mavericks, lenže 26-ročný rozohrávač dostal šancu len v ôsmich stretnutiach.

DO TÍMU HO CHCEL SÁM SPAHIJA

„S trénerom máme niekoľko spoločných známych. Zhodou okolností sme sa stretli v Las Vegas, kde práve bol a tak sme sa dali do reči. Je to pre mňa skvelá možnosť. Maccabi má slávnu históriu a ľudia sú zvyknutí na víťazstvá. Klub sa chce dsotať znova na víťazné chodníčky a beriem to ako kompliment, že si ma vybrali na to, aby som sa o to postaral.“

Pre Pierra Jacksona však nebol euroligový zápas v Bambergu premierovým. V sezóne 2013/14 sa na krátky čas objavil na súpiske tureckého klubu Fenerbahce, za ktorý stihol odohrať šesť zápasov. Ešte pred začiatkom spomínanej sezóny sa Američan pripravoval spolu s francúzskym klubom ASVEL Basket, lenže v Lyone neodohral ani jeden súťažný duel a ešte pred začiatkom sezóny odišiel späť do D-League. Pôsobenie v Maccabi Tel Aviv je tak jeho štvrtým európskym angažmánom, tentokrát to vyzerá tak, že by sa Pierre Jackson mohol v klube zdržať dlhšie než v predchádzajúcich prípadoch.

Život v Tel Avive sa americkému basketbalistovi páči. „Je to tu ako doma, počasie je nádherné a ľudia sú priateľskí. Je na nás, aby takto pokračovalo aj naďalej. Pokiaľ sa nám bude dariť vyhrávať zápasy, tak ľudia budú priateľskí. Navyše mám po prvýkrát v kariére možnosť zobrať so sebou rodinu. Bude to skvelá sezóna. Mám dve deti a tie strávia rok zo svojho života v Tel Avive. Keď som bol mladý ja, tak som takúto možnosť nemal,“ dodal na záver Pierre Jackson.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia