Euroligový šampión na úvod prehral, môže za to bývalý väzenský dozorca

Publikované: 13.10.2017 Autor: Peter Jačiansky Foto: as.com

Joan Plaza (Foto: as.com)

Sledovanie basketbalovej Euroligy má okrem zábavného rozmeru aj ten edukačný, ktorý ocenia predovšetkým tréneri hľadajúci nové inšpirácie pre svoju prácu. Každé z mužstiev sa vyznačuje iným štýlom a obohacuje hru nejakým unikátnym prvkom.

V prípade tímu Unicaja Málaga je to celkom určite obrana takzvaných pick and rollov, toto mužstvo totiž bráni clony možno najlepšie spomedzi všetkých v Európe. Môže za to kouč Joan Plaza, ktorý pri obrannej činnosti kladie na prvé miesto disciplínu svojich hráčov. Asi to nebude náhoda, keďže tento španielsky kormidelník pracoval v minulosti napríklad tiež ako predajca pneumatík, ale najmä sa istý čas živil ako väzenský dozorca.

V úvodnom stretnutí euroligovej sezóny 2017/18 dostala Málaga za súpera úradujúceho šampióna Fenerbahce, ktorého sme v našom včerajšom preview označili za najväčšieho favorita na celkové prvenstvo. Za tým si stojíme. Avšak ako je vidno, vzhľadom na zmeny v istanbulskom klube (pribudlo päť nových hráčov) bude nejaký čas trvať, kým sa ekipa Želimira Obradovića dostane do optimálnej športovej formy. Po tretej štvrtine vyhrávalo Fenerbahce v Málage o sedem bodov, lenže v záverečnej časti hry predviedli domáci vynikajúcu obranu a Trukov ubránili na desať bodov. Štvrtinu vyhrali 18:10 a celý zápas najtesnejším rozdielom 68:67.

Tréner andalúzskeho tímu bol po zápase plný nadšenia. „Zaslúžime si tu byť po tom, čo sme v minulej sezóne vyhrali Eurocup. V dnešnom zápase sme sa nevzdali, ani keď sme prehrávali väčším rozdielom. Som stopercentne presvedčený o tom, že sme si víťazstvo zaslúžili a dokázali sme, že sme schopní zdolať naozaj hocikoho, ak budeme aj naďalej takto pracovať,“ skonštatoval Plaza, ktorý sa v pozícii hlavného trénera predstavil až ako 43-ročný a hneď na lavičke slávneho Realu Madrid.

Medzi kľúčové postavy na strane domácich patril gruzínsky pivotman Giorgi Šermadini, ktorý nastrieľal 12 bodov. „Povedal som to už cez polčasovú prestávku, po zmene strán sme jednoducho museli hrať tvrdšie a agresívnejšie. Fenerbahce má úžasný tím, sú niečo ako all-star mužstvo. My sme však mali dostatok šťastia, a preto gratulujem spoluhráčom. Vždy, keď vyhráte, tak je to krásny pocit,“ vyhlásil 216 cm vysoký center.

Španielsky zástupca zdolal Fenerbahce aj napriek tomu, že mal spoza oblúka slabučkú úspešnosť 5/27. Dve dôležité trojky však strelil poľský basketbalista Adam Waczyňski. „Bol to úžasný zápas pred úžasnou kulisou. Až do konca sme verili, že môžeme zvíťaziť. Počkali sme sme si na našu chvíľu a tá prišla v štvrtej štvrtine. Hrdý som predovšetkým na to, ako sme bránili. Fenerbahce má veľmi dobrý tím a nám sa ich podarilo zdolať, takže je to skvelý štart do novej sezóny,“ vravel autor ôsmich bodov.

Istanbulčania prišli v lete o najužitočnejšieho hráča záverečného turnaja Ekpeho Udoda, ktorý sa rozhodol pre návrat do NBA. Miesto neho bude pod košom pôsobiť Jason Thompson, ten sa zas po rokoch vybral opačný smerom. V najkvalitnejšej lige sveta odohral takmer 600 zápasov. Premiérový duel mu však nevyšiel podľa predstav. „Nepodarilo sa nám získať výsledok, po ktorý sme si prišli. Bol to môj prvý zápas v Eurolige, a preto som mal v sebe veľa adrenalínu. Nanešťastie, rýchlo som sa dostal do problémov s faulami. Musím tímu pomáhať tak, že vydržím na hracej ploche,“ dodal na margo svojho výkonu 31-ročný Američan.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia