Slovincom vyhral zlatú medailu, teraz sa o neho zaujíma Real Madrid

Publikované: 07.10.2017 Autor: Peter Jačiansky

Klemen Prepelič (Foto: levalloismetropolitans.com)

Ako spoznáte výborného strelca? Basketbaloví štatistici na to majú svoj kľúč. Ak má hráč úspešnosť streľby vyššiu ako 50% (za dva body), 40% (za tri body) a 90% (trestné hody), potom rozhodne patrí medzi top strelcov. V kádri úradujúcich majstrov Európy, Slovincov, sa to podarilo len jedinému basketbalistovi.

Klemen Prepelič odohral skvelý turnaj, avšak to najpodstatnejšie predviedol v samotnom závere finálového stretnutia proti Srbsku. V tom čase už boli Goran Dragić a Luka Dončić na lavičke a pozerali sa na to, ako si ich 24-ročný spoluhráč zobral za stavu 82:82 loptu do svojich rúk a privolal si k sebe pivotmana na pick and roll. Dobre postavená clona mu umožnila hrať jeden na jedného proti vyššiemu – a pomalšiemu – Kuzmićovi. Prepelič sa teda vybral do pravej strany, telom si v rámci pravidiel odstavil srbského centra a potom to prišlo. Odskok do strany a dlhá dvojka. Úspešná. Na takýto strelecký pokus si trúfne len hráč, ktorý je nadopovaný sebavedomím. Dovedna nastrieľal Srbom 21 bodov a tiež doskočil 4 lopty a rozdal 3 asistencie.

„Všetci sme hrdinovia, celý náš tím. Rozhodne na tom nemám zásluhu len ja. Spomeňte si na získané lopty Alekseja Nikolića, dve strely Jaku Blažiča a jeho fenomenálnu obranu Bogdana Bogdanovića, skvelú prácu Gašpera Vidmara pod košom. Stále je neuveriteľné to, čo sa nám podarilo spraviť. Je to pocit, ktorý sa dá len veľmi ťažko opísať,“ povedal Klemen Prepelič v rozhovore pre web Glas Srpske.

Rodák z Mariboru vyzdvihol najmä prínos srbského trénera Igora Kokoškova, ktorý do hry Slovincov priniesol prvky zo súčasnej NBA ale aj starej juhoslovanskej školy. Zmes týchto dvoch štýlov sa ukázala byť pre slovinské mužstvo tým pravým orechovým. „Priniesol do tímu víťaznú mentalitu, čo bol najväčší rozdiel oproti jeho predchodcom a hráčov postavil na prvé miesto. Vďaka svojim nesporným znalostiam patrí medzi najlepších trénerov. Pri tréningoch nás nikdy netrápil tvrdými cvičeniami, skôr upriamil pozornosť na to, čo je náš cieľ a ako by sme sa doň mohli dostať,“ dodal slovinský strelec.

OD NOVEJ SEZÓNY PÔSOBÍ V PARÍŽI

V polovici júla podpísal Klemen Prepelič zmluvu na jednu sezónu s parížskym klubom Levallois Metropolitans. Svoj súťažný debut v novom drese si Slovinec odbil v sobotu 23. septembra, čiže necelý týždeň po finálovom triumfe na EuroBaskete. Po veľkých oslavách v Ľubľane sa cez Záhreb vydal do hlavného mesta Francúzska. Monaku síce nastrieľal 21 bodov, ale na víťazstvo to napokon nestačilo. „Je to profesionalizmus, tak ako často vraví náš kapitán Louis Campbell. Považujem sa za privilegovaného, pretože len málo ľudí robí v živote to, čo ich baví. My hráme basketbal a navyše za to dostávame veľké peniaze. V tíme je viacero mladých hráčov, ktorých teraz doplní Boris Diaw. Nikto v lige nemá takúto štvorku,“ skonštatoval Prepelič.

Pred spaním si dáva červené víno, teraz vymenil NBA za parížsky život

Do Paríža sa slovinský basketbalista presunul z Limoges, kde strávil sezónu pod vedením trénera Duška Vujoševića. „Za moje súčasné výkony vďačím jemu, to on ma vrátil späť na basketbalovú mapu. Vždy ma upoznornil na veci, ktoré som robil nesprávne. Pokúšal som sa od neho naučiť najviac ako to len šlo. Bol som pripravený na ťažké tréningy, ktoré vždy zahŕňali päť hodín v hale s loptou. Jaka Klobučar a Edo Murić mi o tom rozprávali. Navyše po prvý raz v živote sa mi stalo, že by som hral za týždeň len jeden zápas, a tak som mal dostatok času na trénovanie, ktoré ma posunulo vpred.“

ZAUJÍMA SA O NEHO REAL MADRID

Hneď po úvodnom zápase v drese Levallois Metropolitans sa objavila správa, že o strelca sa zaujíma slávny španielsky klub Real Madrid. „Sústredím sa výhradne na svoj klub a na zápasy. O záujme Realu Madrid som sa dozvedel na internete. Nedostal som zatiaľ žiadnu konkrétnu ponuku, a preto nad tým nerozmýšľam. Parížania prejavili o mňa záujem už 5. mája a povedal som im okamžite áno, pretože chcem hrať v Eurocupe,“ uzavrel Klemen Prepelič. Podľa informácii španielskeho webu Gigantes del Basket by však slovinský hráč mohol prestúpiť do Realu v lete. Nahradil by tak Jayceeho Carrolla, ktorý v apríli oslávi už 35. narodeniny. Keďže Prepelič podpísal v Paríži kontrakt na rok, mohli by ho Madridčania získať bez nároku na odstupné.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia