Začína sa nová sezóna Jadranskej ligy, prináša so sebou zaujímavú novinku

Publikované: 28.09.2017 Autor: Peter Jačiansky

Aramis Naglić (Foto: zadarski.hr)

Zajtra sa začína nový súťažný ročník Jadranskej ligy, ktorá je považovaná za najlepšiu rozvojovú ligu v Európe. Najväčším favoritom na celkové prvenstvo bude aj tentokrát Crvena zvezda, tá sa bude pokúšať už o svoje štvrté víťazstvo v rade.

Pozícia Crvenej zvezdy je, samozrejme, daná aj tým, že ako jediná spomedzi všetkých mužstiev skladala svoje mužstvo pre Euroligu. Partizan, Cedevita Záhreb a Budućnost Podgorica budú hrať v Eurocupe, druhej najprestížnejšej súťaži na starom kontinente. Spomínané kvarteto sa v minulej sezóne predstavilo na záverečnom turnaji a môžeme pokojne napísať, že by bolo veľkým prekvapením, ak by to tento rok bolo inak. Kádre jednotlivých klubov navrávajú tomu, že šampión by mal vzísť práve z tejto štvorice.

VŠETCI FAVORITI VYMENILI TRÉNEROV

Výkony týchto štyroch mužstiev však môžu byť na začiatku sezóny kolísavé, do úvahy totiž musíme vziať fakt, že na lavičkách budú sedieť noví tréneri. Najdlhšie pôsobenie má za sebou Dejan Radonjić, ktorý trénoval Crvenu zvezdu štyri roky. Na jeho miesto prišiel len 31-ročný a nie príliš známy kouč Dušan Alimpijević. Nie je to však žiaden nováčik, trénerskemu remeslu sa začal venovať už 22-ročný v klube KK Novi Sad. Cedevitu už viac netrénuje Veljko Mršić, záhrebský tím bude viesť z pozície hlavného trénera bývalý skvelý hráč a juhoslovanský reprezentant Jure Zdovc. Partizan bude trénovať Miroslav Nikolić, keďže bývalý kormidelník belehradského mužstva Aleksandar Džikić sa presnul do tímu Budućnost Podgorica.

Marko Pecarski (Foto: kkpartizan.rs)

O SLOVO SA HLÁSIA NOVÍ MLADÍCI

Každý rok prichádza do Jadranskej ligy niekoľko mladých hráčov, ktorým sa predpovedá veľká budúcnosť. Medzi tínedžermi by mal kraľovať krídelník záhrebskej Cedevity Džanan Musa, ten nám len prednedávnom previedol svoje kvality v seniorskom reprezentačnom drese Bosny a Hercegoviny. Za tím Mega Bemax bude nastupovať najužitočnejší hráč ME hráčov do 18 rokov Nikola Mišković, ktorý má reálnu šancu nastupovať v základnej päťke svojho tímu. Rokovania boli dlhé a náročné, ale 17-ročný Marko Pecarski napokon predsa len opustil Bayern Mníchov a posilnil Partizan. V belehradskom tíme si od tohto pivota veľa sľubujú. Uvidíme, aký priestor dostane Pecarski vo svojej prvej sezóne.

Pero Antić (Foto: redbull.com)

NÁVRAT STARÝCH ZNÁMYCH TVÁRÍ

Najzvučnejšou posilou Crvenej zvezdy je 35-ročný podkošový hráč Pero Antić, ktorý sa do klubu vracia presne po desiatich rokoch. Trojnásobný víťaz Euroligy so sebou prináša obrovské skúsenosti a práve tie budú potrebovať mladí hráči v mužstve. Okrem neho sa predstaví v červeno-bielom drese aj ďalší bývalý hráč Marko Kešelj. Do Partizanu sa tiež vracia krídelník Marko Čakarević, ktorý už raz vyhral s belehradským klubom Jadranskú ligu. Na rozohrávke Cedevity bude nastupovať Roko Ukić, ktorý má stále len 32 rokov, no vo svojej kariére toho stihol už veľa. Na profesionálnej úrovni hrá od svojich šestnástich rokov a pamätať si ho môžu aj pezinskí diváci, keďže v sezóne 2001/02 sa tu predstavil ako hráč Splitu.

Roko Ukić (Foto: aba-liga.com)

PREMIÉRU BUDE MAŤ DRUHÁ DIVÍZIA

Vedenie Jadranskej ligy dlho premýšľalo nad tým, ako by mohlo osviežiť túto súťaž, a tak sa na stôl dostal nápad pričleniť k dvanásťčlennej lige druhú divíziu. Nazvime ju hovorovo druhá liga. Tá bude mať rovnako dvanásť tímov. Prvým zástupcom sa stal už na konci tej vlaňajšej sezóny slovinský tím Krka Novo Mesto, ktorý sa umiestnil na poslednom mieste a de facto zostúpil. V druhej Jadranskej lige sa v tejto sezóne predstavia aj dva kluby so slávnou minulosťou: Bosna Sarajevo a Split. Len pripomenieme, že obidve mužstvá sa v minulom storočí stali víťazmi Európskeho pohára majstrov. Split je rekordmanom, keďže najcennejšiu trofej získal tri sezóny po sebe. V dvoch prípadoch bol pri tom aj súčasný tréner Zadaru Aramis Naglić. Legendu chorvátskeho basketbalu však spolu so Zadarom uvidíme v prvej divízii nadnárodnej súťaže.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK 03.07.2020 CBK CBK
STT STT 03.07.2020 LUC LUC
MBK MBK 03.07.2020 BKM BKM
YAKE YAKE 03.07.2020 STL STL