Pred rokmi vycvičil pod košom Američanov, dnes sa pokúša o návrat

Publikované: 24.09.2017 Autor: Peter Jačiansky Foto: gazzetta.gr

Sofoklis Schortsanitis (Foto: gazzetta.gr)

Semifinálový zápas Grécka so Spojenými štátmi na majstrovstvách sveta v roku 2006 patrí k najlegendárnejším v dejinách basketbalu. Gréci vtedy seznačne zdolali americký výber a prebojovali sa do finále.

Jedným z hlavných strojcov tohto veľkého úspechu bol pivot s kamerunskými koreňmi Sofoklis Schortsanitis, ktorý Američanom nastrieľal 14 bodov. Pod košom bol efektívny, keď premenil šesť zo siedmich pokusov z poľa. V tom čase bol zrejme v najlepšej fyzickej kondícii, pri rýchlych protiútokoch bol medzi prvými na útočnej polovici. V stretnutí proti USA previedol skvelú prácu nôh a tiež svoje mäkké zápästie pri donáškach do koša. V tíme súpera sa nenašiel hráč, ktorý by Sofoklisa dokázal zastaviť. Darilo sa to len vďaka faulom, ktoré mohutného Gréka posielali na čiaru trestného hodu.

S MACCABI VYHRAL EUROLIGU

Najväčší klubový úspech v podaní Sofoklisa Schortsanitisa prišiel v roku 2014, keď ako hráč izrealského klubu Maccabi Tel Aviv získal titul v Eurolige. Vo finálovom zápase proti Realu Madrid strávil na palubovke necelých desať minút, no aj napriek tomu sa stihol vyfaulovať. Avšak za ten krátky čas zároveň stihol nazbierať 9 bodov, 3 doskočené lopty a 4 plusové fauly. Toto bolo pre Sofoklisa vždy charakteristické, aj napriek krátkemu času na palubovke dokázal byť vždy efektívny a osožný pre svoj tím.

ZA POTÝČKU DOSTAL DIŠTANC

V príprave na svetový šampionát v roku 2010 absolvovali Gréci už tradičný turnaj pod Akropolou, kde v zápase proti Srbsku prišlo k nechvalne známej potýčke. Schortsanitis bol jedným z jej aktérov, keď súperovi rozdal niekoľko pästných rán. Bitka na palubovke sa skončila po tom, čo Nenad Krstić hodil smerom k gréckym hráčom stoličku, ktorá spôsobila Ioannisovi Bourousisovi tržnú ranu na hlave. Krstić bol suspendovaný na tri zápasy na MS, Teodosić, Fotsis a Schortsanitis nesmeli nastúpiť v prvých dvoch dueloch na turnaji.

V sezóne 2013/14 sa ako hráč Maccabi Tel Aviv dostal do ďalšej potýčky, keď sa po zápase s Hapoelom Tel Aviv stal terčom urážok od domácich fanúšikov. Verný svojej vznetlivej povahe, išiel si Sofoklis veci vybaviť s priaznivcami súpera ručne-stručne.

V BELEHRADE SKLAMAL

Od gréckeho pivotmana si veľa sľubovali v Crvenej zvezde, avšak tento angažmán sa skončil veľkým sklamaním. Sofoklis odohral v Eurolige za červeno-bielych len dva duely, potom sa vedenie belehradského klubu rozhodlo ukončiť zmluvu. Po prvýraz v kariére sa Grék dostal v štatistickej kategórii player index rating (PIR) do záporných hodnôt! Avšak po prestupe do PAOK-u Solún sa znovu dostal do formy a po zvyšok sezóny predvádzal dobré výkony. Mimochodom, Sofoklis si počas svojej kariéry zahral za oba aténske kluby Panathinaikos a Olympiakos a zároveň za oba solúnske kluby PAOK a Aris.

PODARÍ SA MU NÁVRAT?

Práve v drese Arisu Solún by mohol grécky pivot hrávať v novej sezóne, zatiaľ je v klube na skúške. V minulom súťažnom ročníku si totiž pretrhol achilovku a veľkú časť sezóny musel stráviť mimo palubovky. Novým trénerom Arisu sa v lete stal jeho bývalý hráč a legenda gréckeho basketbalu Panagiotis Giannakis. Ten Sofoklisa trénoval práve na MS v roku 2006 a taktiež v Olympiakose.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK