Vypočul radu legendy NBA. A Slovinsko priviedol k titulu

Publikované: 20.09.2017 Autor: Michal Bakaj Foto: fiba.com

Vo finále mal špeciálnu motiváciu. Nastúpil proti svojim krajanom a všetkým chcel ukázať, že v rodnej vlastni ho prehliadajú neprávom. Srbský rodák Igor Kokoškov v boji o zlato predčil svojho slávnejšieho kolegu Sašu Djordjeviča a s reprezentáciou Slovinska šokujúco vyhral EuroBasket.

Deväť zápasov, deväť výhier a zaslúžený titul. Hru Slovincov na práve skončenom európskom šampionáte obdivovali všetci – súperi, odborníci i fanúšikovia. Samozrejme, bez úžasne hrajúceho Gorana Dragiča, nezastaviteľného supertalentu Luku Dončiča a výborne zvoleného legionára v podobe Anthonyho Randolpha by to Balkánci nikdy nedokázali. Všetko však zastrešoval jeden mužov. Vymýšľal taktiku, signály, usmerňoval hráčov. Kto je vlastne Igor Kokoškov?

Vypočul radu legendy NBA. A Slovinsko priviedol k titulu

Pri havárii takmer zomrel

Nechýbalo veľa a veľkého úspechu by sa nedožil. V 80-tych rokoch minulého storočia patril najväčšie talenty juhoslovanského basketbalu. Sľubnú kariéru však ukončila takmer tragická autohavária. Vtedy 18-ročný Kokoškov bol rád, že vyviazol ako živý. Náraz mu ale poškodil koleno do takej mierny, že s profikariérou sa musel rozlúčiť.

„Bol som ešte tínedžer. Kompletne to zmenilo môj život. Uvedomil som si, že basketbal už nikdy nebudem môcť hrať, ale zostal v mojom srdci. Lásku k hre mi to nezobralo a rozhodol som sa, že basketbalu aj tak obetujem svoj život,“ spomínal na moment, ktorý ho výrazne ovplyvnil.

Juhoslovanská legenda a súčasný generálny manažér Sacramenta Kings Vlade Divac tvrdí, že z Kokoškova mohla byť hviezda NBA. „Mohol byť z neho skutočne skvelý hráč. Pred osudovým zranením bol excelentný. Som rád, že sa do NBA dostal ako tréner. Má neskutočné znalosti, talent a odhodlanie. Sme veľmi dobrí priatelia, som sa neho hrdý,“ vravel Divac.

Prácu Kokoškova obdivuje aj kouč BC Prievidza Ryan Pannone

Vrhol sa na trénovanie

Čo si Kokoškov zaumienil, to aj dokázal. Začal usilovne pracovať na svojej trénerskej licencii, netrvalo dlho a dostal prvú šancu. V roku 1992 začal v klube OKK Belehrad. Najskôr pri mládeži, potom ako asistent a napokon ako hlavný tréner. Vo veku 24 rokov sa stal jedným z najmladších koučov v srbskej lige.

Jeho ambície však boli vyššie ako pôsobenie v domácej súťaži. Koncom 90-tych rokov sa vybral na stáž do USA, kde prebehlo osudové stretnutie, keď sa zoznámil s Quinom Snyderom, vtedajším asistentom na univerzite Duke. Keď sa Snyder stal hlavným tréner Univerzity Missouri, ihneď siahol po ambicióznom Srbovi a urobil z neho prvého európskeho asistenta v histórii NCAA.

Talentovanému trénerovi to nestačilo. V NCAA zostal len jednu sezónu a zamieril si to o level vyššie do NBA. „Opustil ma. Ale vedel som, že naše cesty sa ešte skrížia. Aj pre to, že sme zostali blízkymi priateľmi,“ vravel Snyder, ktoré je v súčasnosti trénerom Utahu Jazz a Kokoškov je jeho asistentom.

Prvý európsky tréner v NBA?

Pred angažmán v Utahu vystriedal v profilige päť klubov. V roku 2000 sa ako člen realizačného tímu v Los Angeles Clippers stal historicky prvým európskym asistentom v NBA. O štyri roky neskôr oslavoval s Detroitom majstrovský titul.

Nasledovali pôsobenia vo Phoenixe, kde mal na starosti okrem Dragiča aj prácu so Stevom Nashom, potom pracoval v Clevelande a Orlande.

Práve v Detroite dostal cennú radu od legendárneho Joea Dumarsa, vtedy generálneho manažéra Pistons. „Povedal mi, že ak chcem rásť ako tréner, ak sa chcem zlepšovať, musím trénovať vlastný tím. Sám robiť rozhodnutia, učiť sa na vlastných chybách. A mal pravdu,“ vravel.

Prvý krok k tomu, aby sa stal hlavným koučom v NBA, má za sebou. Vlani v decembri zastúpil vtedy chorého Snydera a Utah viedol v pozícii hlavného kouča. Jazz zdolali LA Lakers 107:101. Mnohí tvrdia, že nebude dlho trvať a Kokoškov sa stane hlavným trénerom na plný uväzok. Do tretice, dokázali by to ako prvý Európan v histórii.

Koniec v slovinskej reprezentácii?

Meno v Európe si urobil ako hlavný kouč Gruzínska. Tamojšiu reprezentáciu viedol od roku 2008 a počas nasledujúcich siedmich rokov jej pomohol dostať sa medzi európsku elitu. V Gruzínsku ho za to zbožňovali, ocenili ho aj najvyšším štátnym vyznamenaním – Odznakom cti.

No a keď vlani prišla ponuka zo Slovinska, neváhal. V mužstve videl potenciál, vedel, čo dokáže Dragič a ako vie strhnúť spoluhráčov. Vyskladal mužstvo, ktoré síce odborníci pred ME pasovali do pozície čierneho koňa, ale len niektorí si mysleli, že môže siahnuť na titul.

Máme za sebou výnimočný turnaj, každému z nás zostane v pamäti do konca života. Dosiahli sme fantastický úspech pre celý slovinský šport. Zásluhu majú všetci – národná asociácia, hráči i moji asistenti. Všetci odviedli skvelú robotu,“ vravel Kokoškov po zisku titulu.

Krátko po turnaji potvrdil, že slovinskú reprezentáciu v blížiacej sa kvalifikácii MS 2019 nepovedie. Vzhľadom na jeho povinnosti v NBA by to nebolo možné. Jeho post zaujme bývalá euroligová hviezda Jaka Lakovič, jeden z jeho súčasných asistentov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia