Srbský tréner je svetový unikát, prekonal aj legendárneho Željka Obradovića

Publikované: 16.09.2017 Autor: Peter Jačiansky

Aleksandar Djordjević (Foto: fiba.com)

Favorita zo Slovinska, doposiaľ nezdolaný tím na turnaji, vyzve v zápase o zlato Srbsko, ktoré ustálo ťažký semifinálový duel proti Rusku. Srbi si tak po tretí raz v priebehu štyroch rokov zahrajú na veľkom turnaji o najcennejší kov.

Po záverečnom hvizde si kameramani všímali najskôr Bogdana Bogdanovića, ku ktorému rýchlo pribehol Vanja Udovičić, minister pre mládež a šport. Bývalý skvelý vodnopólista sa chcel podeliť o radosť s najlepším srbským hráčom a zagratulovať mu k skvelému výkonu. Potom si už však kamery všimli srbského kouča Aleksandara Djordjevića. Sale, ako ho prezývajú, neskrýval po semifinálovom zápase s Ruskom radosť a nadšenie. Trénerom reprezentácie sa stal v roku 2013, odvtedy doviedol srbský tím na štyroch veľkých turnajoch za každým minimálne do semifinále: na MS 2014 získali Srbi striebro, na ME 2015 skončili štvrtí, na OH 2016 to bolo opäť striebro.

Ako hráč získal Saša Djordjević nespočetne veľa úspechov, spomeňme len tri tituly z EuroBasketu, zlatú medailu z majstrovstiev sveta či striebro z olympiády v Atlante. Ale aj napriek tomu naňho ľudia spomínajú výhradne v súvislosti s dvoma zápasmi, v ktorých odohral veľmi dôležitú úlohu. Ten prvý sa udial na klubovej úrovni v sezóne 1991/92, keď bol Partizan Belehrad nútený hrať euroligové zápasy „v exile“ v španielskej Fuenlabrade. Mladý tím sa prekvapivo dostal až do finále, kde zvíťazil v dramatickom zápase 71:70 nad Joventut Badalona. Víťaznú trojku v samom závere trafil práve Djordjević. V národnom tíme sa predviedol vo finále EuroBasketu 1995, keď Litovčanom nastrieľal 41 bodov pri trojkovej streľbe 9/12.

PREKONAL LEGENDÁRNEHO OBRADOVIĆA

Keďže ako tréner srbského národného tímu získa cenný kov aj teraz, je jasné, že stane prvým človekom na svete, ktorý získa medailu na EuroBaskete, majstrovstvách sveta a olympijských hrách ako hráč a aj ako tréner! V tomto smere ho mohol predbehnúť jeho bývalý tréner a mentor Željko Obradović. Avšak legendárny Žoc nezískal počas svojej hráčskej kariéry cenný kov na EuroBaskete. Vo svojej zbierke má striebro z olympiády v Soule v roku 1988 a zlato zo svetového šampionátu 1990. Na EuroBaskete 1989, ktorý sa konal v Záhrebe, však Obradović nemohol hrať, pretože bol v tom čase vo výkone trestu. Ak by hral na EuroBaskete 1991, tak by mal zlato. Dokonca sa s tímom pripravoval na turnaj, lenže pár dní pred jeho začiatkom ho vtedajšie vedenie Partizanu presvedčilo, aby sa stal trénerom mužstva, ktoré vyhralo už spomínaný euroligový titul v roku 1992.

VŠETKO NAŠTARTOVALA KAUZA MICOV

Miloš Teodosić, Nikola Jokić, Nemanja Bjelica, Miroslav Raduljica, Nemanja Nedović, Nikola Kalinić, Marko Simonović, Rade Zagorac, Stefan Marković. To je menoslov hráčov, ktorí sa nemohli zúčastniť na EuroBaskete 2017. Aj napriek tomu sa Srbi prebojovali do finále európskeho šampionátu. To svedčí o správnosti nastaveného systému, ktorému sa v národnom mužstve musia podriadiť všetci bez výnimky. Disciplína hráčov je priorita. Paradoxne, mužstvo zocelila tzv. kauza Micov, ktorá sa udiala tesne pred začiatkom MS 2014. Vlado Micov, momentálne hráč Olimpie Miláno, bol členom tímu, ktorý sa chystal na turnaj. V poslednom prípravnom zápase však Micov spochybnil jeden z pokynov, ktoré Djordjević udlil tímu. Tréner stiahol Micova z palubovky a zakrátko ho vyhodil z lavičky. Po stretnutí na tlačovej konferencii oznámil, že Micovova kariéra v reprezentácii sa skončila…

HRÁČOM BUDE VĎAČNÝ DO KONCA ŽIVOTA

„Gratulujem všetkým. Bolo to skvelé semifinále medzi dvoma tímami, ktoré dokázali, že si tu zaslúžia byť. Moji hráči sú pripravení. Bolo tu nasadenie, koncentrácia, odhodlanosť a túžba. Za toto budem hráčom vďačný do konca svojho života. Dostali sa až do finále a sú skutoční hrdinovia,“ vravel po semifinálovom zápase Djordjević. Okamžite však novinárov upozornil, že všetka pozornosť teraz smeruje na finálový duel proti Slovinsku. „Slovinci sú zatiaľ nezdolaní, a preto sú absolútnymi favoritmi. Hrajú výborne a majú svojich lídrov. Tím má skvelú chémiu a je brilantne trénovaný. Môj kolega Igor Kokoškov odvádza vynikajúcu robotu,“ dodal srbský kouč, ktorý v auguste oslávil päťdesiatku.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC