Aké je to žiť v tieni Dražena Petrovića? To vie súčasný tréner Chorvátov

Publikované: 08.09.2017 Autor: Peter Jačiansky

Aco a Dražen Petrovićovci

Dražena Petrovića pozná každý basketbalový fanúšik. Ale ruku na srdce, vedeli ste, že aj jeho starší brat Aleksandar, familiárne prezývaný Aco, bol taktiež výborný basketbalista? Dnes vedie z pozície hlavného trénera Chorvátsko, ktoré by chcel po viac než dvadsiatich rokoch doviesť k medaile.

Môžeme teraz pokojne napísať, že ak by nebolo Aca Petrovića, jeho mladší brat Dražen, mnohými považovaný za najlepšieho európskeho basketbalistu všetkých čias, by nikdy nezačal s touto hrou. Basketbalovú loptu zobral do rúk preto, lebo ju stále videl v rukách svojho brata Aca a za každú cenu sa ho snažil napodobňovať. Medzi oboma bratmi bol rozdiel piatich rokov, takže keď Aco prestúpil do vytúženej Cibony Záhreb, Dražen ešte len začínal v rodnom Šibeniku. V roku 1984 sa im splnil spoločný sen, keď sa v Cibone stali spoluhráčmi a postupne si podmanili celú basketbalovú Európu.

Hneď v prvej spoločnej sezóne mala Cibona, ako úradujúci juhoslovanský šampión, tú možnosť hrať v Európskom pohári majstrov (obdoba dnešnej Euroligy) a vďaka bratom Petrovićovcom ju vyhrala, keď vo finále zdolala Real Madrid. Na ceste do finále odohrala Cibona niekoľko pamätných zápasov. Jedným z nich je domáci duel proti talianskemu Virtus Rím, v ktorom Aco nastrieľal šesť trojok. V nasledujúcej sezóne Cibona európsky titul obhájila po víťazstve nad Žalgirisom.

CHCE ZLOMIŤ CHORVÁTSKE PREKLIATE

Na prebiehajúcom EuroBaskete predvádzajú chorvátski basketbalisti pod vedením Aca Petrovića výborné výkony. Prehrali len raz, aj to dosť tesne proti najväčšiemu favoritovi zo Španielska. V nedeľu nastúpia Chorváti na osemfinálový zápas proti Rusku a ak uspejú, tak v ďalšom kole ich čaká víťaz stretnutia Litva – Grécko. Ak by zvíťazili aj v tomto dueli, môže sa stať, že na turnaji uvidíme semifinále Chorvátsko – Srbsko. Bola by to rozhodne zaujímavá basketbalová bitka, pretože Chorvátov ženie vpred túžba získať po viac než 20 rokoch cenný kov na veľkom turnaji.

Naposledy sa im to podarilo na EuroBaskete v roku 1995, kde získali bronz. Po turnaji, na slávnostnom udeľovaní medailí, sa stala jedna z najkontrover­znejších vecí v dejinách ME. Chorváti a druhí Litovčania už mali na krku svoje cenné kovy, keď mali na pódium vystúpiť basketbalisti vtedajšej Juhoslávie (Srbsko a Čierna Hora). Ešte skôr ako stihli všetci vyjsť na pódium, chorvátski reprezentanti z neho zostúpili a odišli spolu do šatne. Malo to z ich strany byť gesto vzhľadom na prebiehajúcu vojnu, ktorá v tom čase zúrila na Balkáne. Aj keď mnohí Chorváti kvitovali toto gesto, jedným dychom dodávajú, že sa týmto krokom začalo prekliatie, ktoré trvá dodnes. V roku 1995 Chorváti zišli z pódia a už sa naň nikdy nevrátili.

Trénerom Chrovátska bol v tom čase práve Aco Petrović, ktorý mal byť údajne jedným z iniciátorov tohto tímového gesta. Aco aj Dražen sa nikdy netajili svojím patriotizmom, v tej súvislosti je však kuriózna jedna vec: ich otec Jovan bol bosniansky Srb. Stará mama bratov Petrovićovcov z otcovej strany mala jedného súrodenca. Ten sa v roku 1973 stal starým otcom inej basketbalovej legendy – Srba Dejana Bodirogu. To znamená, že Aco a Dražen Petrovićovci boli s Dejanom Bodirogom takzvaní bratranci z druhého kolena…

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia