VIDEO V kvalifikácii zostrelil Slovensko a teraz hviezdi na ME

Publikované: 06.09.2017 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: fiba.com

Izrael - Gruzínsko. Tornike Shengelia (23) (Foto: fiba.com)

Tornike Šenghelia je meno, ktoré si môžu dobre pamätať aj slovenskí fanúšikovia. Líder Gruzínska sa predviedol aj v Bratislave počas kvalifikácie o postup na prebiehajúci európsky šampionát. S 31 bodmi a skvelou streľbou 14/11 bol jasne najlepším hráčom na palubovke.

Urastený krídelník je ťahúňom svojho tímu aj na európskom šampionáte, keď dominuje viac ako úradujúci víťaz NBA Zaza Pačulia. Dvadsaťpäťročný basketbalista predviedol naplno svoje schopnosti v utorkovom zápase proti domácemu Izraelu.

Je to proste frajer. Maďar predviedol famózny výkon

Fantastický výkon proti Izraelu

V ňom Gruzínci vyhrali 104:91, keď zmietli Izrael šnúrou 15:2 v predĺžení. Šenghelia dal 25 bodov a doskočil 19 lôpt. Na turnaji si drží priemer vyše 20 bodov a 8 doskokov na zápas. Predviedol sa už v prvom stretnutí, keď Gruzínci šokovali obhajcov striebra Litovcov. K výhre prispel 29 bodmi.

V dvadsiatichpi­atich rokoch krídelník španielskej Baskonie dospel a patrí medzi najlepších hráčov šampionátu. Pri sledovaní jeho výkonov sa naskytá otázka, prečo sa nepresadil v NBA.

Do profiligy ho v roku 2012 draftovala Philadelphia v druhom kole, ale hneď ho vymenila do Brooklynu. V jeho drese a neskôr aj v Chicagu odohral Gruzínec dokopy 45 zápasov, ale nikdy sa výraznejšie nepresadil. Maximálne nastupoval na osem minút na zápas.

Na NBA nie je dostatočne výrazný

Nevydarené roky za morom si vynahradil v Baskonii, keď sa vypracoval na jedno z najlepších krídiel španielskej ligy. Lídrom svojho tímu je nielen v ACB lige, ale aj v Eurolige. Pred európskym šampionátom ho zaradili medzi najväčšie hviezdy Euroligy na turnaji.

S Baskoniou predĺžil silový krídelník kontrakt o tri roky v júni, preto sa zdá, že sa pomaly vzdal sna o NBA.

„V NBA sa nechytil, lebo nie je výrazný typ, aj keď veľa tímom je sympatický. Pre NBA musíte byť dominantný v konkrétnych veciach. Tornike je veľmi dobrý hráč, ale chýba mu doimantný prvok v hre,“ povedal nám nemenovaný skaut NBA.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia