Je to proste frajer. Maďar predviedol famózny výkon

Publikované: 05.09.2017 Autor: Peter Jačiansky

Ádám Hanga (Foto: fiba.com)

Maďarský basketbalista Ádám Hanga predviedol v zápase proti českej reprezentácii jeden z najlepších výkonov v dejinách majstrovstiev Európy. Vďaka nemu vyhrali Maďari svoj prvý zápas na EuroBaskete.

Hanga bol v pondelňajšom stretnutí doslova nezastaviteľný: nastrieľal 31 bodov, doskočil 8 lôpt a zaznamenal tiež 8 asistencií. Darilo sa mu najmä spoza trojkového oblúka, keďže premenil šesť z deviatich pokusov. Jeho výkon patrí medzi tie najlepšie, aké kedy mohli basketbaloví fanúšikovia vidieť na majstrovstvách Európy. Len štyrom hráčom sa podarilo prekročiť hranicu 30+5+5 (body, doskoky, asistencie). Okrem rodáka z Budapešti do dokázali Litovčania Šarunas Marčiulionis, Arturas Karnišovas a španielska hrajúca legenda Pau Gasol.

V kvalifikácii zostrelil Slovensko a teraz hviezdi na ME

PALYZA: JE TO PROSTE FRAJER

Česi prehrali s Maďarmi 73:85 a najväčšiu zásluhu má na tom práve Hanga. „Spoločne s naším nepodareným začiatkom rozhodol faktor Hanga. Dával ťažké strely v dobe, keď to jeho tím potreboval najviac. Stiahli sme to na nejakých šesť-sedem bodov, ale on následne vždy vykúzlil nejakú trojku. Strieľal z odskoku, urobil desať krokov dozadu a ešte dal ťažkú strelu. Všetko mu tam padalo, boli to čisté strely. Musíme dať kredit jeho talentu, pretože to, čo predviedol, bol famózny výkon,“ povedal na margo Hangovho gala predstavenia Lukáš Palyza, ktorý Maďarom strelil 18 bodov.

Výnimočný výkon maďarského basketbalistu Čechov zaskočil, pretože Hanga mal jednak zdravotné problémy a navyše dlho doťahoval svoj prestup do Barcelony. Takže veľa toho pred šampionátom nestihol odohrať. „Naozaj som nečakal, že predvedie niečo takéto. Ak sa nemýlim, tak odohral jediný prípravný zápas. Takto sem napochodovať, dať viac ako 30 bodov, premieňať ťažké strely s rukou v tvári. Je to proste frajer,“ skonštatoval Palyza. Ako už bolo spomenuté, od novej sezóny bude Hanga hrávať v tíme FC Barcelona. Baskonia ho chcela udržať, dokonca vyrovnala ponuku od katalánskeho klubu, no obidva kluby sa následne dohodli na prestupe 28-ročného rodáka z Budapešti.

VYCHOVÁVALA HO MATKA A STARÍ RODIČIA

Šikovný krídelník sa už na prvý pohľad odlišuje od svojich spoluhráčov v maďarskom národnom tíme. Hangov otec totiž pochádza z Rovníkovej Guiney. Do Budapešti sa dostal ako študent na konci 80. rokov. Keď mal však Ádám Hanga tri roky, jeho otec opustil rodinu, a tak jeho matke vypomáhali pri výchove starí rodičia.

MOŽNO RAZ ZAKOTVÍ V SAN ANTONIU SPURS

Maďarský basketbalista bol v roku 2011 draftovaný do NBA, vybral si ho klub San Antonio Spurs, ktorý mu však doteraz neponúkol kontrakt. Toto leto sa už začalo rozprávať o tom, že by sa Hanga mohol presunúť do NBA. Spurs však budú mať aj naďalej v tíme hráčov ako Danny Green či Manu Ginobili, a preto by Hanga zrejme nedostával dostatočnú minutáž.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia