Kováčik sa za výkony osemnástky hanbil pred televízorom

Publikované: 01.09.2017 Autor: Patrik Fotta

Peter Kováčik  (Foto: jäzva)

Vystúpenie slovenských reprezentantiek do 18 rokov na nedávnych majstrovstvách Európy B-divízie sledoval aj ich bývalý kouč Peter Kováčik. Skúsený tréner priamo pomenoval dôvody, ktoré podľa neho mohli za veľký neúspech mládežníckeho reprezentačného tímu. Ten obsadil na šampionáte až 12. miesto a nenaplnil predpoklady postupu do najvyššej divízie.

Majstrovstvá Európy žien do 18 rokov sledoval Kováčik aj preto, že sa v národnom drese predstavilo šesť hráčok, ktoré trénoval. „Musím povedať, že som bol veľmi sklamaný, pretože družstvo na mňa pôsobilo bezradne. Nebolo vidieť žiadnu koncepciu, ani v obrane, ani v útoku. Dievčatá neukázali nič. Príčinu vidím hlavne v trénerskej otázke, kde nebolo družstvo vedené správne. Najviac ma mrzí, že z hráčok z ročníka 99, ktorý považujem za jeden z najsilnejších v poslednom období, sa spravil tím prehrávajúci jeden zápas za druhým a to aj proti súperom nižších kvalít. Priznám sa, že ja som sa niekedy pred televízorom hanbil za to ako dievčatá hrajú," povedal Peter Kováčik.

VIDEO Fíni pred rekordnou návštevou šokovali Francúzov

Slovensko U18 (Foto: fiba.com)

Tréneri a vedenie by mali prevziať zodpovednosť

Jeho slová o kvalite slovenských hráčok potvrdzuje aj fakt, že vo finále Európskej dievčenskej basketbalovej ligy dokázali Levice (tvorili kostru reprezentačného tímu) poraziť okrem Young Angels aj belgický tím VBL Brussels, za ktorý hrali majsterky Európy U12. „Mrzí ma, že tréneri neustále používajú rovnaké výhovorky o tom, že hráčky boli nedostatočne pripravené alebo málo bojovali. Ja tvrdím, že basketbalistky prišli zo svojich klubov veľmi dobre pripravené a je už len na tréneroch ako to vedia zužitkovať. Preto si myslím, že po trénerskej stránke nebol šampionát dobre zvládnutý a dovolím si povedať, že zodpovednosť by mali prevziať nielen tréneri ale aj tí, ktorí ich do funkcie menovali. Dievčatá mali kvalitu na to, aby sa umiestnili v A-divízii do šiesteho miesta," uviedol Kováčik.

Neúčasť dvoch hlavných opôr, pričom jedna z nich bola práve dcéra skúseného trénera a druhá bola hráčka Piešťan Mikulášiková sa podpísali pod nepresvedčivé výkony celého družstva. „Hráčky, ktoré na šampionáte boli, mali extraligové skúsenosti s výnimkou jednej alebo dvoch. Dievčatá boli postavené do úlohy, že nič nevedia a tak to bolo prezentované. To sa dlhodobo opakuje v mládežníckych kategóriách a ja si myslím, že by tomu už mal byť koniec."

Kto vyhrá EuroBasket 2017? Prinášame vám naše prognózy

Necíti krivdu

Družstvo mal pôvodne na šampionáte viesť práve Kováčik, no vedenie zväzu sa napokon rozhodlo pre Tomáša Kačmárika. „Nechcel by som to veľmi rozmazávať. Za mňa hlasovala odborná komisia, ktorá mi dala všetky hlasy, ale napriek tomu to nebolo schválené. Bolo to rozhodnutie kompetentných, rešpektoval som ho. Rozhodne necítim krivdu. Nikomu nemusím dokazovať, že basketbalu trochu rozumiem. Mrzia ma len dievčatá, ktoré tvrdo trénovali celú sezónu a zrazu zistia, že prehrávajú s družstvami, ktoré nemajú ani polovičnú výkonnosť. Dal by som ruku do ohňa za to, že samotné hráčky nemajú veľký podiel na celkovom negatívnom výsledku na šampionáte," povedal Kováčik.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia