VIDEO Fíni pred rekordnou návštevou šokovali Francúzov

Publikované: 31.08.2017 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: fiba.com

Fínsko fanúšikovia (Foto: fiba.com)

Basketbalisti Fínska patria posledné roky medzi krajiny, v ktorých rastie popularita a sila basketbalu. V roku 2014 si zahrali na majstrovstvách sveta a teraz si vyslúžili jednu zo štyroch skupín európskeho šampionátu.

V Helsinkách sa už v úvodný deň fanúšikovia potešili zo šokujúceho víťazstva nad Francúzskom. Do hlavného mesta prišlo na večerný zápas 12 167 ľudí, čo je v severskom štáte basketbalový rekord.

Aj v našej prognóze sme zaradili Francúzov medzi úzku skupinu favoritov na zlato. Tím okolo skúseného pivota Borisa Diawa má dostatok kvality, aby to dotiahol až na samotný vrchol.

Napriek domácemu prostrediu sa očakávalo, že Francúzi by mali bez problémov nad Fínmi zvíťaziť. Severania však už v úvodnej štvrtine predviedli ako sú pripravení. Vyhrali ju 23:15. Ich súperi sa postupne zlepšili, ale nepodarilo sa im odtrhnúť do vyššieho náskoku.

Päť minút pred koncom štvrtej desaťminútovky síce viedol favorit po koši Diawa o deväť bodov, ale vášnivo hnaní domáci sa znova vrátili do stretnutia. Francúzi im ešte dve minúty pred koncom ušli na 70:62, ale Fíni predviedli sériu 8:0 a zápas doviedli do predĺženia. V ňom sa oba tímy doťahovali. Na konci boli šťastnejší domáci, ktorých kľúčové body premenila sedmička posledného draftu Lauri Markkanen. Talentovaný pivot bol s 22 bodmi a 7 doskokmi najlepším strelcom domácich. Rozhodujúcu dvojku domácich strelil naturalizovaný Jamar Wilson. Fínski basketbalisti si pripísali cenné víťazstvo 86:84 po predĺžení.

Francúzom nestačilo 25 bodov Evana Fourniera a 21 bodov Nanda de Cola.

„Lauri je skvelý hráč a ešte lepší človek. Naplno to predviedol proti Francúzom. Dvadsať minút sa potešíme z výhry a sústredíme sa na Slovincov,“ vravel pre fiba.com strelec víťazného koša Wilson.

Fínsko - Francúzsko. Eurobasket 2017 (Foto: fiba.com)