Kto vyhrá EuroBasket 2017? Prinášame vám naše prognózy

Publikované: 31.08.2017 Autor: Basket.sk

EuroBasket 2017 (Foto: fiba.com)

Dnes sa začína na starom kontinente EuroBasket 2017, a preto vám Basket.sk prináša štyri prognózy pred začiatkom šampionátu. Okrem nás, redaktorov, sa podelil o svoj názor aj úspešný mládežnícky tréner a asistent pri slovenskej reprezentácii Peter Torda.

Peter Torda, basketbalový tréner

Blížiaci sa EuroBasket je veľkým lákadlom nielen pre fanúšikov zainteresovaných tímov, ale aj pre nás, slovenských basketbalových fanatikov. Pre mňa o to viac, že som bol priamo zainteresovaný do bojov o toto podujatie. Už základné skupiny v minuloročnej kvalifikácii naznačili rozloženie síl. K tradične basketbalovo „silným“ krajinám ako je Francúzsko, Španielsko, Litva a historicky Rusko, Grécko, Srbsko pribudli národy, s ktorými na záverečnom turnaji treba počítať. Či už to je v minuloročnej kvalifikácii nezdolané Slovinsko vedené hviezdou NBA Goranom Dragičom, mladou budúcou hviezdou NBA Lukom Dončičom. K nim treba pripočítať Anthonyho Randolpha a vhodných mladých hráčov túžiacich po úspechu pod vedením skúseného trénera. Ďalším čiernym koňom turnaja môže byť podľa môjho názoru tím Gruzínska. Družstvo postavené okolo národného hrdinu a čerstvého víťaza NBA Zazu Pačuliu doplnené o jedného z najlepších euroligových hráčov Šengeliu, nesmierne skúseného Viktora Sanikidzeho a naturalizovaného Dixona vyhralo v príprave tri veľmi ťažké turnaje (Klaipeda, Tbilisi, Atény) a prehralo len jeden zápas. Veľkú pozornosť si zaslúži aj družstvo Čiernej Hory, ktorého hra je postavená na opore Orlanda Magic Nikolovi Vučevičovi, čerstvom španielskom majstrovi Bojanovi Dubljevičovi a Tyresovi Ricovi. Plus vedie ich trénerska legenda Bogdan Tanjevič. Keby som však mal povedať, koho favorizujem na titul, tak sú to Španieli alebo stavím na prekvapenie z Gruzínska.

Tomáš Prokop, Basket.sk

Vďaka vyrovnanosti a zlepšeniu kvality sa basketbalové majstrovstvá Európy stávajú podobne prestížnym turnajom ako futbalový šampionát. Viacero krajín si robí zálusk na kontinentálny titul. Najväčšiu šancu majú Španieli. Nikto sa nemôže s tímom Sergia Scariola rovnať pod košom. V zostave sú opäť bratia Gasolovci. Chýba síce naturalizovaný Mirotič, ale mladícku atletickosť prinesie vychádzajúca hviezda v podobe Willyho Hernangomeza a jeho brata Juana. Slabina Španielov môže byť na poste krajného rozohrávača a krídiel. Tam sa potrebuje chytiť Alex Abrines a pomôcť musí aj dvojica skúsených tvorcov hry Sergio Rodriguez a Ricky Rubio. Ak nájdu Španieli dostatočnú motiváciu a budú hrať kolektívne, málokto ich má šancu zdolať. Tri tituly za štyri roky sú predsa len veľkým číslom. Ako ich najväčší vyzývatelia sa javia Francúzi a vždy silní Litovci a svoje môžu povedať aj Chorváti. Ako čierny kôň, ktorý to môže konečne dotiahnuť na medailu, sa javia Slovinci. Goran Dragič je na svojom poslednom reprezentačnom turnaji dostatočne motivovaný. K nemu sa výborne javí supertalent Luka Dončič a jeden z najlepších Američanov na kontinente Anthony Randolph.

Michal Bakaj, Basket.sk

Je veľká škoda, že šampionát bude ochudobnený o viacerých elitných hráčov. Mená ako Teodosič, Jokič, Antetokounmpo, Gobert či Gortat sú zárukou kvality a jednotlivé národné tímy budú bez nich slabšie. Už dávno sa nestalo aby mal finálový turnaj jedného hlavného favorita. V súčte kvality, skúseností a takmer kompletnej zostavy (s výnimkou zraneného Llula) to pomerne jasne vychádza na Španielsko. V tíme obhajcov titulu je výborná chémia a takmer rodinná atmosféra, ktorú ešte umocnil návrat mladšieho z bratov Gasolovcov Marca do mužstva. Na ďalšie medailové kovy by mali zaútočiť tradičné basketbalové veľmoci ako Srbsko a Francúzsko, ale nedá sa vylúčiť ani atak Litovcov či Chorvátov. Súčasná podkošová scéna na starom kontinente je tak vyrovnaná, že veľmi ľahko môže prísť k prekvapeniu na úkor favoritov a budeme svedkami postupu nečakaných ašpirantov na celkový úspech.

Peter Jačiansky, Basket.sk

Odkedy sa EuroBasketu účastní až 24 tímov, turnaj je taký dlhý, že mužstvá získajú formu, potom ju stihnú stratiť a zase znova získať. Spomeňte si na šampionát v roku 2015. Ak by v poslednom skupinovom stretnutí premenil Dennis Schröder trestné hody, neskorší víťaz, Španielsko, by ani nepostúpil do vyraďovacej fázy. Dnes to už ale nikoho nezaujíma. Nikto spomedzi všetkých účastníkov nemá na súpiske väčšiu kvalitu ako Španieli, tí sú zreteľne najväčším favoritom na celkové prvenstvo. O tom niet pochýb. Ja si však myslím, že tento raz nevyhrajú zlatú medailu. Na turnaji sa nájde niekto, kto to bude chcieť viacej ako oni a toto bude v konečnom dôsledku najdôležitejší faktor. Šampionát budem sledovať, tak ako vždy, v prvom rade ako fanúšik, a preto pevne verím, že to bude jeden z „mojich“ tímov: čiže Srbsko alebo Francúzsko. Srbi nebudú mať v tíme Miloša Teodosića, čo je obrovská strata, avšak ich špecifické vôľové vlastnosti môžu túto významnú absenciu neutralizovať. Výsledky mužstva budú závisieť od výkonov Bogdana Bogdanovića. Ten má pred sebou šampionát, ktorý môže byť pre neho míľnikom. Víťazom EuroBasketu sa však podľa mňa stane Francúzsko, ktoré síce nemá Batuma a Goberta, no aj tak prichádza na šampionát s vyváženým kádrom. Francúzi majú veľkú silu na rozohrávke, na krídle a tiež pod košom. Navyše je to osobné, Španielom ešte majú čo vracať…

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia