Tony Parker patrí do minulosti, Francúzi si aj bez neho idú po zlato

Publikované: 30.08.2017 Autor: Peter Jačiansky

Francúzi (Foto: ffbb.com)

Francúzske národné mužstvo dosiahlo svoj najväčší úspech na majstrovstvách Európy v roku 2013. Na turnaji v Slovinsku vtedy žiaril najmä rozohrávač Tony Parker, ktorý právom získal cenu pre najužitočnejšieho hráča šampionátu.

Lenže Tony Parker sa s reprezentáciou minulý rok rozlúčil, spolu s ním aj Florent Piétrus a Mickaël Gelabale. Posledným zástupcom „starej gardy“ tak zostáva Boris Diaw, pamätník belehradského bronzu z roku 2005. Francúzski novinári sa pred začiatkom majstrovstiev Európy intenzívne venovali téme, kto bude novým lídrom národného mužstva. Kouč tímu Vincent Collet im dal jasnú odpoveď: „Nepotrebujeme lídra, potrebujeme lídrov,“ povedal skúsený tréner, ktorý vedie Francúzsko už od roku 2009.

Teodosić je nenahraditeľný, Srbom pomôže pod košom nežný obor

„Aj keď sme mali v mužstve Tonyho, tak to nebolo len o ňom. Je to veľmi charizmatický človek, a preto sa logicky mohlo zvonku zdať, že bol jediným lídrom tímu. Máme sťastie v tom, že na súpiske máme hneď niekoľko hráčov, ktorí sú schopní prevziať úlohu lídrov,“ dodal Collet. Na pozícii stredného rozohrávača je všetko jasné, jednotkou bude Thomas Heurtel, ktorý v lete prestúpil do Barcelony. Inteligentný tvorca hry dozrel a dnes patrí k najlepším prihrávačom v Eurolige. To, že nemá strach postaviť sa najlepším hráčom, už predviedol na MS v roku 2014 – práve počas neprítomnosti Parkera – keď bol jedným z hlavných strojcov štvrťfinálového víťazstva nad Španielskom. Heurtel sebavedomo vnikal pod kôš a cez bratov Gasolovcov strieľal dôležité body.

PRVOU VOĽBOU V ÚTOKU JE DE COLO

Pre Nanda de Cola, najužitočnejšieho euroligového hráča v sezóne 2015/16, sa nemení v podstate nič. Prvou voľbou v útoku bol už na ME v roku 2015 a taktiež vlani na olympiáde v Rio de Janeiro. Ak budú Francúzi potrebovať rozhodujúcu strelu, budú sa pozerať práve na neho. „Nie je tu žiaden nový líder, žiaden nový Tony Parker. Je tu však určitá hierarchia v tíme, niektorí hráči majú viac skúseností ako tí ostatní. Ja sa pokúsim robiť to isté, čo v posledných rokoch: bude ma počuť na palubovke aj mimo nej. Zároveň sa budem snažiť pomáhať novým hráčom s integráciou,“ skonštatoval 30-ročný hráč CSKA Moskva.

Trend pokračuje. Kto má v tíme najlepšieho legionára?

VEĽKÁ ŠANCA PRE EVANA FOURNIERA

Po ročnej absencii sa do francúzskeho národného tímu vracia Evan Fournier, ktorý má za sebou doteraz najlepšiu sezónu v NBA. Tento 24-ročný zakončovateľ odohral za Orlando Magic „len“ 68 zápasov, no aj napriek tomu sa stal najlepším strelcom svojho tímu. V priemere na zápas zaznamenal Fournier viac než 17 bodov, čo je solídna vizitka. „Hodlám zo seba vydať to najlepšie. Budem sa snažiť ukázať, čo som sa v ostatnom čase naučil. Povaha zo mňa robí určite jedného z lídrov tímu. Treba však dodať, že lídri sa prejavia prirodzene a na tom si zakladáme,“ vyhlásil Fournier, ktorý bude dôležitým prvkom najmä v útočnej hre Francúzov.

Evan Fournier (Foto: ffbb.com)

POD KOŠOM BUDÚ DIAW A SÉRAPHIN

Ako už povedal tréner Collet, ľudia považovali za lídra Tonyho Parkera, avšak skutočným lídrom a „otcom“ národného mužstva bol vždy kapitán Boris Diaw. Žoviálny intelektuál má rešpekt ako nikto iný. Aj napriek očividnej nadváhe má 35-ročný basketbalista stále čo ponúknuť. Na európskom šampionáte, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou jeho posledný, mu bude pod košom pomáhať dobrý kamarát Kevin Séraphin.

Spolu by chceli získať pre Francúzsko ten najcennejší kov. „Národný tím bol pre mňa vždy srdcovou záležitosťou, tentokrát som si to nechcel nechať ujsť. Niektorí hráči nám budú chýbať, ale tréner Collet je šikovný a som presvedčený o tom, že nájde to správne riešenie. Uvedomujem si v plnej miere svoju úlohu v reprezentácii, som však pripravený,“ povedal Séraphin, ktorý bude spolu s Thomasom Heurtelom od novej sezóny hájiť farby FC Barcelona.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC