Teodosić je nenahraditeľný, Srbom pomôže pod košom nežný obor

Publikované: 29.08.2017 Autor: Peter Jačiansky

Marjanović (Foto: mondo.rs)

Aleksandar Djordjević je trénerom srbskej reprezentácie od roku 2013. Odvtedy získali jeho zverenci striebro na majstrovstvách sveta aj na olympijských hrách. Majstrovstvá Európy pred dvoma rokmi im však nevyšli, vo Francúzsku sa umiestnili len na štvrtom mieste. Tentokrát by chceli uspieť, aj keď to vzhľadom na okolnosti nebude jednoduché.

V porovnaní s minuloročným kádrom, ktorý reprezentoval Srbsko na olympiáde v Rio de Janeiro, bude chýbať pätica hráčov. Vychádzajúca hviezda z NBA Nikola Jokić a skúsení basketbalisti, ktorí boli dlhé roky oporami mužstva. Menovite Miroslav Raduljica, Stefan Marković, Marko Simonović a predovšetkým rozohrávač a herný líder Miloš Teodosić. Rodák z Valjeva bude v novej sezóne pôsobiť v zámorskom klube Los Angeles Clippers, s ktorým podpísal zmluvu na dve sezóny. Na majstrovstvách Európy ho však neuvidíme.

„Po spoločnom rozhodnutí s naším lekárskym tímom musím povedať, že Miloš nebude hrať na majstrovstvách Európy. Zdravotný stav by mu to nepovolil. Roky reprezentoval s veľkou vášňou, na čom sa nič nezmenilo. Nemôže však teraz hrať. Je to veľká strata pre naše mužstvo. Pokračujeme však v tom, aby sme bojovali o najvyššie priečky,“ povedal na margo absencie 30-ročného tvorcu hry kouč srbského národného tímu Djordjević.

Španieli suverénne dominujú Eurobasketu, chcú ďalší titul

NOVÁ ZBRAŇOU SRBOV JE NEŽNÝ OBOR

Srbskí basketbalisti sa tak tento rok pokúsia uspieť aj bez svojej najväčšej hviezdy. Ale ako nahradiť Teodosića? Odpoveď je prostá. Nedá sa to. Miloš Teodosić je totiž vďaka svojej jedinečnosti nenahraditeľný. Bola by obrovská chyba, ak by sa Srbi pokúšali na palubovke nahradiť Teodosića iným hráčom. Na vec sa musia pozerať inak. Do svojho herného prejavu môžu na ME priniesť celkom nový element v podobe 221 cm vysokého pivotmana Bobana Marjanovića, ktorý sa vracia do reprezentácie po šiestich rokoch.

Center Detroitu Pistons ukázal v príprave na EuroBasket svoje nesporné kvality, na turnaji pod Akropolou patril k najlepším hráčom. Najväčšmi sa mu vydaril zápas proti Talianom, v ktorom nastrieľal 22 bodov (9/12 z poľa), doskočil 8 lôpt a na súperových hráčoch sa mu podarilo získať 9 plusových faulov. „V tomto tíme to dokáže každý. Prídeš na palubovku a ukážeš, čo vieš. V tomto zápase sa predvedie jeden, v ďalšom zas ten druhý. Bude to závisieť aj od nášho súpera. A myslím si, že toto je dobre. Hráme ako tím, vyhrávame ako tím,“ povedal v rozhovore pre web eurohoops.net Marjanović, ktorého prezývajú „nežný obor“. Po prvý raz s tým prišiel jeho bývalý spoluhráč zo San Antonia Danny Green.

Marjanović odohral posledné dve sezóny v NBA. Na palubovke nestrávil veľa času, avšak keď už na nej bol, jeho efektivita bola veľmi vysoká. Ponúka sa napísať vysoká ako je on sám. PER (player efficiency rating) srbského pivota mal v sezóne 2016/17 hodnotu 29,6. Lepšie bol na tom len Russell Westbrook. Pochopiteľne, Boban Marjanović nemôže byť klasifikovaný medzi najlepšími hráčmi NBA, pretože neodohral predpísaný počet minút.

Slovinci sú čiernym koňom, ťahá ich hviezda NBA a supertalent

Tieto čísla však svedčia o tom, že ak dostane šancu, je schopný ju využiť. Jeho postava mu neumožní hrať celé zápasy na ME, čiže hra srbského tímu sa rozdelí na dve polovice. Keď bude vysokánsky center na lavičke, Srbi budú môcť hrať tempo basketbal vo veľkom nasadení. Keď bude Marjanović na palubovke, hra Srbov bude pomalšia a viac sa budú sústreďovať na postupné útoky, pri nich je možno využiť jeho skvelé útočné doskakovanie.

Bogdanović (Foto: alo.rs)

CHCÚ HRAŤ TVRDÝ A CHYTRÝ BASKETBAL


Aj napriek tomu, že Marjanović bude mať v tíme dôležitú úlohu, všetky pohľady sa budú upierať na Bogdana Bogdanovića, ktorý bude vo svojich 25 rokoch po prvý raz v pozícii herného lídra. Jeho výkony bude pozorne sledovať aj Sacramento Kings, od novej sezóny zamestnávateľ srbského hráča. „Hráva v tomto tíme už niekoľko rokov, a preto by mal byť práve on lídrom. Ja som tu spolu s ostatnými hráčmi na to, aby som mu pomáhal. Čo sa mňa týka, je mi jedno, či budem hrať v základnej zostave. Najviac záleží na tom, kto bude hrať na konci zápasu,“ dodal Boban Marjanović.

Srbom síce bude citeľne chýbať prítomnosť Miloša Teodosića, ale na palubovke to bude aj tentokrát kolektívny basketbal. „Snažíme sa zvyknúť si na seba pri hre. Minulý rok som tu nebol s tímom, navyše nám chýba niekoľko ďalších hráčov pre zranenie. V prvom rade sa snažíme nájsť spôsob, ako hrať tvrdý, no zároveň chytrý basketbal. Pokúsime sa tento rok vyhrať zlato. Všetci to chcú,“ uzavrel srbský pivot.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC