Sklamanie kadetov na ME? Motivačné porady nepomohli, rozhodovala psychika

Publikované: 24.08.2017 Autor: Tomáš Kotlárik Foto: FIBA Europe

Slovenská reprezentácia do 16 rokov (Foto: FIBA Europe)

Slovenská chlapčenská reprezentácia do 16 rokov skončila na čerstvo skončených majstrovstvách Európy B-divízie na nelichotivom 23. mieste. Pre náš národný tím to bolo po 22. priečke z roku 2011, na kontinentálnych turnajoch tejto vekovej kategórie najhoršie umiestnenie v ére samostatnosti!

Vlani pôsobil na európskom šampionáte v bulharskej Sofii Michal Pešta v roli asistenta vtedajšieho trénera Jozefa Ištoka. Slovenské družstvo kadetov obsadilo vtedy desiate miesto. Mladí reprezentanti popri prehrách, zvíťazili nad Islandom, Českom, Bulharskom, Kosovom či Holandskom.

Tento rok sa Pešta do hlavného mesta Bulharska vrátil v pozícií hlavného kouča. V arénach Triaditza Hall, Universiada Hall či Armeec II výsledkovo Slováci sklamali. V ôsmich zápasoch prehrali až šesťkrát. Uspieť sa našim mladíkom podarilo iba dvakrát s Nórskom. „Samozrejme, že sme nespokojní s konečným 23. miestom. Reálne to nie je umiestnenie, na ktorom mal náš výber figurovať.

Rozhodovalo to, že po troch tesných prehrách v základnej skupine, sme mali v ďalších dueloch zásadný problém so psychikou hráčov,“ začal pošampionátové hodnotenie pre basket.sk 34-ročný tréner Michal Pešta.

Michal Pešta (Foto: FIBA Europe)

Výbuch s luxemburským trpaslíkom

Slovenský tím s výškovým priemerom 190 centimetrov, dokonca v skupine o umiestnenie (17. – 24. miesto) nestačil na odpisované Luxembursko po výsledku 54:59. V tretej štvrtine vzájomného duelu sme dokázali streliť európskemu trpaslíkovi iba 3 body! „Hrali sme s nimi už v príprave, kedy sme prehrali o 16 bodov. Problémom zápasu na majstrovstvách Európy bola disciplína v útočnej fáze. Okrem toho bolo pre chlapcov náročné aj to, že sme sa nedokázali pozviechať po predchádzajúcich prehrách v skupine,“ obzerá sa s odstupom času za stretnutím Pešta.

Slovenským ťahúňom bol v Bulharsku hráč MBA Prievidza Samuel Horváth. So stodesiatimi nazbieranými bodmi bol nielen najlepším strelcom tímu, ale patrila mu 13. pozícia v tabuľke najviac bodujúcich hráčov turnaja. „Všetci hráči sa snažili. Samo nás bodovo ťahal. Nemal problém zobrať zápas na seba, ale niekedy ho bolo potrebné ukočírovať. Potešil ma tiež Dávid Erbeň. Bol v Top20 v štatistikách doskokov. Srdciarom mužstva bol aj Filip Babič,“ vyzdvihol Pešta niektoré mená.

Slovenská reprezentácia do 16 rokov (Foto: FIBA Europe)

Slováci v záveroch strácali koncentráciu

Slováci boli takmer vo všetkých zápasoch proti svojím súperom vyrovnaným partnerom. V Sofii bola najhoršou 16-bodová prehra proti rovesníkom z Maďarska. „V začiatkoch zápasov nám robilo komplikácie premenenie otvorených pozícií. Z nebasketbalového charakteru bola najväčšou slabinou strata koncentrácie. V niektorých stretnutiach sme mali 4–5 bodové náskoky. Lenže každý kôš, ktorí sme potom dostali bol obrovským tlakom na našich hráčov. Naše družstvo muselo potom dobiehať výsledky,“ povedal Pešta.

Počas prípravy na šampionát B-divízie mal realizačný tím s hráčmi niekoľko motivačných porád založených na zoceľovaní psychickej odolnosti v zápasoch. „Boli to debaty, ako sa majú chlapci vysporiadať s neúspechom či strachom. Ako sa v konečnom dôsledku ukázalo, to bolo najdôležitejším faktorom, ktorý rozhodoval naše zápasy. V priebehu sezóny nie všetci hráči hrávajú dostatok takýchto tesných zápasov. Všetky ostatné družstvá sa na turnaji ku koncu duelov dokázali skoncentrovať a rástol ich výkon, naopak naše družstvo strácalo koncentráciu. Chýbali tiež skúsenosti.“

Chýbajú členské základne

Ďalšie pokračovanie trénera Michala Peštu pri reprezentácií kadetov nie je stopercentné. Momentálne pôsobí v českom Prostějove ako asistent trénera v mužstve U19 a pri mládeži. Podľa neho je zásadným problémom na Slovensku v otázke systematického napredovania basketbalu absencia členských základní. „ V ostatných krajinách je vďaka tomu väčšia konkurencia v ligách, aj na tréningoch. Na Slovensku robíme do klubov nábory a nie ako v minulosti výbery hráčov, čo ovplyvňuje aj reprezentačné družstvo a kvalitu odohratých zápasov počas sezóny. U nás členská základňa upadá. Môžeme tu mať jeden či dva talenty, avšak rozdiel v medzinárodných zápasoch sa potom odzrkadlí,“ vyjadril svoj názor.

Pešta súhlasí aj s vyjadreniami trénera mužskej reprezentácie Ivana Rudeža, ktorý rozhovore pre basket.sk vyhlásil, že slovenským hráčom chýbajú technické základy. „Všetko záleží na marketingu a prezentovania basketbalu. Je potrebné rozširovať basketbalové činnosti do viacerých subjektov, ako sú základné školy alebo vytvárať basketbalové centrá. V niektorých kategóriách v kluboch chýbajú v mládeži niektoré ročníky,“ dodal na záver.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia