Šikovný mormón si zahral v NBA aj v MLB, teraz získal Kyrieho Irvinga

Publikované: 24.08.2017 Autor: Peter Jačiansky

Danny Ainge (Foto: Nydailynews.com)

Výmena Kyrieho Irvinga do Bostonu Celtics je bezpochyby najväčšou udalosťou tohto leta v NBA. O štvornásobnom účastníkovi zápasu hviezd sa už toho popísalo dosť. V úzadí ale zostáva muž, ktorý ho do Bostonu dostal. Generálny manažér a prezident basketbalových operácií Celtics Danny Ainge.

Ainge je svetový unikát. Ako jediný športovec bol totiž na strednej škole vybraný do prvého tímu All-American v basketbale, v americkom futbale a taktiež v bejzbale! To nedokázal okrem neho nikto iný. Ainge je nábožensky založený a patrí do Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní, čiže k mormónom. Preto sa rozhodol študovať na Brigham Young University, ktorú vlastní a riadi táto cirkev. V roku 1977, keď nastúpil do školy, sa v jeho živote udiala ešte jedna podstatná vec: profesionálny bejzbalový klub Toronto Blue Jays ho draftoval do svojho tímu.

NAJMLADŠÍ HRÁČ S HOME RUNOM

Počas štúdií na BYU hrával Danny Ainge za miestny basketbalový tím. V roku 1979 sa však pridal k Blue Jays a popri škole hral v bejzbalovej MLB. V troch nasledujúcich sezónach odohral za Toronto spolu 211 zápasov a dokonca sa zapísal aj do histórie klubu. Vo veku 20 rokov a 77 dní sa stal najmladším hráčom, ktorý v drese Blue Jays zaznamenal home run. Po troch rokoch sa rozhodol pokračovať v basketbalovej kariére, keďže v roku 1981 si ho vybral tím NBA Boston Celtics. Jeho nový zamestnávateľ musel dokonca Blue Jays zaplatiť odstupné, aby mohol byť tento „prestup“ spečatený.

S BOSTONOM ZÍSKAL DVA TITULY

V hviezdnom tíme Celtics bolo náročné získať minutáž na úkor ostatných hráčov, s postupom času sa to Aingovi podarilo a pri tituloch v rokoch 1984 a 1986 hral dôležitú úlohu. Predovšetkým v sezóne 1985/86 už patril k lídrom mužstva. V play-off sa vyznamenal aj zo štatistického hľadiska: v priemere na zápas zaznamenal viac než 15 bodov, 4 doskoky, 5 asistencií a to všetko pri 55% úspešnosti streľby z poľa. Ked Ainge skončil hráčsku kariéru, presedlal na trénerstvo. V 226 zápasoch viedol tím Phoenix Suns s bilanciou 136–90. Rodák z Eugene v Oregone sa vyznamenal najmä ako výborný funkcionár s citom pre správne rozhodnutia.

JEDEN Z NAJLEPŠÍCH FUNKCIONÁROV

V sezóne 2006/07 zaznamenal Boston druhú najhoršiu sezónu v histórii klubu (24–58) a Paul Pierce, hviezda Celtics, hrozil odchodom do iného klubu. Ainge vycítil vážnosť situácie a do tímu získal Kevina Garnetta s Rayom Allenom. Hneď v ďalšej sezóne vyhrali Celtics o 42 zápasov viac – čím vytvorili rekord NBA – a v spomínanej sezóne napokon získali titul. Ešte lepšiu výmenu spravil Ainge v roku 2014, keď Garnetta spolu s Piercom vymenil do Brooklynu za piatich hráčov a draftové výbery v prvom kole v rokoch 2014, 2016 a 2018. Okrem toho mali Celtics možnosť vymeniť si tento rok výber s Nets, čo bez váhania spravili, keďže Brooklyn skončil na poslednom mieste v NBA.

BOSTON MÔŽE POMÝŠĽAŤ NA TITUL

V uplynulej sezóne síce Boston vyhral východnú konferenciu, no v jej finále nestačil na Cleveland. V novej sezóne sa šanca na postup do finále NBA zvýšila, keďže do mužstva prichádza Kyrie Irving. Ainge zaňho poslal Cavaliers trio hráčov: Isaiah Thomas, Jae Crowder, Ante Žižić. Cleveland okrem toho obdrží už raz spomínaný výber Nets v budúcoročnom drafte. Celtics síce stratili v podobe Thomasa a Crowdera duo lídrov z minulej sezóny, ale na ich miesta prichádzajú kvalitnejší hráči. Platí to v prípade Irvinga, no taktiež Gordona Haywarda, ktorý s Bostonom podpísal 4-ročný kontrakt v hodnote 128 miliónov dolárov.

Danny Ainge (Foto: bostonherald.com)
 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia