Rozhneval ho verdikt rozhodcu, zakrátko po náraze do koša ochrnul

Publikované: 21.08.2017 Autor: Peter Jačiansky

Boban Janković (Foto: Gazzetta.gr)

Stačí len niekoľko sekúnd a ľudský život sa môže výrazným spôsobom zmeniť. Každý, kto niekedy súťažne hrával basketbal, vie, že je to hra plná emócií. Často býva nesmierne ťažké zachovať chladnú hlavu a pokračovať ďalej v hre. Vtedy to môže skončiť technickou chybou, v najhoršom prípade vylúčením. Boban Janković nemal také šťastie…

Počas 80. rokov bol Slobodan Janković, familiárne prezývaný Boban, možno najväčší miláčik fanúšikov Crvenej zvezdy. Zhruba dva metre vysoký a fyzicky zdatný, predstavoval vtedajší ideál na pozícii číslo tri. Janković bol skvelý strelec, ktorého si ako prvý všimol Ranko Žeravica, legendárny juhoslovanský tréner, budujúci nové mužstvo Crvenej zvezdy.

V roku 1992 sa Janković rozhodol pre prvý angažmán v zahraničí, do aténskeho klubu Panionios ho zlákal jeho bývalý kormidelník Vlade Djurović. Janković odohral asi najlepší duel svojej kariéry v rámci Koraćovho pohára v Ríme, kde Aténčania vyhrali 97:85. Aj napriek tomu, že ho bránil Dino Radja, nastrieľal 41 bodov. Talianski novinári ho nasledujúci deň nazvali srbským Larrym Birdom.

SKRAT V DERBY MU ZMENIL ŽIVOT

Panionios sa v playoff stretol s Panathinaikosom a ich vzájomné zápasy boli plné emócií. Jankovićovi zmenil život duel, ktorý sa hral 28. apríla 1993. Zhruba osem minút pred koncom zápasu sa srbský krídelník dostal k lopte a spod koša premenil dvojbodový pokus. Lenže rozhodca Stelios Koukoulekidis kôš neuznal a navyše po páde brániaceho hráča Fragiskosa Alvertisa odpískal Jankovićovi útočný faul.

Ten bol jeho piaty v zápase, a teda sa vyfauloval. V reakcii na tento verdikt rozhodcu sa Srb vydal smerom ku košu a v plnej sile vrazil hlavou ho jeho konštrukcie. Prakticky okamžite spadol na zem a v hale nastalo hrobové ticho. Pri náraze do konštrukcie koša si trvale porušil miechu a už nikdy viac sa nepostavil na nohy.

TRAGÉDIA VIEDLA K ZMENE KOŠOV

Jedným z priamych dôsledkov tejto tragédie boli nové pravidlá čo sa týka konštrukcií basketbalových košov. Tie museli byť odvtedy bezpečnejšie pri náraze, a preto ich výrobcovia začali v spodnej časti tapacírovať dostatočne hrubou vrstvou molitanu.

Na invalidnom vozíku nabral v priebehu nasledujúcich rokov Janković výraznú hmotnosť a začal mať problémy so srdcom. V júni 2006, vo veku 42 rokov, zomrel na zástavu srdca počas dovolenky na ostrove Rodos. Klub Panionios na jeho počesť vyvesil číslo osem, ktoré srbský basketbalista počas pôsobenia v klube nosil.

JEHO SYN REPREZENTUJE GRÉCKO

Bobanov syn, Vlado Janković, mal v momente tragédie len tri roky. Aj z neho sa stal profesionálny basketbalista, ktorý začínal práve v Panionise. Doterajším vrcholom bol pre rodáka z Belehradu určite trojročný angažmán v Panathinaikose. V sezóne 2017/18 bude hrávať v španielskej ACB lige za klub MoraBanc Andorra.

Na medzinárodnej úrovni reprezentuje Grécko, z ME hráčov do 18 a 20 rokov má zlaté medaily. Na seniorskej úrovni si na veľkom turnaji nezahral, ale v roku 2013 dostal šancu pripravovať sa s národným tímom v tréningovom kempe na majstrovstvá Európy.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC