Komentár: Mužský basketbal stagnuje, stále sme len v suteréne

Publikované: 20.08.2017 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Slovenská reprezentácia (Foto: Vladimír Dorňák)

Jedno víťazstvo a päť prehier. Takto to očakávali kritici a pesimisti, ale povedzme si pravdu, že aj pragmatik bol na podobnom čísle. Mužská reprezentácia naznačila v istých chvíľach zlepšenie, ale svoj tieň neprekročila.

Žiaľ stále patríme do suterénu Európy. Z reprezentantov ukázal obrovský potenciál len Mário Ihring. V devätnástich rokoch sa zhostil líderskej pozície slušne. Jeho štatistiky 9,5 bodov, 6,7 doskokov a 3,2 asistencií určite idú do sveta. Obzvlášť v Taliansku sa z nich potešili. Samozrejme sa mu dajú vyčítať straty a občasná snaha až príliš hrať na krásu, ale to sa dá všetko doladiť. Musí však ustáť tlak po psychickej stránke.

Rešpekt a uznanie si zaslúži aj Radoslav Rančík. Z piatich zápasov mu nevyšiel len jeden. Chvíľku pred 38. narodeninami bojoval, miestami viac ako jeho oveľa mladší spoluhráči. Mal priemer 14 bodov a 8 doskokov.

Potenciál má aj Michael Fusek, ktorý mal viacero dobrých momentov v kvalifikácii. Potrebuje byť však v tíme, kde bude hrávať a budú s ním pravidelne pracovať, čo sa v Belgicku nestalo.

Ťažko hodnotiť Andreho Jonesa. Fanúšikovia od neho očakávali veľké veci. Treba si však uvedomiť, že to nie je Američan z top kategórie Euroligy, minimálne nie v tejto fáze. Striedal dobré momenty so zlými, ale určite sa čakalo od neho viac. Svoje asi zohralo aj to, že sa mu počas kvalifikácie narodil potomok. Podobne nevyrovnane hrala skúsená dvojica pod košových hráčov Sedmák – Baťka.

Sklamaním boli výkony Milana Žiaka. Šikovný rozohrávač sa nevie dostať z deky, ktorá na neho padla v play-off. Intenzívna obrana súperov mu nesvedčí. 27 percentná streľba je katastrofálne číslo. Čo sa týka ostatných hráčov, tak u nich nie je veľmi čo hodnotiť. Skôr to boli nevýrazné výkony s občasnými zábleskami.

Nemáme akadémie ani basketbalové školy

Kritizovať súčasných reprezentantov za výkony a výsledky v kvalifikácii by bolo veľmi jednoduché. Oni však nie sú problém nášho basketbalu. Do národného tímu prišli, snažili sa, ale žiaľ viacerí z nich nemajú na podobný stupeň. Zranenia a absencie viacerých hráčov ako Tomáš Mrviš, Richard Körner, Roman Marko, Vladimír Brodziansky, Oliver Tot, Michal Čekovský či iných, sa v reprezentácii museli prejaviť.

Všetko to začína a končí v podmienkach pre basketbal, ktoré u nás sú. Už sme to raz spomínali v komentári, že sa môžeme rozprávať o úrovni kadetskej a juniorskej ligy, kde absolútne vymizla konkurencia a z veľkej časti kvalita. U nás neexistujú športové centrá ako je to napríklad v Čechách a vôbec nie akadémie. Tam sa stačí opýtať Juliána Beťka, ktorý svoju GBA akadémiu otvoril v Prahe a nie na Slovensku. Kedysi bola aspoň snaha o centrá olympijských nádejí. Basketbalové triedy či gymnáziá už takisto neexistujú. Stačí sa pozrieť ako dopadlo niekedy slávne basketbalové gymnázium Hubeného v bratislavskej Ra­či.

Práca s mládežou ostala len na jednotlivcoch, zanietencoch a obetavých rodičoch v niektorých mestách. Logicky z toho potom vznikajú v reprezentáciách nábory a nie výbery. Dôkazom sú výsledky mládežníckych tímov. Osemnástka pre Slovensko silnou generáciou okúsila A divíziu, vyhrala v nej jediný zápas a budúci rok bude znova v béčku. Dvadsiatka skončila v druhej divízii šestnásta a šestnástka dokonca až na 23. priečke!

Mladí do 20 rokov v lige nehrávajú

Od mládeže sa dostávame späť k mužskej lige. Je to síce náš najlepší produkt z hľadiska sledovanosti a záujmu, ale Slováci žiaľ hrajú stále len druhé husle. Nemôžeme čakať, že Baldovský bude lídrom reprezentácie, keď presedí sezónu v Košiciach na lavičke. Podobných hráčov je viac. Dobrým príkladom sú Česi, kde prevažujú domáci hráči a cudzinci sú len potrebným doladením tímov. Vôbec nehrajú tak dominantnú úlohu ako u nás. Stačí sa pozrieť na grafy, ktoré priniesla basketliga, kde je najlepšie vidieť, koľko domácich hráčov hrá v ich súťaži a koľko v našej.

Ďalšou samostatnou kapitolou sú mladí basketbalisti do dvadsať rokov. Tých, čo dostali naozajstnú príležitosť u nás, by sme zrátali na prstoch jednej, maximálne dvoch rúk. Niektorí pritom hrávali len preto, lebo už nebolo koho postaviť, narážame najmä na Nitru. S výnimkou Mária Ihringa, Mareka Doležaja, Mateja Majerčáka a možno pár ďalších nikto poriadnu šancu nedostal.

Aj preto by sa mohlo vo vedení basketbalu porozmýšľať nad postavením reprezentácie do dvadsať rokov, ktorá by mohla hrať kombinovane s extraligovými a prvoligovými tímami.

Pochvalu si zaslúži vedenie asociácie, že eliminovalo obrovský 900 tisícový dlh. Teraz však treba postaviť nanovo mládež a tiež dodržať koncept mužskej reprezentácie. Ak sa to nestane, stále bude náš mládežnícky basketbal len v béčku a mužská reprezentácia na dne európskeho priemeru.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia