Dostanú sa do Euroligy alebo NBA? Slovensko malo pred očami najväčšie európske talenty

Publikované: 11.08.2017 Autor: Peter Jačiansky Foto: FIBA.com

Arnas Velička (Foto: FIBA.com)

Na ME hráčov do 18 rokov v Bratislave a v Piešťanoch mali diváci možnosť vidieť najtalentovanejších mladíkov starého kontinentu. Mnohí z nich predviedli svoj nesporný potenciál.

Už o pár sezón sa môže stať, že týchto hráčov budeme sledovať v Eurolige alebo v NBA. Bude to závisieť od hráčov samotných. Tí, ktorí budú na sebe v najbližších dvoch-troch rokoch svedomito pracovať a zlepšovať sa, môžu spraviť skok do veľkého basketbalu. Na konci šampionátu sa piati hráči dostali do ideálnej zostavy turnaja, pretože boli na ME najlepší. Basket.sk sa však pozrel na to, ktorí z hráčov môžu byť najlepší o niekoľko rokov. Spomedzi všetkých basketbalistov sme vybrali nasledovnú päticu:

ARNAS VELIČKA (LITVA)

Litovský rozohrávač ukázal na turnaji najmä svoju všestrannosť, ktorá z neho robí veľmi nebezpečného hráča. Zo štatistického hľadiska predviedol najlepší výkon v švrťfinále proti Taliansku. Síce spoza trojkového oblúka nepremenil ani jeden z piatich pokusov, podarilo sa mu nazbierať triple double. V kategórii do 18 rokov je to veľmi obdivuhodná vec. Velička má skvelý prehľad o hre a je schopný účinne vytvárať strelecké pozície pre spoluhráčov. Vyniká v driblingu a keďže nemusí kontrolovať loptu očami, môže sledovať dianie na útočnej polovici. Aj keď má stále len 17 rokov, jeho postava je pripravená na seniorsky basketbal. Problém je úspešnosť spoza oblúka, avšak keď sa Velička zlepší v streľbe za tri body, môže sa z neho stať špičkový stredný rozohrávač.

GUGLIELMO CARUSO (TALIANSKO)

Väčšina mladíkov predviedla na turnaji skvelé výkony v ofenzíve, v obrannej činnosti to už bolo horšie. Lenže našlo sa zopár hráčov, ktorí mali svoj herný profil vystavaný na defenzíve. V talianskom výbere zažiaril Guglielmo Caruso, pohyblivý pivotman s citom pre správny výber miesta. Jeho parketou sú zablokované strely. Caruso s najväčšou pravdepodobnosťou hráva aj volejbal, pretože má v sebe jednu výnimočnú danosť, ktorú prejavujú práve bývalí volejbalisti. Okrem toho, že vie zablokovať strelu súpera, dokáže udržať loptu v hre. Neodpáli ju bezhlavo do hľadiska, ale udrží ju na palubovke. Keď sa Talian zdokonalí v práci pod útočným košom, najmä v hre chrbtom ku košu, má veľkú šancu zahrať si v zámorskej profilige.

OLIVIER SARR (FRANCÚZSKO)

Francúzsky dlháň už na prvý pohľad pripomína svojho krajana Rudyho Goberta. Sarr je síce o päť centimetrov nižší, avšak to vonkoncom nemusí byť nevýhoda. Je pohyblivejší ako Gobert, a preto je medzi prvými na útočnej polovici pri rýchlych protiútokoch. Problémom je v tejto chvíli stále krehučká postava, rovesníci ho dokážu ľahučko odtačiť od koša. Ak už je však pod košom, pre obranu súpera je to zlé znamenie. Sarr sa dokáže dobre uvoľniť cez clonu, v momente je schopný obrátiť sa smerom ku košu a chrbtom si odstaviť obrancu. Francúz má okrem dobrej výšky aj výborný výskok, a teda prihrávky od rozohrávačov je schopný smečovať do koša. Pre potreby súčasnej NBA bude Olivier Sarr spomedzi všetkých hráčov, ktorí si zahrali na ME, možno práve ten najzaujímavejší.

DIMITRIS MORAITIS (GRÉCKO)

Na európskom basketbale je nádherná najmä jeho diverzita, takmer každá krajina má svoje špecifiká. Gréci vychovali mnoho skvelých rozohrávačov vďaka svojej unikátnej filozofii. Moraitis je novým predstaviteľom tejto školy. Na palubovke sna snaží o priamočiary basketbal. Je dynamický a má rýchly prvý krok, čo ho zvýhodňuje pri vnikoch do koša. Spolu so streľbou zo stredných vzdialeností sú to jeho dve najsilnejšie stránky. Aj keď sa Grék pustí dravo do koša, nespúšťa zrak zo svojich spoluhráčov. Má solídnu prihrávku, ale šance vytvára lepšie z pohybu, keď vnikne pod kôš a otvorí obranu. Moraitis má však podobný problém ako Velička, v streľbe za tri body to nie je žiadna sláva. Dobrou správou ale je, že v tomto hernom aspekte sa môžu zlepšiť. Chce to „len“ tisíce pokusov počas individuálnych tréningov.

MIKAEL JANTUNEN (FÍNSKO)

Fínsky power forward je doslova magnet na doskoky, na šampionáte dosiahol dvojcíferný počet až v štyroch prípadoch. Jantunen je v tejto činnosti výnimočný z viacerých dôvodov: má v sebe špeciálnu vec, ktorú dnes nazývame basketbalové IQ. Jednak má skvelý výber miesta a dokáže sa postaviť, kam je treba. Keď jeho spoluhráč v útoku vystrelí loptu na kôš, Fín sleduje jej dráhu a podľa nej si je schopný prispôsobiť výber miesta. Niekoľkokrát sa totiž stalo, že si loptu doslova zdvihol zo zeme v miestach, kde ju nikto z ostatných hráčov nečakal. V ofenzívnej činnosti však bude musieť byť agresívnejší a brať si loptu nielen po útočnom doskoku. Hra chrbtom ku košu je jeho slabá stránka, zároveň pri výške 202 cm by mal mať lepší dribling. Keď sa Jantunen naučí kontrolovať loptu, bude len veľmi ťažko brániteľný.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

MIN MIN 15.07.2018 CON CON
NYL NYL 15.07.2018 CHI CHI
IND IND 15.07.2018 PHO PHO
ATL ATL 15.07.2018 WAS WAS
LVA LVA 15.07.2018 LAS LAS
CON CON 17.07.2018 ATL ATL
DAL DAL 17.07.2018 NYL NYL

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Seattle Storm 16/6 72,73%
2 Phoenix Mercury 14/8 63,64%
3 Washington Mystics 13/8 61,90%
4 Los Angeles Sparks 13/9 59,09%
5 Dallas Wings 12/9 57,14%
6 Minnesota Lynx 12/9 57,14%
7 Atlanta Dream 11/9 55,00%
8 Connecticut Sun 11/10 52,38%
9 Las Vegas Aces 10/12 45,45%
10 Chicago Sky 7/14 33,33%
11 New York Liberty 6/14 30,00%
12 Indiana Fever 2/19 9,52%