Komentár: Osemnástka sa snažila, ale Európa je inde

Publikované: 06.08.2017 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Litva - Slovensko, hráči Slovenska (Foto: fiba.com)

Haniť či kritizovať reprezentantov do osemnásť rokov za to, že na šampionáte na Slovensku vyhrali len jediný zo siedmich zápasov a skončili na pätnástom mieste, by k ničomu neviedlo.

Bagin: Hant arénu si vybrala za dejisko ME FIBA

Snažili sa, bojovali, ale Európa je skrátka inde. Sedmička zápasov vyzliekla náš basketbal do naha. Niektorí si nahovárajú, že vlaňajším postupom osemnástky, sa zdvíha. Pravdou je však opak. Skúste sa ísť pozrieť na zápasy juniorskej a kadetskej ligy, kde je problém zohnať dostatočný počet klubov. Kvalita je o dosť slabšia ako to bývalo pred desiatimi, pätnástimi rokmi. Obe súťaže sú slabé a o konfrontácii s Európou nemôže byť ani reči. Nebyť pár klubov, ktoré sa snažia pre mládežnícky basketbal obetovať, tak by sme už nemali ani tých zopár talentov. Klobúk dole pred nimi.

Slováci si zlepšili náladu, chválil ich aj tréner Bosny

Nie, slovenský mládežnícky basketbal nenapreduje. Momentálne to bolo len o jednej dobrej generácii, ktorá mala pre Slovensko výnimočného rozohrávača v podobe Mária Ihringa a podobne talentovaného krídelníka Mareka Doležaja. Ihring na najdôležitejšom poste upokojil hru a predčil väčšinu oponentov. Aj preto vlaňajšia osemnástka postúpila z druhej divízie.

Dalo by sa rozobrať jednotlivo ako zverenci Richarda Ďuriša zaostávali za svojimi konkurentmi v elitnej divízii. Vyrovnal sa im málokto a reálne sa dá povedať, že momentálne má do veľkého basketbalu nasmerované len Maroš Zelizňák a možno Jakub Kádaši. Kritizovanie mladíkov by však k pozitívam neviedlo. Sami si odskúšali, čo im chýba na to, aby mohli bojovať s Európou. Je na nich ako to zúročia a či im pomôžu vlastné kluby. Okrem toho štvorica zo súčasného tímu môže zúročiť skúsenosti ešte o rok v druhej divízii.

Lepšia škola ako konfrontácia neexistuje. Rovnako sa mnohému priučil aj tréner Ďuriš so svojim realizačným tímom.

Vecí, v ktorých slovenskí mladíci zaostávali, bolo priveľa. Od spomínaného problému na rozohrávke, ktorá bola statická. Slovenský tím sa takmer na každý kôs nadrel. Slabšie komunikoval a následne rotoval v obrane, z čoho vyplýval chýbajúci doskok, keď vo všetkých zápasov, s výnimkou posledného, darovali Slováci súperom až príliš mnoho druhých šancí. Pre slabšiu obranu a chýbajúci doskok takmer absentoval v slovenskej hre rýchly protiútok.

Ďalšou kapitolou je SBA. Asociácia sa dá pochváliť za prípravu osemnástky, ktorá mala svoju kvalitu. Takisto je fajn, že slovenskí basketbaloví diváci mali možnost vidieť európsky, basketbalový výkvet, čo je vždy veľká vec.

Opäť sa však objavilo viacero negatív. Tým najväčším bola voľba Hant Arény ako hlavného stánku pre juniorský šampionát. Organizátori môžu ďakovať len Bohu, že z obrovského tepla niekto z hráčov neodpadol a neprivodil si vážnejšie zdravotné komplikácie. V takýchto podmienkach sa nesmie športovať a je veľmi zvláštne, že bratislavskú halu povolila samotná FIBA. Argumentom asociácie bolo, že bratislavský zimák bol drahý. V meste je, ale aj NTC aréna. Ak SBA nezohnala na lepší stánok financie, radšej mala presunúť miesta do iných častí Slovenska. Po tejto skúsenosti je otázne, či jej FIBA ešte zverí niekedy organizáciu podobného turnaja.

Nešťastné riešenie bolo aj päťeurové vstupné. Basketbal je na Slovensku šport, ktorý si hľadá fanúšika. Je síce pravda, že kluby dostali lístky, ale ak by bol vstup zadarmo pre všetkých, určite by prišlo viac ľudí. Nikde v Európe sa na podobných turnajoch neplatí.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 18.11.2020 HAN HAN
LEV LEV 18.11.2020 SVT SVT
INT INT 18.11.2020 PDA PDA
INT INT 21.11.2020 SNV SNV
LEV LEV 21.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 21.11.2020 SVT SVT
LEV LEV 02.12.2020 SNV SNV
LUC LUC 02.12.2020 INT INT
HAN HAN 02.12.2020 SVT SVT
SNV SNV 05.12.2020 SVT SVT
PDA PDA 05.12.2020 HAN HAN
LEV LEV 05.12.2020 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 9/2 81,82%
2 Patrioti Levice 7/4 63,64%
3 BKM Lučenec 7/4 63,64%
4 Iskra Svit 4/5 44,44%
5 BC Prievidza 3/6 33,33%
6 Inter Bratislava 3/7 30,00%
7 MBK Baník Handlová 2/7 22,22%