Kosovská hviezda: Je to obrovská pocta reprezentovať svoju krajinu

Publikované: 24.07.2017 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter.com/Lewysko

Dardan Beriša (Foto: Basket.sk)

Minulý týždeň sa na Slovensku predstavila v dvojzápase novovzniknutá reprezentácia Kosova. Tá si premiérovo zahrá v kvalifikáciách FIBA aj futbalovej UEFA.

Kosovčania podali v Bratislave dva sympatické výkony. Jasným lídrom ich zostavy bol Dardan Beriša. V druhom stretnutí nastrieľal 25 bodov a skoro rozhodol o tom, že si jeho tím odniesol zo Slovenska dve víťazstvá.

Boli to veľmi dobré zápasy. Rád by som poďakoval slovenskej asociácii a aj slovenskému tímu ako sa o nás postarali. Boli na nás milí. Obe stretnutia mali kvalitu a boli veľmi vyrovnané. Je to pre nás kvalitná príprava pred kvalifikačnými zápasmi. Užili sme si to. Prajem slovenskému tímu veľa šťastia do budúcnosti,“ rozhovoril sa pre našu stránku Beriša, ktorý si veľmi váži, že môže obliekať kosovský dres.

Tínedžer z Japonska ohúril svet, už čoskoro ho uvidíme v NBA

Slovensko - Kosovo, Musil, Beriša (Foto: TASR)

Splnený detský sen

Je to pre mňa najdôležitejšia vec, že môžem konečne obliekať dres krajiny, v ktorej som sa narodil. Som na to veľmi hrdý. Bolo to mojim snom od detstva. Začali sme minulý rok a postupne sa zlepšujeme. Sme mladý tím. Myslím si, že máme perspektívu,“ pokračoval šikovný rozohrávač či krídelník.

Pre kosovských hráčov je náročné sa mentálne nastaviť na hru, keďže v ich krajine je to stále politicky napäté a veľa štátov (vrátane Slovenska) ju medzinárodne neuznalo. „Nechceme riešiť minulosť. Bojovali sme roky za slobodu. Preto je pre každého z nás veľkou poctou obliekať kosovský dres. V minulosti bolo množstvo výborných hráčov, ktorí takúto možnosť nedostalo. Nechceme riešiť politiku, sústredíme sa na basketbal,“ pokračoval dvadsaťosemroč­ný hráč.

Beriša verí, že jeho tím má šancu raz postúpiť na európsky šampionát. „Basketbal je najpopulárnejších šport u nás podobne ako v iných balkánskych krajinách. Trošku ho teraz dobieha futbal, keď ho uznala medzinárodná futbalová asociácia. Každopádne basketbal ide krok po kroku hore. Ak by sa nám podarilo dosiahnuť úspech, znásobilo by to popularitu.“

Zahral si na ME za Poľsko

Kvalita basketbalu v Kosove pomaly rastie. „Máme tri, štyri veľmi dobré tímy. Špeciálne Prištinu, za ktorú budem hrať. Čaká nás kvalifikácia o postup do ligy majstrov. Vlani sme hrali vo fiba cupe a pred dvoma rokmi sme si vyskúšali balkánsku ligu. Môžeme bojovať s mnohými európskymi klubmi. Problémom kosovskej ligy je, že máme štyri dobré tímy a štyri slabšie, ale aj to sa pomaly zlepšuje.“

Beriša má za sebou veľmi zaujímavú kariéru. Po mame má aj poľské občianstvo. To mu umožnilo reprezentovať na začiatku Poľsko. V jeho drese si zahral aj na majstrovstvách Európy v roku 2011. Patril k najlepším hráčom svojho tímu, keď mal na turnaji priemer 13 bodov, 3 doskoky a 3 asistencie.

Mama je Poľka a otec Kosovčan. Žili sme najprv v Kosove a potom sme sa presťahovali do Poľska. Som rád, že som si mohol obliecť poľský dres a zahrať si na majstrovstvách Európy. Otvorilo mi to šance pre profesionálnu kariéru. Poľsko ostane navždy dôležitou krajinou v mojom srdci,“ pokračoval líder kosovského tímu, ktorý má za sebou aj zaujímavé klubové angažmány. V minulosti obliekal dresy Anwilu Wloclawek, Cibony Záhreb a vlani hral taliansku Seriu A. Teraz je zatiaľ rozhodnutý začať doma. „S Prištinou mám zmluvu na mesiac. Ak sa nám podarí postúpiť do ligy majstrov, ostanem v klube celý ročník. Ak nie, tak sa možno vrátim do Talianska alebo sa poobzerám po iných možnostiach,“ zakončil Beriša.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK