Turecký rozohrávač je unikát, vystriedal všetky istanbulské kluby

Publikované: 18.07.2017 Autor: Peter Jačiansky

Sinan Güler

Vyzerá to už tak, že turecký basketbalista Sinan Güler strávi celú profesionálnu kariéru vo svojom rodnom meste. Po štyroch rokoch v drese Galatasaray prestúpil k najväčšiemu rivalovi a minimálne dve sezóny bude hrávať za euroligového šampióna Fenerbahçe.

Pred začiatkom prestupového obdobia sa v Turecku stala jedna vec, ktorá výrazným spôsobom ovplyvní dianie v tureckom basketbale a taktiež v Eurolige. Úradujúci šampión Fenerbahçe totiž podpísal s holdingovou spoločnosťou Doğuş Group kontrakt na tri sezóny, ktorý má hodnotu 45 miliónov eur. To je najväčšia sponzorská dohoda v histórii európskeho basketbalu. Doğuş bol doteraz spätý s mužstvom Darüşşafaka. To už je v tejto chvíli minulosť.

Pre Fenerbahçe prišla táto dohoda práve včas, pretože klub sa musí popasovať s odchodom dvoch kľúčových hráčov. Pivotman Ekpe Udoh a krídelník Bogdan Bogdanović totiž odišli do NBA. Istanbulský klub do tejto chvíle priviedol troch nových hráčov. Pod košom bude hrať Talian Nicolò Melli, na krídle Srb Marko Gudurić a na rozohrávke skúsený 33-ročný turecký reprezentant Sinan Güler. Jeho akvizícia je veľmi kontroverzná, keďže Güler bol doteraz kapitán najväčšieho rivala Galatasaray.

ŠTYRI ROKY STRÁVIL V SPOJENÝCH ŠTÁTOCH

Sinan Güler je odchovancom Besiktasu a v tomto klube si po prvý raz vyskúšal aj najvyššiu tureckú súťaž. Potom sa však rozhodol odísť do Spojených štátov, kde popri basketbale chodil štyri roky do školy. Najprv dva roky na Salt Lake Community College, ďalšie dva strávil Carroll College v štáte Montana. Po návrate z Ameriky hral Güler rok v Darüşşafake a následne rok za materský Besiktas. V roku 2008 ho získal tím Anadolu Efes a v jeho drese si zároveň odbil aj debut v Eurolige.

Tu strávil päť sezón a v roku 2013 sa presunul do Galatasaray, kde sa z neho stala jeden z lídrov tímu. Sinan Güler sa stal dokonca kapitánom mužstva. V sezóne 2015/16 dosiahol svoj najväčší klubový úspech, keď s Galatasaray vyhral Eurocup, druhú najprestížnejšiu súťaž v Európe. Istanbulčania vo finále hranom na dve stretnutia zdolali francúzsky celok Štrasburg. Güler ukázal svoje kvality v odvetnom zápase, v ktorom nastrieľal 14 bodov, doskočil 8 lôpt a zaznamenal 6 asistencií.

V ISTANBULE VYSTRIEDAL PÄŤ KLUBOV

V uplynulej sezóne patril Sinan Güler medzi najlepších prihrávačov v Eurolige. V základnej časti rozdal dovedna 168 asistencií, čo ho dostalo na celkové piate miesto. Za zmienku stojí, že líder tejto štatistickej kategórie Thomas Heurtel ich nazbieral 174, teda len o šesť viac. Na začiatku júla podpísal Sinan Güler s konkurenčným Fenerbahçe zmluvu 2+1. „Úprimne, nebudem to nejak viac komentovať. Je na ľuďoch, čo si o mojom prestupe budú myslieť. Je to ich vec.“

„Počas celej profesionálnej hráčskej kariéry som mal jediný cieľ: pozdvihnúť turecký basketbal. Či už ako jednotlivec alebo ako člen tímu. Tento prestup bol pre mňa veľká príležitosť, ako sa tohto cieľa držať,“ povedal Sinan Güler v rozhovore pre eurohoops.net.

Vo Fenerbahçe bude hrať skúsený Turek pod vedením deväťnásobného víťaza Euroligy Željka Obradovića. „Jeho pohľad na hru, taktický prístup a jeho obrovský hlad po úspechoch sú motiváciou aj pre jeho hráčov, aby sa na palubovke každý deň zlepšovali. Každý by chcel hrať za Obradovića, no len niektorým sa to podarí. Preto sa považujem za šťastného,“ dodal 33-ročný rodák z Istanbulu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia