Na tréningu si pomáhal s metlou, naj európsky strelec bude hrať za Sacramento

Publikované: 14.07.2017 Autor: Peter Jačiansky

Bogdan Bogdanović (Foto: twitter (sacramento kings))

Bogdan Bogdanović patrí v súčasnosti medzi najlepších európskych strelcov. Pre niektorých je práve on ten najlepší. Od novej sezóny bude pôsobiť v klube Sacramento Kings.

Každý športovec potrebuje vo svojej kariére trochu šťastia. Trochu šťastia na správnych ľudí. Bogdan Bogdanović ho mal, preto sa môže považovať za privilegovaného. Totiž, je len málo hráčov, ktorých v kariére trénovali Željko Obradović, Duda Ivković a Dule Vujošević. Bogdanovića trénovali všetci traja. Boli na neho tvrdí. Nie preto, lebo mu chceli ublížiť. Vedeli, že sa im pod ruky dostal výnimočný talent, aký sa nevidí len tak každý deň.

V auguste oslávi Bogdanović 25. narodeniny a skok do NBA pre neho prichádza v najlepšom možnom čase. Už počas pôsobenia v Partizane videl každý, že z technického hľadiska je len málo takých hráčov ako je Bogdanović. Má učebnicovú streleckú mechaniku a týka sa to celého tela. Keď Srb strieľa na kôš spoza trojkového oblúka, jeho telo je pevné a vzpriamené. O postavení nôh sa ani nemusíme ďalej baviť, pretože aj v tomto smere nemá chybu.

V sezóne 2013/14 sa do médií dostala fotografia, z ktorej sa stala legenda. Na stoličke stojí asistent trénera Vujoševića Petar Božić a v ruke drží metlu, ktorou imituje blokujúceho hráča. Bogdanović dribluje s loptou, beží smerom k nemu, aby v jeho tesnej blízkosti vystrelil na kôš. Žiadne pomôcky za tísice eur. Aj takto je možné „stvoriť“ najlepšieho európskeho strelca.

Pochádza z volejbalovej rodiny, v NBA bude o neho obrovský záujem

Bogdanovic metla

VLADE DIVAC HO ZÍSKAL MINULÝ ROK

Do Sacramenta sa Bogdan Bogdanović nedostal náhodou. Pôvodne ho v roku 2014 draftoval Phoenix Suns, ale počas vlaňajšieho draftu ho v trejde získal viceprezident a generálny manažér Sacramenta Vlade Divac. Do Phoenixu poslal osmičku draftu – Marquese Chriss – a do tímu získal duo Georgios Papagiannis – Skal Labissiere + práva na Bogdanovića. Ďalší rok si však naňho musel počkať.

„Myslím si, že som pripravený. Som plný sebdôvery. Bolo to však náročné rozhodnutie, lebo na prechod do NBA musíte byť mentálne pripravený. Mohlo k tomu prísť už vlani, ale prehrali sme vo finále Euroligy, a keďže víťazstvo v nej bol môj cieľ, rozhodol som sa ešte rok zostať. Teraz sa nám titul podarilo vyhrať, a tak som na 100% presvedčený, že teraz je ten správny čas,“ povedal v rozhovore pre The Sacramento Bee Bogdan Bogdanović.

Musel platiť za šancu z vlastného, teraz podpísal v NBA za milióny

SACRAMENTO JE JEHO OBĽÚBENÝ TÍM

Úradujúci euroligový šampión prichádza do Sacramenta, kde srbskí basketbalisti zanechali veľkú stopu. Divac a Stojaković boli pre mladého Bogdanovića vzorom. „Kings boli vďaka nim náš obľúbený tím a pamätám si, že som skoro ráno vstával z postele a díval som sa s otcom na zápasy. Keď v Indianopolise v roku 2002 vyhrali na MS zlatú medailu, mal som desať rokov. Viem všetko o rivalite medzi Kings a Lakers. Šiesty zápas v roku 2002, viem všetko,“ odvetil rodák z Belehradu.

Podľa doterajších informácii by mal Bogdanović podpísať s Kings kontrakt na tri sezóny v hodnote 27 miliónov dolárov. V minulosti sa stalo, že veľkým problémom bola pre európskych basketbalistov angličtina. S ňou však 24-ročný strelec nemá problém, po anglicky rozpráva plynule. Podľa jeho slov mu najviac pomohla počítačová hra World of Warcraft, vďaka nej sa naučil nové slovíčka a tiež ich správnu výslovnosť.

Bogdan Bogdanović

BUDE SÚČASŤOU MLADÉHO MUŽSTVA

V Spojených štátoch je Vlade Divac vehementne kritizovaný za svoju prácu, avšak podarilo sa mu vytvoriť mladé hráčske jadro, ktoré má veľký potenciál. V mužstve sú pivoti Cauley-Stein, Papagiannis a Labissiere, na oblúku zas Hield, Giles a päťka tohtoročného draftu De'Aaron Fox. Teraz k nim pribudne aj Bogdanović. Divac získal aj trio skúsených basketbalistov, ktorí by mali mladíkom pomôcť a v tréningu ich niečomu priučiť: v Sacramente budú hrať George Hill, Zach Randolph a 40-ročný veterán Vince Carter. Najmä prítomnosť posledného menovaného môže byť pre Bogdana Bogdanovića nesmierne prínosná.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK