Tri roky bol kapitánom v Belehrade, teraz prichádza do mesta bláznov

Publikované: 08.07.2017 Autor: Peter Jačiansky

Luka Mitrović (Foto: CZ Belehrad)

Podkošový basketbalista Luka Mitrović odohral ostatných päť sezón v drese Crvenej zvezdy, kde sa v roku 2014 stal ako 21-ročný kapitánom mužstva. Od novej sezóny ho v Eurolige budeme vídať už ako hráča nemeckého Bambergu, s ktorým 206 cm vysoký Srb podpísal zmluvu na tri roky.

Crvena zvezda v tejto sezóne nepostúpila v Eurolige do playoff, no vyhrala v nej rekordný počet zápasov (16), čo je v kontexte nového formátu súťaže väčší úspech než účasť v playoff v sezóne 2015/16. V nasledujúcej sezóne už nebude hrať za belehradský klub niekoľko hráčov, ktorí v posledných rokoch patrili k lídrom mužstva. Sú to Branko Lazić, Marko Simonović a doterajší kapitán Luka Mitrović.

Posledný menovaný, 24-ročný power forward Mitrović, hral v hlavnom meste Srbska od roku 2012. Rodák z Nového Sadu bol pri tom, keď sa Crvena zvezda vrátila v sezóne 2013/14 medzi európsku basketbalovú smotánku v Eurolige. V nasledujúcej sezóne už bol Mitrović kapitán Zvezdy a v Eurolige zaznamenal prelomový rok. Na palubovke strávil 25 minút a v priemere zaznamenal viac než 8 bodov a 5 doskokov.

Harden zarobí šialené peniaze, jeho plat sa blíži k 430 miliónom dolárov

PODKOŠOVÝ HRÁČ S DOBROU PRIHRÁVKOU

Po tejto úspešnej sezóne boli všetci zvedaví na to, aký ďalší krok Mitrović spraví. Lenže na jeseň 2015 si v zápase Jadranskej ligy vážne poranil koleno a na niekoľko mesiacov si musel dať prestávku od basketbalu. V sezóne 2016/17 odohral srbský basketbalista 28 zápasov v Eurolige, avšak vzhľadom na rotáciu kormidelníka Dejana Radonjića bol na hracej ploche v priemere len necelých 15 minút.

Bezpochyby najlepší výkon predviedol Luka Mitrović v zápase proti CSKA Moskva. Ruskému mužstvu nastrieľal 16 bodov a k nim pridal aj 9 asistencií. Práve vytvorené príležitosti sú príznačné pre hru srbského podkošového hráča. Mitrović má výnimočný prehľad o dianí na palubovke a vie veľmi dobre načasovať prihrávku pre spoluhráča. Túto nesebeckosť mu ľudia niekedy vyčítajú, najprv totiž hľadá lepšie postaveného spoluhráča a až potom sa snaží zakončiť akciu sám.

Preto boli doteraz jeho výkony nevyrovnané. V jednom zápase bol schopný nastrieľať 30 bodov a v tom nasledujúcom ani jeden. Práve prestup do Bambergu by mu v tomto aspekte mohol pomôcť. V Srbsku totiž nikdy nebol ten takzvaný go-to guy, vždy to bol len jeden hráč z kolektívu. Lopty sa k nemu pod kôš nedostávali pravidelne, čo malo za následok práve tieto nevyrovnané výkony.

MOHOL BY NAPODOBNIŤ TALIANA MELLIHO

V rovnakej situácii ako je teraz Mitrović bol pred dvoma rokmi taliansky basketbalista Nicolo Melli, ktorý v Miláne nemal toľko priestoru, a preto odišiel do Bambergu. Po dvoch rokoch sa z neho stal jeden z najžiadanejších hráčov v Európe. Melli v Bambergu končí a jeho novým pôsobiskom bude s najväčšou pravdepodobnosťou víťaz Euroligy Fenerbahce. Okrem Melliho sa bude porúčať taktiež Daniel Theis, ktorý by mal zakotviť v Bostone Celtics. Pod košom tak bude mať Luka Mitrović dostatok miesta a narastie aj jeho minutáž.

„Rozprával som sa s viacerými spoluhráčmi, ktorí už okúsili túto atmosféru v Bambergu. Nielen v hale, ale aj v meste. Je to malé mestečko, nie ako Belehrad, ale všetci tu žijú basketbalom. Okrem toho, že ľudia tu chcú vyhrávať, chcú sa pozerať aj na kvalitný basketbal. V osobnom živote sa považujem za pokojný typ, rád sa rozprávam a filozofujem o basketbale. Na palubovke dokážem všetko.“

Nie som najlepší strelec, ale keď treba, tak viem dávať body. Doskakujem a prihrávam, skrátka robím to, čo odo mňa žiadajú,“ povedal pre oficiálnu stránku Bambergu Mitrović. V meste bláznov, ako Bamberg kvôli basketbalovým nadšencom prezývajú, sa bude srbský podkošový basketbalista snažiť aj o pozvánku do užšieho kádra reprezentácie. Už niekoľkokrát bol Mitrović blízko účasti na záverečnom turnaji, ale do finálnej dvanástky sa ešte nedostal.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia