Naše basketbalistky v Prahe zabojujú o semifinále

Publikované: 22.06.2017 Autor: Patrik Fotta Foto: TASR

Slovensko - Ukrajina (ME 2017) (Foto: TASR)

Slovenské basketbalistky nastúpia vo štvrtok 22.6. od 20.30 hod. v Prahe na štvrťfinálový zápas ME proti Francúzsku a okrem postupu do bojov o medaily zabojujú aj o účasť na majstrovstvách sve­ta.

V poslednom zápase proti Ukrajine zažiarili Košičanky Žirková, Bálintová a Jurčenková aj pred zrakom generálneho manažéra Good Angels Daniela Jendrichovského.

Cestu k našim západným susedom, kde sa aktuálne konajú majstrovstvá Európy, mal Jendrichovský pomerne dobrodružnú.

„Všade sa opravuje a sú obchádzky. Navigácia ma zaviedla viackrát do slepých uličiek. Napriek tomu som rád, že som mohol na vlastné oči vidieť obrovský úspech našej ženskej reprezentácie po mnohých rokoch. To, že majú možnosť zabojovať o postup do semifinále je fantastická záležitosť. Výborný výkon predviedli všetky dievčatá a najmä naše tri Košičanky. Zuzka Žirková opäť ukázala niečo z kategórie zázrakov, ale aj Barbora Bálintová a Anka Jurčenková hrali skvelo. Anke nevyšli predošlé zápasy, ale zabrala v tom najdôležitejšom a verím, že im forma vydrží aj naďalej a že ešte nepovedali posledné slovo,“ uviedol Daniel Jendrichovský.

Výmena trénera ich zachránila

Postup medzi najlepšiu osmičku je obrovským úspechom aj vzhľadom na to, že pred jeho začiatkom došlo k zmene na trénerských postoch.

„Naposledy sme boli vo štvrťfinále ešte v roku 2009, čo sa ešte pár rokov na to považovalo za neúspech. Teraz s odstupom času to berieme ako obrovský úspech. Keď si vezmeme, že tímy ako Rusko, Srbsko či Maďarsko už sú doma a my sme stále na šampionáte, tak vzhľadom na naše možnosti to treba brať ako jednoznačný úspech. Myslím si, že práve výmena trénera nás zachránila, pretože v prípade, že by k nej nedošlo by na šampionáte nebola Zuzka Žirková,“ povedal Jendrichovský.

Ako vidí generálny manažér košického tímu šance reprezentácie v boji o semifinále proti Francúzkam?

„Ja som už pred šampionátom hovoril, že iné finále ako Španielsko – Francúzsko je málo pravdepodobné. Obaja sú obrovskými favoritmi, ale myslím si, že naše hráčky nemajú absolútne čo stratiť. Navyše Francúzky zatiaľ nepredviedli na šampionáte nejaký ofenzívny koncert. Je pravda, že sa zápas od zápasu zlepšujú. Budú určite viac oddýchnuté, pretože nemuseli cestovať ako naše dievčatá a svoj posledný zápas odohrali o deň skôr. Osobne ale verím, že naše malé Slovensko sa vzbúri a senzácia bude ešte väčšia.“

Druhou senzáciou je Grécko

Ak by Slovenky s Francúzskom prehrali, v sobotu ich bude čakať ešte jeden zápas o priamy postup na majstrovstvá sveta proti Turecku alebo Grécku.

„Napriek tomu, že som sa už do Prahy nechystal, tak v sobotu by som určite vycestoval na tento zápas. Išlo by o najväčší zápas reprezentácie za posledných osem rokov. V roku 2009 sme hrali proti Bielorusku, kde nám to ušlo v predĺžení o jeden bod. Ak by sa nám podarilo postúpiť, tak by sme všetci prehovárali Zuzku Žirkovú, aby ešte počkala s ukončením kariéry,“ pousmial sa Jendrichovský.

Okrem slovenských basketbalistiek videl na šampionáte aj niekoľko zaujímavých stretnutí iných tímov.

„Zaujal ma zápas Maďarska s Talianskom, ktorý Maďarky prehrali nešťastne o jeden bod. Treba povedať, že Talianky hrajú neskutočne v obrane a výsledok 49:48 úplne zodpovedá napínavému priebehu hry. V podstate som videl všetky družstvá v akcii a dá sa povedať, že tak ako sme my jednou senzáciou, tou druhou sú basketbalistky Grécka, ktoré poslali domov Rusky.“

Generálneho manažéra žlto-modrých sme sa opýtali aj na to, či si na šampionáte nevyhliadol prípadné posily pre novú sezónu.

„Zatiaľ ešte vôbec neviem ako to s nami bude. Čakajú ma najskôr ťažké rokovania v Bratislave a v piatok sa stretnem s primátorom Košíc. Až potom sa rozhodne o osude Good Angels,“ uviedol Jendrichovský.

 
Korzár Autorské práva Korzár a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Korzár a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia