Komentár: Žirková je ako Sagan, Tóth, Hamšík či Hossa

Publikované: 21.06.2017 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter.com/Lewysko Foto: TASR

Ukraina - Slovensko, Bilocerkivská (88) a Olchoviková (31) vs. Žirková (7) (Foto: TASR)

G.O.A.T. je obľúbené pomenovanie zámorských novinárov pre najlepšieho športovca. U nás máme v histórii len zopár osobností, ktoré si toto označenie zaslúžia. Jednoznačne medzi ne patrí Zuzana Žirková.

Nestarnúca rozohrávačka sa drží na vrchole takmer neuveriteľných dvadsať rokov. Dlhé sezóny patrila medzi desať najlepších európskych basketbalistiek, keď sa nezľakla líderskej pozície v mnohých silných kluboch. Vždy bola líderkou a rozdielovou hráčkou v reprezentácii. Keď bola v zostave, súper mal rešpekt a tak to je dodnes.

Náš tím neodchádzal na prebiehajúci šampionát v Česku s veľkými ambíciami. Išlo najmä o zbieranie skúseností a skromné ciele pobiť sa o jedno víťazstvo.

Pred pár týždňami to ešte vyzeralo veľmi zle. Tím zháňal na poslednú chvíľu trénera a ani s nomináciou to nebolo ideálne, keď vypadlo pre zranenia rekordných trinásť hráčok. Výsledkom bolo až sedem nových mien a najmladší káder na ME.

Rozdiel však prišiel na konci mája, keď sa rozhodla Žirková znova obliecť slovenský dres na majstrovstvách Európy. „Žiro“ v jednom z rozhovorov priznala, že sa nechala prehovoriť na návrat do národného tímu v slabej chvíli. Každý, kto ju pozná, ale dobre vie, že ak by neverila v aspoň malú šancu na úspech, strávila by začiatok leta inak.

Tridsaťsedemročná veteránka má srdce šampióna a sebavedomie lídra. Pred turnajom jasne povedala, že tento tím bude potrebovať nielen jej body, ale aj správne nahecovanie.

Výsledkom jej snahy je senzačné štvrťfinále a nielen boj o postup do semifinále, ale príležitosť postúpiť na majstrovstvá sveta.

Bez rozohrávačky Good Angels Košice by sa tím Mariana Svobodu len ťažko prebojoval čo i len zo skupiny. Bojovnosť a odhodlanie sa nedá jeho zverenkám uprieť, ale potrebný pokoj a šancu na výborné výsledky dodala Žirková.

Skúsená basketbalistka nie je len najlepšou strelkyňou, ale aj predĺženou rukou českého trénera. Bez prílišnej skromnosti sa dá rovno napísať, že je jeho právoplatnou asistentkou.

Neuveriteľné je, ako sa vie Žirková stále nastaviť na kľúčové momenty. Úvodný duel turnaja s Tureckom jej nevyšiel, ale našla dostatok síl, aby to ihneď napravila proti Bielorusku. Nastrieľala 22 bodov, pridala 8 doskokov a 5 asistencií. Ešte lepší výkon podala proti favorizovaným Ukrajinkám. Ukázala mladším spoluhráčkam, že postup do štvrťfinále nemusí byť len snom. Dala 31 bodov, pridala 7 asistencií, 5 doskokov a ovládla palubovku. K tomu treba dodať, že skúsená rozohrávačka nie je úplne zdravotne fit, čo ju však nepribrzdilo.

Niekedy si človek ani neuvedomuje, koľko toho už pre náš basketbal Žirková spravila. Prievidzská rodáčka odohrala množstvo ťažkých zápasov, v ktorých neustále dokazovala svoju príslušnosť k svetovej špičke. Preto by si zaslúžila nielen pocit, že na palubovke vydala zo seba všetko, ale aj úspech. Tým bezpochyby je už postup do štvrťfinále, ale krásnou čerešničkou by bol prienik na budúcoročný svetový šampionát.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK live
03.07.2020
CBK CBK
STT STT live
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK live
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE live
03.07.2020
STL STL