Slovenky dostanú šancu zabojovať o MS 2018

Publikované: 20.06.2017 Autor: TASR Foto: TASR

Ukraina - Slovensko, Bilocerkivská (88) a Olchoviková (31) vs. Žirková (7) (Foto: TASR)

Slovenské basketbalistky postupom do štvrťfinále ME 2017 v Česku popreli akékoľvek predturnajové prognózy. Vedené nestarnúcou kapitánkou Zuzanou Žirkovou sa prebojovali medzi top osmičku starého kontinentu, čo sa im naposledy podarilo pred ôsmimi rokmi. V pražskom play off zabojujú nielen o cenné kovy, ale aj o možnosť postúpiť na MS 2018 do Španielska.

Slovenky boli v súboji s Ukrajinou výrazný outsider. Nad očakávania im však vyšiel úvod a potom takmer počas celého zápasu držali favorita na dištanc. V tretej štvrtine predviedla skvelý individuálny výkon najväčšia hviezda Ukrajiny Alina Jagupovová, ktorá za desať minút nastrieľala sama 18 bodov. Ukrajina sa dotiahla na Slovenky, ale tie obrat nepripustili. Záverečné dejstvo vyhrali 25:12, celý zápas 82:68 a mohli oslavovať šokujúci postup.

Svoju výnimočnosť opäť ukázala Zuzana Žirková. Nestarnúca rozohrávačka, ktorá pred dvoma týždňami oslávila 37. narodeniny, nastrieľala Ukrajine 31 bodov. Súpera ničila presnou trojkovou streľbou (spolu sedem trojok) a v kľúčových momentoch ukázala pevné nervy, keď bola stopercentná spoza čiary trestných hodov (8/8). Predchádzajúci zápas proti Taliansku pritom vynechala pre boľavé koleno, ktoré ju trápi od začiatku šampionátu. „Bolesť som cítila, druhý polčas som odohral na jednej nohe. Ale keď je tam ten adrenalín, tak to ide nejako samo. Ja verím, že to ešte vydrží nejaký ten zápas,“ vravela Žirková. Duel si aj napriek bolesti užívala. „Mohol to byť môj posledný zápas v reprezentácii. Našťastie nebol a my sa tešíme do Prahy. Každý jeden zápas môže byť pre nás plus. Myslím, že Slovensko takýto úspech potrebovalo,“ dodala Žirková.

Kouč SR Marian Svoboda v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi pozmenil zloženie základnej zostavy, čo sa ukázalo ako správny ťah. Slovenkám podľa neho pomohol aj fakt, že nehrali proti Maďarsku, s ktorým majú nepriaznivú bilanciu, ale napokon s Ukrajinou. „Veľmi dôležitý bol začiatok, pretože sme vedeli, že Ukrajinky si v každom z doterajších zápasov vytvorili kľúčový náskok práve v úvode. Podarilo sa nám ich ubrániť a od toho sa odvíjal náš výkon. Opäť nás potiahla kapitánka Žirková, hrala famózne. Na štvrťfinále začneme myslieť až zajtra. Dnes necháme, aby si dievčatá výhru a postup užili,“ vravel Svoboda.

Slovenky vo štvrtkovom štvrťfinále čakajú úradujúce vicemajsterky Európy Francúzky. Bez ohľadu na výsledok odohrajú v Prahe aj ďalšie dve stretnutia. V prípade výhry semifinále a potom finále alebo súboj o 3. miesto, v prípade prehry dve stretnutia o konečné umiestnenie. Aj tie budú mať zaujímavý náboj, keďže prvých päť tímov z ME si vybojuje účasť na MS 2018 v Španielsku. Ak medzi top päťkou bude aj Španielsko, postúpi aj šieste družstvo. „Pocity po postupe sú vynikajúce. Chceli sme sa dostať do osmičky a sme tam. A teraz sa chceme dostať minimálne do šestky tak, aby sme postúpili na svetový šampionát. Treba posúvať svoje ciele,“ burcovala pivotka Romana Vyňuchalová.

Dvojice štvrťfinále ME 2017:

Španielsko – Lotyšsko

Turecko – Grécko

Francúzsko – SLOVENSKO

Belgicko – Taliansko

(hrá sa o 12.30, 15.00, 18.00 a 20.30, presný rozpis bude známy neskôr)

 
TASR Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia