Nezastavila ju Barcelona ani Real Madrid, španielsku ligu ovládla Valencia

Publikované: 18.06.2017 Autor: Peter Jačiansky

Valencia sa teší z premiérového titulu v Španielsku

FC Barcelona alebo Real Madrid? V tejto sezóne mali obidve mužstvá smolu, pretože Valencia hrala v skvelej forme, ktorú vystupňovala v playoff. Vo finále zdolala madridské mužstvo 3:1 na zápasy a po prvýkrát v klubovej histórii sa teší z majstrovského titulu.

Valencia zažila v tejto sezóne jedno sklamanie, keď sa prebojovala až do finále Eurocupu, kde však nestačila na Malagu, ktorá vyhrala 2:1 na zápasy. Basketbalisti Valencie mali okrem trofeje zálusk aj na miestenku do budúcoročnej edície Euroligy.

Chuť si však napravili v domácej súťaži, základnú časť zakončili s výbornou bilanciou 23:9, ktorá im v konečnom dôsledku zaistila 3. miesto v tabuľke. V základnej časti Valencia potvrdila, že silná je predovšetkým na domácej palubovke, kde prehrala iba dva zápasy.

Barcelona, Baskonia aj Real Madrid

V prvom kole vyradila Valencia katalánsky celok FC Barcelona 2:1 na zápasy. Toto možno nebolo zas až také prekvapenie vzhľadom na formu Barcelony v tejto sezóne. Blaugranas sa trápili v Eurolige rovnako ako v domácej súťaži.

Semifinálová séria s Baskoniou už bola o niečom inom. Napriek tomu sa Valencii podaril vyhrať hneď prvý zápas na palubovke Baskonie o jediný bod 83:82. Možno najlepší výkon v playoff predviedol práve bývalý hráč baskického mužstva Fernando San Emeterio, ten strelil v zápase 24 bodov a pridal aj sedem asistencií. Baskonia následne síce vyrovnala na 1:1, no Valencia vyhrala obidva domáce zápasy a uzavrela sériu v štvrtom stretnutí.

Vo finálovej sérii bol veľkým favoritom Real Madrid, ktorý podľa očakávaní zvládol prvý zápas a ujal sa vedenia v sérii 1:0. Lenže to bolo zo strany kráľovského klubu všetko, ako kľúčová sa totiž ukázala jeho prehra v druhom zápase. Valencia prehrávala pred začiatkom štvrtej štvrtiny o 3 body, poslednú desaťminútovku však vyhrala 25:15 a vyrovnala na 1:1.

Môj dom, môj hrad platilo pre Valenciu počas celého play off, a to vrátane finále. Valencia po senzačnom triumfe v Madride zvládla obidva domáce zápasy a po prvý raz v histórii klubu získala titul v španielskej lige.

Najužitočnejším hráčom Bojan Dubljević

Aj napriek tomu, že čiernohorský legionár Bojan Dubljević strelil v rozhodujúcom štvrtom zápase finále len jediný bodík, získal cenu pre najužitočnejšieho hráča. V prvých troch bol totiž bezpochyby najlepším hráčom na palubovke.

„Pred začiatkom sezóny sa ma pýtali aj na to, že kam to až chceme dotiahnuť. Vtedy som povedal, že vyhráme titul. Ľudia si zrejme o mne mysleli, že som blázon. Ale je to pravda, som blázon. Liga je však naša a to je najpodstatnejšie. Všetci sme tvrdo pracovali a dali sme do toho srdce. Bola to náročná sezóna, mali sme dobré aj zlé časy. Ale tento tím funguje ako rodina a práve preto sme ten titul vyhrali,“ vravel po zápase spokojný Dubljević.

Sato, Martinez

Kľúčovú úlohu zohrali traja veteráni

Valenciu síce ťahal väčšinu sezóny práve spomínaný Bojan Dubljević, no nebol to ani zďaleka tím jedného muža. Výrazným spôsobom sa na titule podieľali traja veteráni v mužstve: už spomínaný Fernando San Emeterio, Rafa Martinez a žijúca legenda európskeho basketbalu Romain Sato.

Rodák zo Stredoafrickej republiky pôsobil počas svojej bohatej kariéry v tímoch ako Montepaschi Siena, Panathinaikos Atény, či Fenerbahce. Tento 36-ročný hráč, ktorý sa preslávil vďaka svojej nekompromisnej obrane, už vyhral Euroligu, Eurocup a získal aj cenu pre MVP talianskej ligy.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia