V USA sa učila od hráčok ženskej NBA, teraz chce pomôcť reprezentácii

Publikované: 30.05.2017 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Ivana Jakubcová (Foto: Archív IJ)

Ivana Jakubcová nepatrí medzi známe basketbalové mená na Slovensku. Má však za sebou zaujímavé pôsobenie v Amerike, kde obliekala aj dres jednej najlepších univerzít z Kentucky. Čoskoro dvadsaťtriročná basketbalistka pôsobila v zámorí od pätnástich rokov. Mladá pivotka sa teraz túži presadiť v slovenskej reprezentácii a dobrými výkonmi pomôcť Piešťanským Čajkám, s ktorými podpísala zmluvu.

V Amerike ste boli od pätnástich rokov, skúste priblížiť vašu zámorskú kariéru?

"Do Ameriky som najprv prišla ako študentka na strednú školu. Program, cez ktorý som tam išla, nebol vôbec spojený s basketbalom, ale hrala som na strednej škole, kde si ma postupne začali všímať vysokoškolskí tréneri. Vtedy sa to rozbehlo. Uvedomila som si, že by som sa mohla do USA vrátiť a vyskúšať si NCAA. Prvé dva roky som strávila v Oklahome na junior college, odkiaľ som prestúpila do Kentucky. Tam som bola dva roky. Vyštudovala som bakalára z psychológie. Magisterské štúdium som strávila na univerzite v Južnej Kalifornii. Tam som si dorobila titul z aplikovanej psychológie. Celkovo som bola v Amerike šesť rokov.”

Ešte som nezažil toľko veľa zranení, hovorí v rozhovore nový reprezentačný tréner Marian Svoboda

Ako ste s pôsobením v zámorí spokojná?

“Som veľmi vďačná, že som mala možnosť hrať a študovať v USA. Tieto roky mi dali do živote veľmi veľa.”

Neboli posledné dve sezóny po basketbalovej stránke trochu krokom späť, keďže ste nehrávali až tak veľa?

“Návrat po zranení, ktoré ma pred dvoma rokmi ukrátilo o celú sezónu, rozhodne nebol jednoduchý. Napriek tomu si však myslím, že som sa za posledné dva roky posunula dopredu. Mala som možnosť trénovať a učiť sa od terajších WNBA hráčok. Nabrala som skúsenosti, ktoré mu posunú vpred v profesionálnej kariére.”

Ivana Jakubcová, Kentucky (Foto: Archív IJ)

Pôsobili ste aj na jednej z najlepších basketbalových univerzít v Kentucky, aké to tam bolo?

“Bola to úžasná skúsenosť. Každý deň to bola nová výzva. Skvele sa o nás starali. Okolo basketbalového tímu bolo množstvo ľudí, ktorí nám zabezpečili kvalitný tréning, regeneráciu, cestovanie na zápasy. Fanúšikovia v Kentucky milujú basketbal. Na najlepších zápasoch sme mávali aj návštevu 20 tisíc ľudí. Po basketbalovej stránke to bolo náročné, ale boli to nezameniteľné skúsenosti.”

Chodili ste aj na zápasy mužského tímu, ktorý je dlhodobo jedným z najlepších v NCAA?

“Áno, naše dva tímy sa vzájomne podporovali. Počas letných mesiacov sme často spolu aj hrávali. Párkrát som mala individuálne tréningy s ich pivotmi, ktoré mi pomohli. Často sme sledovali ich tréningy, aby sme sa niečo naučili od skvelého trénera Johna Calipariho.”

Aké máte ďalšie plány v kariére?

“Chcem hrať profesionálne basketbal v Európe. Chcem sa ďalej zlepšovať, aj preto som si vybrala Piešťanské Čajky, ktoré sú ambicióznym klubom. Po kariére by som tiež rada ostala pri športe a venovala sa športovej psychológii.”

Ivana Jakubcová (Foto: Archív IJ)

Tréner Marian Svoboda s vami počíta aj v reprezentácii, prekvapila vás pozvánka?

“Pozvánka ma veľmi potešila. Znamená pre mňa veľa, že sa vrátim domov a môžem zabojovať v drese Slovenska.”

Čo očakávate od kempu v národnom drese?

“Čakám, že sa naučím nové veci od skúsených hráčok a trénerov. Veľmi sa teším na všetky dievčatá. Predsa len som proti viacerým hrávala ešte pred odchodom do USA.”

Bude ťažké sa preorientovať zo zámorského štýlu na európsky?

“To ešte neviem, keďže som sa základy basketbalu naučila na Slovensku. Myslím si, že mi to pomôže k návratu k európskemu štýlu.”

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%