V Európe sa z neho stala hviezda, prišiel čas na návrat do NBA?

Publikované: 30.05.2017 Autor: Peter Jačiansky

Epke Udoh (Foto: euroleague.net)

Najväčšou hviezdou záverečného turnaja v Eurolige bol podkošový basketbalista Ekpe Udoh, ktorý si napokon odniesol cenu pre MVP. Američan prišiel do Istanbulu v lete roku 2015 a za dve sezóny spravil veľký progres. V hre je preto návrat do najkvalitnejšej ligy sveta.

Ekpe Udoh prišiel do NBA v roku 2010. Od začiatku boli očakávania smerom k jeho osobe privysoké, Golden State Warriors si ho totiž vybrali zo šiesteho miesta. Od pivotmana si veľa sľubovali. Lenže Udoh sa v Golden State nepresadil, rovnako ako neskôr v Milwaukee a napokon aj v Los Angeles Clippers. Po piatich sezónach v NBA sa preto rozhodol vyskúšať šťastie v Európe a podpísal zmluvu na dva roky s euroligovým klubom Fenerbahce Istanbul.

„O súťaži som toho veľa nevedel. Vyrastal som v Spojených štátoch, a tak som vedel akurát o NBA. To je cieľ pre všetkých hráčov. Keď som bol v NBA, registroval som, že hráči odchádzajú do Euroligy. Ale až teraz viem, aká ťažká je táto súťaž. Je to úplne iný basket v porovnaní s USA,“ povedal Ekpe Udoh v rozhovore pre oficiálnu webovú stránku Euroligy.

REKORDMAN VO FINAL FOUR

Práve pivot Ekpe Udoh má najväčšiu zásluhu na tom, že Fenerbahce získalo v tejto sezóne premiérový titul v Eurolige. Jeho občianske meno znie Ekpedeme Friday Udoh. Zhodou okolností práve semifinále proti Realu Madrid, ktoré sa Udohovi náramne vydarilo, sa hralo v piatok. Očakával sa veľký súboj medzi ním a Gustavom Ayónom, lenže Mexičan na svojho protivníka nestačil

Ekpe Udoh bol v semifinále senzačný a len dve asistencie ho delili od toho, aby dosiahol triple-double. Na európskych palubovkách je to obzvlášť náročná vec. „Ani len neviem, kde sa to vo mne vzalo. Súper nechával Kalinića voľného, tak som mu posúval lopty. Darilo sa mi nachádzať aj Veselého. Priznám sa, že som netušil, že mám na konte osem asistencií. Keby som to vedel, snažil by som sa získať aj tie zvyšné dve,“ žartoval Udoh.

Americký basketbalista spravil v Eurolige veľký progres, týka sa to aj spomínaných prihrávok. Naučil sa hrať s loptou a spod koša posúvať loptu na voľných spoluhráčov. Stúplo mu tiež sebavedomie, keďže patril medzi kľúčových hráčov na oboch koncoch palubovky. Vo Final Four (v oboch zápasoch) nazbieral v štatistickej kategórii Index rating hodnotu 65. Vyrovnal tým rekord Anthonyho Parkera zo sezóny 2003/04.

Udoh stats

VRÁTI SA UDOH DO NBA?

Pivotman, ktorý pred niekoľkými dňami oslávil 30. narodeniny, si pochvaľuje svoje pôsobenie v Istanbule. „Bolo to špeciálne. Za nič by som to nevymenil. Presne toto som potreboval vo svojom živote a vo svojej kariére. Spoznal som novú kultúru a precestoval som kus sveta. Navyše som sa našiel na palubovke a získal som sebavedomie pod vedením skvelého trénera Željka Obradovića,“ konštatoval Udoh, ktorý v tejto chvíli už znova bojuje v drese Fenerbahce v playoff tureckej ligy.

Čo však príde po skončení sezóny, je v tejto chvíli nejasné. Vďaka svojim výkonom môže Ekpe Udoh pomýšľať na návrat do NBA. Hlavným dôvodom je fakt, že Udoh je rýchlejší a chudší ako pred dvoma rokmi keď z NBA odchádzal. V lige, v ktorej dnes dominujú situácie pick and roll, by si vďaka svojej „novej“ postave mohol nájsť nové uplatnenie.

A možno návrat do Golden State Warriors by dával najväčší zmysel. JaVale McGee pravdepodobne dostane v lete dobrú ponuku, ktorú by v Golden State zrejme pri ich platovom strope strope šancu vyrovnať. Ekpe Udoh, ktorý je výborný obranca, do hry dáva energiu a má tzv. basketbalové IQ, by bol dobrou alternatívou pre finalistu NBA.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK