Obháji titul CSKA alebo zvíťazí konečne Fenerbahce? Začína sa záverečný turnaj Euroligy

Publikované: 19.05.2017 Autor: Peter Jačiansky

CSKA - Fenerbahce (Foto: euroleague.net)

Už dnes sa v Istanbule začína záverečný turnaj naprestížnejšej klubovej súťaže v Európe. O euroligový titul sa budú uchádzať Olympiakos Pireus, Real Madrid, Fenerbahce Istanbul a úradujúci šampión CSKA Moskva.

Bola to výborná sezóna! Vďaka novému formátu sa z Euroligy stala atraktívnejšia a môžeme skonštatovať, že aj spravodlivejšia súťaž. Mužstvá mali v základnej časti tridsať zápasov na to, aby ukázali, že patria do vyraďovacej fázy. Šestnásť mančaftov sa zredukovalo na osem a neskôr na štyri, tie počnúc dneškom budeme sledovať na záverečnom turnaji. V tejto sezóne sme neboli svedkami žiadneho prekvapenia a do Final Four postúpili štyri najkvalitnejšie tímy v Európe: CSKA Moskva, Fenerbahce, Olympiakos a Real Madrid. Čiže na vlas rovnaká zostava ako v sezóne 2014/15. Real Madrid, hrajúci na domácej palubovke, vtedy vo finále zdolal Olympiakos 78:59. Úvodné semifinále CSKA Moskva – Olympiakos je na programe o 17:30, súboj Fenerbahce s Realom Madrid sa začne o 20:30. Môže sa teda stať, že sa zopakuje finále z roku 2015 ale taktiež aj vlaňajšie finále, v ktorom Moskovčania zvíťazili nad Fenerbahce 101:96 po predĺžení.

CSKA - Olympiakos (Foto: euroleague.net)

CSKA MOSKVA – OLYMPIAKOS /17:30, priamy prenos na Digi Sport 5/

Moskovčania majú na konte sedem euroligových titulov, no ešte ani raz v histórii klubu sa im nepodarilo titul obhájiť. Tento rok by to, pochopiteľne, chceli zmeniť. Obrovskou výhodou CSKA je, že tím z minulej sezóny zostal prakticky celý pokope. Rotácia mužstva je veľmi skúsená, najmladší Higgins má 27 rokov a najstarší Chrjapa 34 rokov. Moskovský klub bol favoritom na prvé miesto v tabuľke v základnej časti, avšak zranenia De Cola či Teodosića spôsobili, že CSKA odohralo len málo zápasov v plnej zostave. Ak je však nejaký tím schopný zastaviť CSKA, tak potom Olympiakos, ktorý je protipól svojho semifinálového súpera. Grécke mužstvo má svoju filozofiu a v Európe určuje trendy v defenzíve. Z celkového pohľadu je súboj CSKA – Olympiakos veľmi zaujímavý, je to totiž konfrontácia asi najlepšieho útoku s asi najlepšou obranou na starom kontinente. V gréckom mužstve je hneď niekoľko skúsených veteránov, pre ktorých nie je problém rozhodnúť zápas dôležitou strelou v závere: okrem Spanoulisa to veľmi rád skúša aj Printezis. Olympiakos má smolu v tom, že nebude mať k dispozícii zraneného Lojeskeho, ktorý skvele strieľa spoza trojkového oblúka. Na záverečnom turnaji si nezahrá kvôli achilovke, s ktorou má stále problémy.

Fenerbahce - Real Madrid (Foto: euroleague.net)

FENERBAHCE – REAL MADRID /20:30, priamy prenos na Digi Sport 5/

Hrať záverečný turnaj doma má svoje výhody aj nevýhody. Čo sa týka Fenerbahce, jasným cieľom je znovu postúpiť do finále. Minulý rok to v zápase o titul tesne nevyšlo, a preto by malo byť istanbulské mužstvo ešte viac hladné po úspechu. Zrejme najdôležitejším hráčom Feneru je momentálne pivotman Udoh, ten je platný pod oboma košmi. V playoff proti Panathinaikosu najväčšmi zažiaril Bogdanović, pre ktorého to budú asi posledné dva európske zápasy pred odchodom do NBA. Srbský strelec bude s veľkou pravdepodobnosťou pokračovať v klube Sacramento Kings. Netreba zabúdať na to, že trénerom Feneru je legendárny Željko Obradović. Basketbalový kráľ ma na konte osem euroligových titulov! Real Madrid je na tom podobne ako moskovský klub, aj jeho hráči sú totiž nesmierne skúsení. Pod košom má Real dvojicu 37-ročných veteránov Nocioniho a Reyesa. Lídrom mužstva je rozohrávač Llull, ktorý je tiež najnebezpečnejším hráčom v útoku. Kráľovský klub však nemá na pozícii číslo jeden náhradu za Llulla. Pred sezónou odišiel do NBA Rodriguez a madridský klub nezohnal za neho rovnocenného hráča. Stabilnou oporou Realu Madrid je mexický pivot Ayón. Ťahákom v semifinále bude práve jeho vzájomný súboj s Udohom, ktorý by mal byť basketbalovou lahôdkou.

TIP BASKET.SK

Obidve semifinálové dvojice sú veľmi vyrovnané, šancu dostať sa do finále majú všetky štyri kluby. Nie je medzi nimi žiaden outsider. Myslíme si však, že do finále postúpia rovnaké mužstvá ako vlani – CSKA Moskva a Fenerbahce. V prospech Istanbulčanov hovorí domáce prostredie, no kvalita a zloženie mužstva pre Moskovčanov. Náš tip je, že CSKA MOSKVA obháji titul a zostane aj naďalej euroligovým kráľom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia