Komunikácia zo strany SBA bola od novembra slabá

Publikované: 28.04.2017 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

reprezentácia Slovenska (Foto: Jozef Perháč)

Neštandardne sa rozhodlo vedenie SBA riešiť situáciu okolo ženskej reprezentácie. Mesiac a pol pred začiatkom šampionátu odvolalo realizačný tím na čele s Marošom Kováčikom, ktorého nahradil Čech Marián Svoboda.

Vedenie basketbalovej asociácie okomentovalo svoje rozhodnutie neprimeranými požiadavkami trénerov. „S realizačným tímom sa riešilo predĺženie zmluvy a neprišlo k dohode oboch strán,“ odpovedal nám stručne člen Výkonného výboru SBA Alexander Kšiňan, ktorý sa nechcel podrobnejšie vyjadrovať k situácii.

Prezident SBA Pavel Bagin sa vyjadril pre denník Pravda. „Tréneri prišli s požiadavkami pred desiatimi dňami. Pritom dvojica asistentov mala dohodnuté finančné podmienky už v doterajšej zmluve."

Okrem samotného Kováčika ostal veľmi rozčarovaný aj Martin Pospíšil. Úspešný tréner Piešťanských Čajok nám vysvetlil celú situáciu. „Zarazilo ma rozhodnutie SBA. Myslím si, že sme odviedli kvalitnú robotu. S tímom sa postúpilo druhýkrát na majstrovstvá Európy. Veľmi ma to mrzí, ale SBA má právo na podobné rozhodnutie.“

Tréner Pospíšil (Piešťanské Čajky) (Foto: Laco Ďuračka)

Nevie, prečo zavádzajú verejnosť

Mladého trénera najviac nahnevalo odôvodnenie asociácie, ktorá sa vyjadrila, že tréneri mali neprimerané finančné požiadavky. „Tomuto vysvetleniu vôbec nerozumiem. Môžem hovoriť za seba. V zmluve som nemal špecifikované finančné podmienky počas prípravy a majstrovstiev Európy. Neviem, prečo sa zavádza verejnosť. Čakal som, že niekto začne konečne so mnou rozprávať. Od konca novembrovej kvalifikácie so mnou nehovorili,“ vravel Pospíšil, ktorý priblížil aj plán, ktorý mali s Kováčikom a Petrom Jankovičom.

„Chceli sme sa rozprávať o podmienkach. Druhá strana bohužiaľ nebola ochotná, čo bol hlavný problém. Finančné požiadavky z našej strany boli, ale chceli sme o nich diskutovať, mali sme jednoznačne záujem sa dohodnúť a pokračovať. Možno je problém, že máme slovenskú štátnu príslušnosť. Keby sme mali srbsky, chorvátsky alebo americký pas, tak by bola situácia iná. Naše predstavy boli určite nepomerne nižšie ako tie, ktoré mali a majú zahraniční tréneri v službách SBA. Tým vôbec nechcem útočiť na týchto kvalitných odborníkov. Len by sme si mohli viac vážiť aj slovenských trénerov,“ dodal kouč finalistu slovenskej extraligy.

Pospíšil by sa pýtal aj ako alternatíva za Kováčika, ale prebratie postu hlavného trénera nebolo v hre. „Ako som už povedal, komunikácia so mnou bola od novembra nulová. Pre mňa je reprezentácia vecou najväčšej pocty a hrdosti. Často som pracoval pre národný tím bez nároku na odmenu a viackrát som sa jasne vyjadril o mojej ochote pracovať pre repre, no musia byť jasne stanovené pravidlá. Čo sa týka nového trénera národného tímu, budem mu držať palce. Verím, že sa dobre pripraví.“

Lucia Lásková (Foto: youtube)

Skončila aj Lásková, pritom zabezpečovala prípravu

Okrem Kováčikovych asistentov skončila pri tíme aj manažérka Lucia Lásková. Rozhodnutie o jej odvolaní je prekvapujúce ešte viac, keďže zabezpečovala kompletnú prípravu tímu v Lučenci, kde pôsobí vo vedení klubu. „Neviem sa k tomu momentálne bližšie vyjadriť, čakám na telefonáty. Všetko sa vyrieši behom dneška a zajtrajška. Veci sa musia dať na správnu mieru. Dostala som len stanovisko SBA, že sme boli ako realizačný tím odvolaní,“ povedala nám bývalá výborná reprezentantka.

V šoku ostali aj samotné hráčky, ktoré podobné riešenie nezažili. „Nie je to moja starosť, to si musí riešiť vedenie SBA. Prekvapilo ma to, asi v asociácii vedia, prečo to spravili. Sama som to ešte nestihla všetko vstrebať,“ povedala nám jedna z líderiek reprezentácie Anna Jurčenková, ktorá zažila trénera Mariána Svobodu počas rokov v českej lige. „Hrala som proti jeho tímu. Bližšie sa nepoznáme. Rozprávali sme sa spolu možno raz,“ dodala Jurčenková.

Z mladších reprezentantiek určite tréneri počítajú s líderkou Piešťanských Čajok Angelikou Slamovou. Šikovná krídelníčka tiež ostala prekvapená. „Konkrétne som to ešte neriešila, samozrejme, že ma to prekvapilo. Neviem, čo sa stalo. My budeme musieť podať, čo najlepší výkon na palubovke, pod každým trénerom,“ vravela Slamová.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia