Hrajú s legionármi, majú silného sponzora, premiérovo mieria do playoff

Publikované: 10.04.2017 Autor: Peter Jačiansky

Darussafaka (Foto: euroleague.net)

Vo vyraďovacej fáze Euroligy sa po prvý raz predstaví turecký klub Darussafaka, ktorý si miestenku zaistil až v poslednom rozhodujúcom zápase proti Crvenej zvezde Belehrad. Obidve mužstvá zakončili základnú časť s rovnakou bilanciou 16–14, Darussafaka však vyhrala obe stretnutia proti srbskému tímu, a preto postúpila do playoff.

Toto je Euroliga. So všetkým, čo k tomu patrí. Priamy súboj o posledné miesto v playoff bol perfektnou bodkou za základnou časťou, ktorá po novom trvala dlhých 30 kôl. Nový formát súťaže má určité negatíva, no nad nimi jednoznačne prevažujú pozitíva.

Nová Euroliga je aj o kontrastoch a súboj Crvenej zvezdy s Darussafakou bol dokonalým príkladom. Proti sebe sa postavili dve mužstvá, ktoré okrem účasti v súťaži nespája takmer nič. Belehradský klub je postavený na hráčoch zo Srbska, ktorých dopĺňa pár legionárov.

Naopak Darussafaka sa spolieha predovšetkým na legionárov a tureckí basketbalisti majú v mužstve len marginálnu pozíciu. Crvena zvezda je tradičný klub s obrovskou základňou fanúšikov a do Euroligy sa dostal vďaka víťazstvu v nadnárodnej Jadranskej lige.

Na druhej strane tu je Darussafaka, ktorá je tento rok v súťaži vďaka divokej karte. Ak sa pýtate, prečo ju dostal práve tento klub, tak odpoveď je veľmi jednoduchá. Sponzor klubu, spoločnosť Dogus, je totiž zároveň jedným z hlavných sponzorov Euroligy.

Do hlavnej súťaže sa Darussafaka síce dostala vďaka svojim finančným možnostiam, no do playoff sa mužstvo prebojovalo vďaka výborným výkonom, ktoré vygradovali na konci základnej časti. Aj napriek tomu, že Darussafaka nie je tradičný klub ako Fenerbahce či Galatasaray, dokázala skvele využiť domáce prostredie.

Ak sa pozrieme na tabuľku domácich zápasov, nájdeme v nej jedno prekvapenie. Týka sa práve Crvenej zvezdy, ktorej domáce prostredie je považované za jedno z najlepších v súťaži. Napriek tomu prehrala doma Zvezda o jeden zápas viac než Darussafaka (11–4).

Výborne vstúpili do rozhodujúceho zápasu

Na hráčoch Darussafaky bolo v úvode vidieť, že sú hladní po basketbale a veľmi rýchlo sa ujali vedenia 8:0, čo prinútilo súperovho trénera okamžite zobrať prvý oddychový čas. Domáci dostali hráčov Crvenej zvezdy pod tlak aj preto, že od samého začiatku vyrukovali s jednoduchým ale účinným pressingom, v ktorom prichádzalo často k zdvojovaniu.

Hostia síce mali skoro vždy jedného voľného hráča, no vďaka dobre prevedenému odstupovaniu domácich si len s ťažkosťami prihrávali loptu. Hráči Crvenej zvezdy vyzerali v týchto situáciách ťažkopádne, jednoducho všetko im trvalo dlhšie, ako by malo.

“Chcem zagratulovať Darussafake. Dvakrát v tejto sezóne sa im podarilo nás zdolať, to miesto v playoff si zaslúžia. Čo sa týka zápasu, Darussafaka výborne začala a ujala sa vedenia. Snažili sme sa vrátiť do stretnutia, v tretej štvrtine sme boli blízko, no napokon sa nám to nepodarilo,” vravel po zápase tréner Crvenej zvezdy Dejan Radonjić.

Američania dokážu účinne organizovať hru

Kouč David Blatt používa počas celej svojej kariéry systém zvaný Princeton offense, ktorý si zakladá na neustálom pohybe hráčov. Aj keď sa mohlo v niektorých fázach zdať, že hráči Darussafaky hrajú až príliš individuálne, dôležitý bol pre nich pohyb spoluhráčov.

Na strane Darussafaky dobre organizovali hru americkí rozohrávači Scottie Wilbekin a Brad Wanamaker. Dovedna nazbierali títo dvaja hráči jedenásť asistencií, viac než celé mužstvo Crvenej zvezdy, ktoré ich malo deväť. “Myslím si, že sme hrali výborný basketbal najmä v defenzívnej časti hry, ale prevažnú časť zápasu aj v tej ofenzívnej. Dobre sme si posúvali loptu a snažili sme sa hrať ako jeden tím,” skonštatoval tréner tureckého mužstva David Blatt.

Dôsledkom dobrého pohybu lopty boli strelecké pozície, ktoré často prichádzali spoza trojkového oblúka. Aj keď hráči Darussafaky premenili “len” 10 z 30 pokusov, neboli to nútené strely v závere časového limitu. Najviac trojok nastrieľal z domáceho mužstva Wilbekin, ktorý premenil štyri pokusy.

Veľkou posilou bol príchod mladého Žižića

Chorvátsky pivot Ante Žižić prišiel do Darussafaky počas sezóny z Cibony Záhreb. V zápase proti Crvenej zvezde bol mladučký pivotman jedným z najefektívnejších hráčov na palubovke. Dával koše, doskakoval lopty a získaval plusové fauly. Napriek tomu, že v januári oslávil ešte len 20. narodeniny, už teraz vyzerá na ihrisku ako skúsený veterán. V obrane vytvoril veľmi dobrý tlak na ofenzívnu jednotku pod košom Ognjena Kuzmića, ktorý premenil len polovicu svojich pokusov za dva body.

Ak všetko vyjde podľa predpokladov, tak chorvátsky podkošový hráč sa v budúcej sezóne stane novým hráčom Bostonu Celtics, ktorý si ho vybral na poslednom drafte. Turecký tím po ňom siahol v snahe zlepšiť hru pod košom, tá bola pred príchodom Anteho Žižića dosť veľkou slabinou. V playoff bude stáť proti Darussafake víťaz základnej časti Real Madrid, ktorý má pod košom skúsených veteránov. Výzva to bude nielen pre Žižića, ale aj pre celý istanbulský klub.

“Toto je veľký moment pre náš klub. Sme nováčikovia. Byť v top osmičke v najlepšej lige sveta po NBA, je niečo špeciálne. Som hrdý na chlapcov ale aj na celá klub, tento rok sa nám v Eurolige darilo výborne. Zdolali sme niekoľko veľmi silných mužstiev,” dodal David Blatt, ktorý sa do Európy vrátil po pôsobení v klube Cleveland Cavaliers.

Lídrom mužstva je rozohrávač Brad Wanamaker

Američan v službách Darussafaky dozrel na výborného hráča a výkon v poslednom dueli proti Crvenej zvezde nebol žiadnou náhodou. Srbskému mužstvu nastrieľal 22 bodov a k nim pridal aj päť asistencií. Zdalo sa, že vždy volí to správne riešenie a dá sa povedať, že bol pri všetkom podstatnom.

Celú základnú časť absolvoval bez zranení a odohral všetkých 30 stretnutí. V rebríčku Index rating má hodnostu 524, lepší bol už len Keith Langford, ktorý s prehľadom zvíťazil v tomto ukazovateli. Wanamaker strelil v priemere na zápas 16 bodov. Má výbornú úspešnosť streľby 47,5 za dva body, 84% pri trestných hodoch ale najmä 40,2% spoza trojkového oblúka.

Za svoje výkony by si Brad Wanamaker zaslúžil zmluvu s CSKA Moskva, Realom Madrid, Olympiakosom či Fenerbahce, patrí totiž medzi špičku. V lete popísal s Darussafakou dvojročný kontrakt, a preto by ho prípadný záujemca musel po sezóne vykúpiť…

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia