Jendrichovský: Prvenstvo v EEWBL je cenný titul

Publikované: 03.04.2017 Autor: TASR Foto: Ľubka Ištoňová

Daniel Jendrichovský s medailou za víťazstvo v EEWBL (Foto: Ľubka Ištoňová)

Vitrína basketbalového klubu Good Angels Košice je bohatšia o novú trofej. Prvenstvo vo Východoeurópskej basketbalovej lige (EEWBL) bolo vítanou náplasťou na štvrťfinálové vypadnutie v Európskom pohári FIBA a košický klub ním potvrdil príslušnosť k európskej špičke. Tretia najprestížnejšia európska súťaž bude mať od budúcej sezóny nový formát, ktorým sa podľa generálneho manažéra Good Angels Daniela Jendrichovského opäť posunie vpred. Či v nej však bude účinkovať aj košický tím, je zatiaľ otázne.

Druhý ročník EEWBL sa hral turnajovým systémom, pričom na finálové podujatie do Košíc sa kvalifikovalo osem najlepších družstiev. Domáce hráčky vstúpili do turnaja pred vlastnými fanúšikmi v pozícii favorita a tú aj potvrdili. Trojdňové podujatie zvládli vskutku suverénne, po troch víťazstvách sa môžu pýšiť titulom majsterky EEWBL. Jendrichovský sa mohol tešiť nielen z turnajového prvenstva, ale aj z výborne zvládnutej organizácie. „Najmä hráčky Dinama Moskva boli veľmi šokované úrovňou, aká ich tu čakala. Toto družstvo prišlo do Košíc s asi najlepšou päťkou, čo sa týka mien a platov. Naša obrana podporovaná skvelými divákmi ich v semifinálovom zápase do ničoho nepustila,“ povedal Jendrichovský.

Prvenstvo v európskej súťaži číslo tri má svoju cenu a aj preto sa štart v EEWBL ukázal ako správny krok. „Okrem Euroligy a EP FIBA neexistuje iná európska súťaž, kde by sa stretli družstvá takejto kvality. Chcem aj touto formou poďakovať organizátorom za možnosť hrať túto súťaž. My sme prehrali iba s Istanbul University a teraz ma mrzí, že Turecká basketbalová federácia nedovolila tomuto družstvu prísť v plnom zložení na finálový turnaj. Myslím si, že v takom prípade by bol aj tento tím ašpirantom na celkový triumf. Táto súťaž nebola jednoduchá a som rád, že teraz môžeme konštatovať, že sme na domácej pôde získali cenný titul,“ poznamenal Jendrichovský.

Východoeurópsku ligu by v jej treťom ročníku malo hrať 16 družstiev systémom doma-vonku, no či v nej bude účinkovať aj košický klub, je v tejto chvíli otázne. „Tým sa to dostáva do pozície vážnej súťaže. My budeme zvažovať ako ďalej. Možností je stále veľa a tak o dva mesiace budeme zvažovať budúcnosť,“ uviedol Jendrichovský.

Na víťazstve v EEWBL mal významný podiel aj tréner Peter Jankovič, ktorý niekoľko rokov pôsobil ako asistent Maroša Kováčika. Počas sezóny potvrdil svoje kvality a hráčky pod jeho vedením nadviazali na sympatické výkony v EP FIBA prvenstvom v EEWBL. „Keď sa spýtate hráčok, tak všetky povedia, že to zvládol na jednotku s hviezdičkou. Myslím si, že jeho trénerské meno v priebehu aktuálnej sezóny vzrástlo významným spôsobom. Doteraz bol vnímaný ako nejaký ‚asistentík‘, no teraz ukázal ohromný potenciál. ‚Janko‘ chcel aj v tejto sezóne ostať pri mládeži a nemal príliš ambíciu pôsobiť pri A-družstve. Ak bude tento klub na úrovni a bude sa pracovať s mladými, tak veľmi rád ostane,“ uviedol generálny manažér.

Košičanky bojovali v prebiehajúcej sezóne na štyroch frontoch. Okrem EEWBL aj v Európskom pohári FIBA, v slovenskej extralige a v Slovenskom pohári. Po prvom aprílovom víkende im ostali už iba boje v extralige, ktoré by rady zakončili štrnástym titulom. V porovnaní s nedávnymi sezónami upustili od účinkovania v Eurolige, čo sa prejavilo aj na nákladoch klubu. „Počet zápasov a náklady na cestovanie a ubytovanie sú približne rovnaké. Iné sú iba platy. V tomto smere sme išli nižšie o 150.000 eur. Tieto peniaze mali ísť na platy hviezdnych legionárok, no tentoraz ich nebolo treba. Našou najdrahšou hráčkou teraz bola Teja Oblaková. To, že túto sezónu skončíme so zápornou bilanciou mínus 200.000, je však smutný fakt,“ priznal Jendrichovský pre TASR.

 
TASR Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia