Strelil dôležitý kôš, v moskovskom metre mu za to postavili sochu

Publikované: 30.03.2017 Autor: Peter Jačiansky

Viktor Chrjapa (Foto: cskabasket.com)

Ruský basketbalista v službách CSKA Moskva Viktor Chrjapa patrí vo svojich 34 rokoch k najskúsenejším hráčom v Eurolige. Na svojom konte ma dva tituly: prvýkrát sa radoval z prvenstva ešte v roku 2008. V minulo­ročnom finále strelil dôležitý vyrovnávajúci kôš, ktorý poslal súboj do predĺženia.

To, že sa Viktor Chrjapa napokon v minulej sezóne predstavil vo Final Four, je tak trochu zázrak. Trápil sa so zraneniami a v jednej chvíli to vyzeralo už tak, že jeho kariéra sa skončí. “Bola to jedna z najnáročnejších sezón v mojej kariére. Mal som dve zranenia, no s pomocou lekárov sa mi podarilo dať sa včas dokopy,” povedal Viktor Chrjapa v rozhovore pre oficiálnu stránku Euroligy.

“Stihol som pred euroligovým Final Four odohrať niekoľko stretnutí vo VTB lige a stačilo mi to, aby som sa dostal do formy. Vo Final Four sa mi darilo veľmi dobre, až prišla na rad tá strela…” CSKA Moskva prehrávalo pred posledným útokom o dva body, lopta sa dostala k Nandovi De Colovi, ktorý vystrelil spoza oblúka.

Francúzsky basketbalista mieril svoj pokus na dosku, a preto sa vďaka rotácii odrazila lopta od obruče priamo do rúk Viktora Chrjapu, ktorý ju poslal do koša. “Nebol čas rozmýšľať nad tým. Jednoducho som si spravil moju robotu. Išiel som na doskok, získal som loptu, dal som ju dovnútra a vyrovnal skóre zápasu.”

Tento rok sa mu zranenia vyhýbajú

Chrjapov dvojbodový kôš poslal súboj do predĺženia, ktoré zvládol lepšie klub z Moskvy a prestížnu klubovú súťaž vyhral. Tento rok by sa ruský zástupca chcel pokúsiť titul obhájiť. Plusom je, že káder CSKA zostal takmer nezmenený.

“Myslím si, že vždy je dobré udržať mužstvo pohromade, aj keď sa to s nedá s predchádzajúcou sezónou nikdy porovnávať. Každopádne je to skvelé, že sme zostali spolu ešte jeden rok. Každý súťažný ročník je špecifický a najmä tento, vzhľadom na nový formát. Predovšetkým musíme zostať stále hladní.”

Z pohľadu Viktora Chrjapu je dôležité, že sa mu doteraz podarilo odohrať drvivú väčšinu euroligovej sezóny. Z doterajších 28 zápasov vynechal len dva. Súčasný formát súťaže sa ruskému veteránovi pozdáva. “Pre mužstvá je najnáročnejšie to rozlosovanie a cestovanie. Je to ťažké, ale z basketbalového hľadiska to je veľmi dobrý nápad.”

V moskovskom metre mu postavili sochu

Spomínaný vyrovnávajúci kôš vo finále Euroligy zostane fanúšikom v pamäti aj vďaka soche, ktorú nechali zhotoviť na počesť Viktora Chrjapu. V decembri pri otváraní novej zástavky moskovského metra odhalili verejnosti sochu ruského basketbalistu, ktorá zachytáva tento dôležitý okamih v histórii moskovského klubu.

Basketbalista, ktorého by chcel každý tréner

Viktor Chrjapa nepatrí medzi technicky nadaných hráčov a v žiadnej disciplíne nie je vyložene dominantný. Avšak všetky herné činnosti má na vysokej úrovni, a preto je pre súpera veľmi ťažké ustrážiť ho. Najviac mu ide doskakovanie, pre ktoré má cit a vie si vždy nájsť to najlepšie miesto.

Má dobrý prehľad o hre a dokáže vytvárať šance pre svojich spoluhráčov. Systém CSKA Moskva, ktorý je sčasti založený aj na improvizácii tvorivých basketbalistov, Chrjapovi veľmi vyhovuje. Vďaka solídnemu driblingu je podkošový hráč schopný efektívne zakladať rýchle protiútoky.

Chrjapa zaznamenal okrem dvoch titulov v Eurolige (2008, 2016) aj veľké úspechy v národnom drese. Na ME 2007 zdolali Rusi domácich Španielov v dramatickom zápase 60:59. Najužitočnejším hráčom turnaja sa stal Andrej Kirilenko, avšak bez Viktora Chrjapu by sa Rusi len ťažko stali kontinentálnymi šampiónmi.

Najlepší zápas odohral bezpochyby vo štvrťfinále proti favorizovaným Francúzom. Dovedna nastrieľal 20 bodov, doskočil 16 lôpt a zaznamenal tiež dve asistencie. Vo finále predviedol svoj typický výkon: 7 bodov, 12 doskokov a 4 finálne prihrávky. To najlepšie však predviedol pri osobnej obrane Paua Gasola, ktorý mal v ten večer streľbu z poľa 3/12.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK