Analýza: Galatasaray ustál záver a senzačne zdolal Real Madrid

Publikované: 03.03.2017 Autor: Peter Jačiansky

Sinan Guler (Foto: euroleague.net)

V basketbalovej Eurolige nie je žiaden zápas jednoduchý. Včera sa o tom presvedčil Real Madrid, ktorý prehral s Galatasaray 84:87. V stretnutí bohatom na trojky – obidve mužstvá strelili zhodne po 14 – sa napokon o víťazovi rozhodovalo v samom závere.

Z psychického hľadiska je basketbal veľmi náročný šport. Na to, aby bol tím úspešný, musí vedieť udržať koncentráciu. No lenže každý tím sa skladá z jednotlivcov a ich mentálne nastavenie je rôzne.

Presvedčiť sme sa o tom mohli vo včerajšom zápase, v ktorom domáci hráči Galatasaray vstúpili výborne do druhého polčasu a na konci tretej štvrtiny vyhrávali na Realom Madrid o 18 bodov. Kto však niekedy hral basketbal, vie, že práve tieto momenty sú niekedy na psychiku hráčov najťažšie. Prichádza totiž uspokojenie. Pocit, že sa už nič nemôže stať a zápas je vyhratý.

Ak to súper vycíti, má jedinečnú šancu spraviť bodovú šnúru a vrátiť sa do zápasu. Real Madrid potvrdil, že je veľkým mužstvom. Takto sa nedokáže vrátiť hocikto. Zo skóre 55:73 otočil na 84:80.

Perfektne zvládnutá koncovka

Klobúk dolu pred hráčmi Galatasaray za to, ako zareagovali za stavu 80:84. Po takejto obrovskej šnúre malo byť domáce mužstvo totálne zdrvené, teda aspoň tak by sme to očakávali.

Istanbulčania však mali na jednotke výborného Sinana Gülera. Ten ukázal, že aj hráč, ktorý z desiatich pokusov premení len dva, môže byť napokon jedným z najlepších hráčov na palubovke.

Srdnatý Turek zaznamenal 9 asistencií, doskočil 4 lopty a ďalšie 3 získal. V závere si po nie celkom vydarenej clone dovolil drzú nahadzovačku na Tyusa, ktorý v kľúčovom momente zasmečoval.

Na strane Realu tvoril skvele hru mladučký Luka Dončić, napokon mal len o jednu asistenciu menej než Güler. Ak by sa basketbal skladal len z útočenia a hráči by vôbec nemuseli brániť, Dončić by bol dokonalým basketbalistom. Má neskutočný prehľad o hre.

Takto má hrať pravý pivotman

Ťažko je vyberať spomedzi hráčov Galatasaray toho najlepšieho, viacerí odohrali výborný zápas. Ak by sme mali ale jedného z nich vybrať, tak potom zrejme nemeckého dlháňa Tibora Pleißa.

Ten v stretnutí proti Realu Madrid predviedol ukážkovú prácu pivotmana. Nastrieľal 8 bodov a pod súperovým košom bol veľmi aktívny, zo svojich 12 doskokov získal rovnú polovicu v útoku.

Svoju výšku dokázal využiť vo svoj prospech, zablokoval pár dôležitých pokusov. Obrancovia s ním mali problém, napokon sa mu podarilo vybojovať 5 plusových faulov.

Galatasaray dokázal zvíťaziť aj preto, že Pleiß strávil na hracej ploche viac než 28 minút a len jedenkrát fauloval. Podkošoví borci Realu Ayon a Hunter nezískali na ňom ani jeden plusový faul.

Problémom hostí stratené lopty

Viackrát sme spomínali kľúčový moment zápasu, keď Real Madrid vyhrával o štyri body tesne pred koncom duelu. Ak by to napokon zvládol a zápas vyhral, bolo by to obdivuhodné aj z iného dôvodu.

V stretnutí totiž stratil dvakát toľko lôpt čo Galatasaray. Kým domáci zaznamenali 9 strát, španielsky tím ich nazbieral až 18. V tomto smere sa nevyznamenal Ayon, ktorý ich má na svedomí 5.

Pochopiteľne, stratené lopty delíme na vynútené a nevynutené. V tej druhej kategórii ich bolo viac než je zvykom pri takomto skúsenom mužstve. Aj napriek nim mal Real reálnu šancu vyhrať.

Dôsledky trojkovej prestrelky

Obidvom mužstvám sa darilo spoza trojkového oblúka. Hráči domáceho Galatasaray aj hostia z Madridu premenili zhodne po 14 trojok. Na ne spotrebovali 24 resp. 28 pokusov. Výborné čísla.

Avšak tým, že bola hra často vytiahnutá na oblúku, prichádzalo pod košom len zriedka k stretom vedúcim k trestným hodom. Ani jedno z mužstiev nedosiahlo hranicu desiatich pokusov z čiary trestných hodov.

Domáci mali 9 pokusov, hostia o jeden menej. Pochopiteľne, pre divákov bolo istotne atraktívnejšie, že sa zápas rozhodoval z hry a nie zo štandardných situácií. Ale samotné tímy sa ochudobnili o jednoduché body. Kto chce kam, pomôžme mu tam…

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK