Najväčší nemecký talent od čias Dirka Nowitzkeho sa chystá do NBA

Publikované: 01.03.2017 Autor: Peter Jačiansky

Isaiah Hartenstein (Foto: euroleague.net)

Isaiah Hartenstein je 18-ročný nemecký podkošový hráč, ktorý v súčasnosti hráva za litovský klub Žalgiris Kaunas. V najbližšom drafte do NBA by mal 210 cm vysoký basketbalista patriť medzi najzaujímavejších hráčov. Očakáva sa, že v tomto silnom ročníku bude draftovaný veľmi vysoko.

Nikdy nie je príliš skoro na to, aby sme sa rozprávali o drafte do NBA. Aj tento rok na ňom bude mať Európa kvalitné zastúpenie. Ešte v novembri sme vám predstavili 18-ročného Franka Ntilikinu.

Zhruba o mesiac neskôr sa francúzsky rozohrávač predstavil na ME do 18 rokov v Turecku. Na tomto turnaji doviedol Ntilikina svoju krajinu k titulu kontinentálneho šampióna.

V semifinále nastrieľal silným Talianom 23 bodov a vo finále proti Litve dokonca 31 bodov. Frank Ntilikina sa celkom zaslúžene stal najužitočnejším hráčom turnaja.

Ak sa do júna nič vážne nestane, tak tento výnimočný talent bude tento rok najvyššie draftovaným Európanom do NBA.

Vysoký ľavák, ktorý sa vie hýbať. 
Okrem Ntilikinu však na turnaji svojimi výbornými výkonmi zaujal aj nemecký podkošový hráč Isaiah Hartenstein, ktorý sa rovnako ako francúzsky rozohrávač dostal do najlepšej “päťky” turnaja.

Nemecko na tomto šampionáte napokon obsadilo štvrté miesto. Isaiah Hartenstein zaznamenal veľmi dobré individuálne čísla: 14,7 bodov, 9,5 doskokov a k tomu ešte skoro dva bloky a dve získané lopty na zápas.

Samozrejme, keď príde reč na Nemecko a basketbalové talenty, hneď príde každému na rozum najslávnejší nemecký basketbalista. Isaiah Hartenstein však nebude nový Dirk Nowitzki, je to iný typ hráča.

V jeho prospech však hovorí fakt, že spĺňa normy moderného pivota. Je rýchly a obratný, vďaka čomu dokáže zakončovať rýchle brejky. Samozrejme, jeho výhodou je taktiež jeho dominantná ľavá ruka.

Isaiah Hartenstein (Foto: euroleague.net)

Narodil sa v USA, teraz hráva v Litve

Hartenstein sa narodil v meste Eugene, v štáte Oregon, kde vtedy študoval jeho otec. Mama je Američanka. Do Nemecka odišla rodina v roku 2008, keď mal Isaiah 10 rokov.

V Nemecku pôsobil v klube Artland Dragons, kde si ho vyhliadol slávny litovský klub Žalgiris Kaunas. Nemecký basketbalista v litovskom klube, to nie je zrovna bežné spojenie.

“Rozmýšľal som nad viacerými mužstvami, ale v Kaunase ma chceli najviac. Bolo to cítiť. Tréneri sú tam veľmi skúsení, vynikajúca je tiež hala, kde hrávame. Celkovo to na mňa zapôsobilo,” vravel Hartenstein v rozhovore pre nemecký web spox.com.

“V klube ma prijali veľmi dobre, prakticky okamžite ma začlenili do tréningového procesu prvého mužstva. Je tu niekoľko mladých a talentovaných hráčov. Uvedomujem si, že každú šancu na palubovke si musím zaslúžiť v tréningu,” dodáva nemecký basketbalista.

Trénuje ho legendárny Jasikevičius

Hartensteinov kouč v Žalgirise je bývalý skvelý rozohrávač Šarunas Jasikevičius. “Je to výborný tréner. Podporuje ma vo všetkom. Po mojom príchode do Kaunasu mi povedal, že prechod nebude ľahký.”

“A mal pravdu. Rovnako tak, keď som bol zranený, tak mi vravel, že to chce jednoducho čas. Že návrat po zranení netreba za žiadnych okolností uponáhľať.”

Žalgiris hrá tento rok dobre v Eurolige a stále má šancu dostať sa do vyraďovacej fázy. Šancí v prestížnej súťaži preto nie je veľa. Nemecký podkošový hráč nastúpil preto len v štyroch zápasoch a na konte má necelých 15 minút.

V zápase proti Crvenej Zvezde Belehrad strelil svoje prvé dva body a k tomu doskočil tri lopty. Proti srbskému mužstvu odohral zhruba osem minút.

Bude súčasťou veľmi silného draftu

Tento rok bude draft do NBA veľmi silný, do ligy sa chystá mnoho kvalitných basketbalistov. Média v USA budú, tak ako vždy, venovať väčšinu pozornosti hráčom z univerzít. Európania môžu prekvapiť.

Isaiah Hartenstein by mal byť určite draftovaný v prvom kole, pred draftom môže jeho cena ešte rásť. V tejto chvíli ho má svojom mock drafte portál NBAdraft na 16. mieste a DraftExpress na 15. mieste.

Je otázne, či sa do NBA presunie okamžite, alebo ešte zotrvá rok v Európe. Toto vždy závisí aj od klubu, ktorý daného hráča draftuje. V Hartensteinovom prípade môže byť na začiatku problém jeho krehká postava.

Ale je to individuálne. Stačí sa pozrieť na Kristapsa Porzingisa, čo so svojou postavou dokáže už teraz, vo svojej druhej sezóne. Samozrejme, Hartenstein môže byť napokon draftovaný aj skôr.

Čo ak sa Dallas rozhodne po devätnástich rokoch opäť pre vysokého Nemca… To je však v tejto chvíli len taká špekulácia.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia