Analýza: Výhru Fenerbahce nad Olympiakosom zariadil skvelý Bogdanović

Publikované: 24.02.2017 Autor: Peter Jačiansky Foto: euroleague.net

Bogdan Bogdanović (Foto: euroleague.net)

Euroliga je súťaž, v ktorej nie je núdza o prekvapenia. V tejto sezóne by však bolo obrovským prekvapením, ak by sa obidve mužstvá nepredstavili vo Final Four. Fenerbahce a Olympiakos odohrali zaujímavú partiu, ktorá sa skončila tesným víťazstvom domácich.

Možno až príliš tesným, teda ak vezmeme do úvahy, že za Olympiakos nenastúpil najlepší hráč a líder tímu Vassilis Spanoulis. Jasne, hostia napokon prehrali. Prehra je prehra.

Ale aj tak, tento výkon musí byť určite pre hráčov gréckeho tímu veľkým povzbudením a dôkazom toho, že Olympiakos je nebezpečným mužstvom aj bez skúseného veterána Spanoulisa.

Na strane Fenerbahce predviedol skvelý výkon Bogdan Bogdanović, ktorý bol bez debaty najlepším hráčom zápasu. Výborne strieľal z poľa, celkovo premenil osem z trinástich pokusov.

Ofenzívny tandem Bogdanović – Datome

Istanbulský tím zápas vyhral, avšak pohľad na štatistiku je dosť zarážajúci. Zverenci trénera Željka Obradovića nastrieľali spolu 67 bodov. Bogdan Bogdanović 27 a Luigi Datome 17.

Čiže táto dvojica strelila dovedna 44 bodov. To je 66% bodovej produkcie Fenerbahce. Dve tretiny bodov! V dueli proti gréckemu mužstvu nastúpilo desať hráčov.

Osem hráčov si teda rozdelilo zvyšných 23 bodov. Takéto niečo sa nestáva každý deň. Kvintet Antić, Bennett, Veselý, Kalinić a Dixon vystrelil spolu 15 trojok, premenil však len dve.

Defenzívny trendsetter Olympiakos

Spomedzi súčasných európskych tímov určuje trendy v ofenzíve najmä úradujúci šampión CSKA Moskva. V defenzíve je už niekoľko sezón po sebe trendsetterom Olympiakos Pireus.

V Istanbule predviedli Gréci ukážkovú obranu svojho vymedzeného územia. Obdivuhodný je výsledok ich defenzívnej práce aj s ohľadom na systém hry trénera Obradovića, ktorý si zakladá na množstve clôn.

Hráči Fenerbahce vystrelili spolu 35 pokusov za dva body a len 13 ich premenili (37,1%). Ak tréneri mládežníckych tímov používajú na názorné ukážky video, mali by svojim zverencom pustiť tento duel.

Spôsob, akým si hráči Olympiakosu preberajú hráčov resp. reagujú pri clonách, je nasledovaniahodný. A týka sa to tiež zdvojovania pri čiare, toto majú Gréci zvládnuté na výbornú.

Druhý polčas, aký sa len tak nevidí

Prvý polčas zápasu Fenerbahce – Olympiakos prebiehal štandardne, domáci si po štvrtinách 22:22 a 18:12 vypracovali náskok šiestich bodov. Po prestávke však hráči predviedli pozoruhodný výkon.

Olympiakos zatlačil domáci tím, ktorý zrazu začal robiť jednu chybu za druhou. V tejto časti hry bol vidieť Vangelis Matzaris, ktorý skvele dirigoval hru gréckeho mužstva.

Hostia tretiu desaťminútovku zvládli vynikajúco a vyhrali ju presvedčivo 22:7. Dvojminútová prestávka a po nej akoby si mužstvá tieto úlohy vymenili. Zrazu diktovalo tempo Fenerbahce, ktoré štvrtú štvrtinu vyhralo 20:8. Neskutočné.

Ekpe Udoh – hráč na nezaplatenie

Ofenzívny prejav podkošových hráčov Fenerbahce je nepredvídateľný. V pozitívnom aj negatívnom zmysle slova. Pod košom Olympiakosu to nebolo ľahké, dupľom pre Jana Veselého, ktorý v ofenzíve výrazne obmedzený svojou (ne)schopnosťou vypracovať si pre seba šancu.

Nahadzovačky na smeč tento raz nemali šancu na úspech. Pero Antić zas stál skoro celý čas na oblúku a nevyťažil z toho vôbec nič. Vystrelil dve trojky, no ani jedna z nich nebola úspešná.

Ekpe Udoh taktiež nepredviedol nič výnimočné, Grékom strelil šesť bodov. Na rozdiel od svojich dvoch spoluhráčov je Udoh v každom zápase vidieť. Ak sa mu nedarí v útoku, vynahradí to v obrane.

Doskočil šesť lôpt, získal päť plusových faulov a zablokoval päť streleckých pokusov súpera. To je vynikajúca vizitka! Predovšetkým čo sa týka tých zblokovaných striel. Na jeho výkony sa môže vždy Fenerbahce spoľahnúť.