Má prsteň šampióna NBA, teraz zažíva prelomovú sezónu v Eurolige

Publikované: 22.02.2017 Autor: Peter Jačiansky

Ognjen Kuzmić (Foto: euroleague.net)

Srbský pivot Ognjen Kuzmić patrí v tejto sezóne k najefektívnejším hráčom v Eurolige. Dá sa povedať, že v drese Crvenej Zvezdy zažíva svoju najlepšiu sezónu v profesionálnej kariére. Jeho basketbalová cesta však vôbec nebola jednoduchá…

Ognjen Kuzmić je pôvodom bosniansky Srb a s basketbalom začínal v klube Borac Banja Luka. Potom jeho kariéra pokračovala zvláštnym smerom, dve sezóny totiž pôsobil vo Fínsku.

Po návrate do Bosny pôsobil v klube KK Čelik Zenica, kde si ho vyhliadol euroligový klub Unicaja Malaga. V Malage však Kuzmić nedostal príležitosť a väčšinu času strávil na hosťovaní.

Na drafte do NBA v roku 2012 si ho z 52. miesta vybral klub Golden State Warriors. Dovedna počas dvoch sezón strávených v NBA odohral len 40 duelov, jeho priemer na zápas boli zhruba štyri minúty.

Zo Spojených štátov si však priniesol prsteň pre šampióna NBA, aj napriek tomu, že v playoff v sezóne 2014/15 neodohral ani minútu. NBA bola pre Kuzmića experimentom, ktorý sa vôbec nevydaril.

Panathinaikos bol sklamaním

Po návrate z USA podpísal Kuzmić dvojročný kontrakt s aténskym Panathinaikosom. Bola to skvelá šanca oživiť kariéru v jednom z najlepších európskych klubov.

Navyše, trénerom mužstva sa stal reprezentačný kormidelník Srbska Aleksandar Djordjević. Okrem Kuzmića si ale priviedol aj ďalšieho pivota Miroslava Raduljicu, ktorý počas sezóny hrával častejšie.

V sezóne 2015/16 odohral Ognjen Kuzmić v Eurolige dovedna 25 zápasov, priemerne sa zdržal na palubovke 14 minút. Päť bodov a štyri doskoky, takto vyzeral jeho prínos v reči čísel.

V Aténach si od neho rozhodne sľubovali viac, takže ani tento angažmán mu nevyšiel podľa predstáv. Kuzmić na jar klub opustil a stal sa tým pádom voľným hráčom.

Zvezda tým správnym krokom

Napriek tomu, že sa Kuzmić v Atenách nejako zvlášť nepredviedol, ponúkla mu v lete trojročný kontrakt Crvena Zvezda Belehrad. Po viac než polroku môžeme pokojne povedať, že to bol správny krok.

Ognjen Kuzmić dostal v belehradskom mužstve to, čo nikde predtým. Šancu a minutáž. Dnes patrí srbský pivotman k najefektívnejším hráčom v Eurolige. V rebríčku efektivity je po 22 kolách na výbornom deviatom mieste. Do tejto chvíle nastrieľal dovedna 216 bodov, ciže zhruba desať na duel. Toto samo o sebe nie je nič výnimočné.

Na popredné priečky v rebríčku efektivity sa Kuzmić dostal najmä vďaka doskakovaniu. Momentálne je druhým najlepším doskakovačom v Eurolige, na svojom konte má 170 doskočených lôpt.

Kľúčom k úspechu tímová hra

Nedarí sa však len Kuzmićovi, v tejto sezóne predvádza výborné výkony celý tím Crvenej Zvezdy. Všetkých šokovala predovšetkým séria siedmich víťazstiev v rade.

Počas nej zdolali zverenci trénera Dejana Radonjića posledných dvoch európskych šampiónov – Real Madrid a CSKA Moskva. Navyše uspeli aj v tesnom zápase proti Fenerbahce.

“Toto nečakal naozaj nikto, sústredili sme sa vždy len na ďalší zápas. Či už to bolo v Eurolige alebo v Jadranskej lige. Kľúčom je stále to, že hráme ako tím.”

“Obrana sa stala našou charakteristickou črtou. Ak budeme zdraví a sústredení, len ťažko nás niekto zdolá,” povedal Ognjen Kuzmić v rozhovore pre web Euroligy.

Najlepší za mesiac január

Kuzmić predvádzal počas víťaznej šnúry Crvenej Zvezdy výborné výkony, a preto sa celkom zaslúžene stal najužitočnejším hráčom Euroligy v mesiaci január.

Najvýraznejšie na seba upozornil v domácom dueli proti Fenerbahce, v ktorom Zvezda vyhrala 75:73. Kuzmić nastrieľal 21 bodov, k tomu doskočil osem lôpt a v samom závere zablokoval pokus Udoha.

“Bol to bez debaty jeden z najťažších zápasov v sezóne, či už po fyzickej alebo psychickej stránke. Bol to tesný súboj a nám sa ho podarilo v samom závere získať pre seba.”

“Ľudia sa ma potom pýtali na to, ako som sa cítil pri tom bloku. Ale bol to zlomok sekundy a všetko sa udiali strašne rýchlo. Pár útokov predtým dal Udoh cezo mňa niekoľko košov. No potom mi to vyšlo,” opísal tento kľúčový moment Ognjen Kuzmić.

Playoff? S takouto obranou áno

Crvena Zvezda vstupuje v Eurolige do rozhodujúcej fázy a môže pokojne snívať. Teda za predpokladu, že bude brániť tak ako do tejto chvíle.

Aký je recept na výbornú obranu? Ognjen Kuzmić má na to svoje vysvetlenie. “Je to súhrn chémie, tímoveje práce a tréningu. Máme v mužstve hráčov ako Branko Lazić, ktorý dokáže hrať neskutočnú osobnú obranu.”

“Ale zďaleka nie je jediný, nedá sa v tomto prípade vyberať len jednotlivcov. Na to, aby sme hrali dobrú obranu, si musia všetci piati hráči na palubovke spolu dobre rozumieť. Všetko sa to však začína v tréningu, bez neho by to nešlo,” dodal Kuzmić.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia