Prezývajú ho taliansky Kristus, je z neho dnes jeden z naj hráčov v Európe

Publikované: 14.02.2017 Autor: Peter Jačiansky

Luigi Datome (Foto: euroleague.net)

V súčasnosti pôsobí v Európe niekoľko basketbalistov, ktorí majú kvalitu na NBA, no z rôznych príčin v nej nehrajú. Jedným z nich je krídelník Fenerbahce Istanbul Luigi Datome. Ten si NBA skúsil, no po dvoch rokoch dal prednosť európskemu basketbalu.

Bránou do NBA je pre mladých a talentovaných basketbalistov draft. No samotný draft nie je podmienkou vstupu do najkvalitnejšej ligy sveta. V NBA sa už presadilo mnoho hráčov, ktorí majú pri svojom mene značku “undrafted”.

V roku 2009 mal Luigi Datome 22 rokov a bol automaticky dostupný na drafte. Nikto si ho však nevybral. V tom čase hrával Datome za Virtus Rím a nebol ešte príliš známy.

O štyri roky neskôr sa jeho situácia zmenila, v sezóne 2012/13 bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča talianskej ligy. Ponúk z NBA bolo zrazu hneď niekoľko.

Totiž, ak hráč nie je draftovaný žiadnym tímom NBA, stáva sa z neho tzv. unrestricted free agent (neobmedzený voľný hráč). Ten môže podpísať v lige kontrakt s ktorýmkoľvek klubom.

Detroit nebola najlepšia voľba

Luigi Datome si v lete 2013 vybral klub Detroit Pistons. Určite zobral do úvahy aj platové podmienky, veď 3,5 milióna dolárov nie je na zahodenie.

Lenže už čoskoro sa ukázalo, že z basketbalového hľadiska to nebolo práve najlepšie rozhodnutie. Do herného systému Pistons sa Luigi Datomu príliš nehodil.

Nebolo prekvapením, že sa čoskoro pobral do “farmárskeho” mužstva v Grand Rapids. V Detroite bol však populárny, hviezda sociálnych sietí Andre Drummond s ním natočil niekoľko vtipných videí.

Práve tu niekde vznikla prezývka taliansky Ježis Kristus, ktorou ho americký pivot častoval vo svojich videách.

Trejd do Bostonu prišiel neskoro

V sezóne 2014/15 odohral Talian za Detroit Pistons len tri zápasy. Vo februári 2015 ho vymenili do Bostonu, kde si stihol zahrať pred koncom základnej časti dovedna 18 zápasov.

Svoje kariérne maximum zaznamenal v poslednom zápase základnej časti proti Milwaukee Bucks, v ktorom nastúpil od začiatku. Vo svojom jedinom štarte nastrieľal Datome 22 bodov.

Po skončení sezóny by taliansky krídelník určite dostal nejakú ponuku. Samozrejme, patril by medzi náhradníkov. To sa mu zrejme málilo, keďže prijal ponuku od Fenerbahce.

Obradović bol jeden z dôvodov

Luigi Datome mohol aj naďalej hrať v NBA, bol by veľmi dobrým náhradníkom. Jeho herné vlastnosti sú zaujímavé, je to šikovný útočník a pracovitý obranca.

Ale vo Fenerbahce ho chcel mať sám Želimir Obradović, a takáto ponuka sa odmieta len zriedka. “Určite to bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol pre Fenerbahce. Je dobré mať na lavičke niekoho takého.”

“Keď vám niečo povie, tak hneď viete, že má pravdu. Je to tréner, ktorého musíte neustále počúvať a nasledovať ho. Ak nie, tak máte veľký problém,” povedal v rozhovore pre web euroleague.net Luigi Datome.

Výborný strelec spoza oblúka

V minulej sezóne, ktorá bola premiérovou v drese Fenerbahce, strieľal taliansky krídelník trojky s úspešnosťou 46,2% (42/91). V tejto si percento úspešnosti ešte vylepšil 49,3 (33/67).

“V prvom rade to chce veľa opakovania v tréningoch, no okrem toho je treba veľa sebadôvery. Dôverovať vám musia takisto spoluhráči a tréner,” skonštatoval na margo svojej streľby spoza oblúka Datome.

Čo sa herného prejavu týka, snáď najväčší progres spravil Datome v hre chrbtom ku košu. Talian má výbornú streleckú mechaniku, vďaka ktorej si kontinuálne zlepšuje streľbu ako takú.

Vďaka pevnejšej postave je silnejší aj pri únikoch pod kôš. V zápase proti CSKA Moskva si chystal krásny smeč, obrancovia mu vôbec nestíhali. Našťastie pre moskovský klub, napokon Datomeho pokus “zblokovala” doska.

Nový formát súťaž zmenil

Fenerbahce Istanbul patrí k najkvalitnejším tímov v Eurolige, a preto sa aj tento rok bude uchádzať o celkový triumf. V minulej sezóne to nevyšlo len veľmi tesne.

Táto sezóna je však vďaka novému formátu úplne iná. “Najlepšie na ňom je, že hráme veľa zápasov. Každý hrá proti každému. Do Final Four má každý rovnakú cestu, a preto tu už nie je žiaden priestor na výhovorky,” myslí si Luigi Datome.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK