Analýza: Crvena Zvezda v Moskve vyhorela, CSKA je doma skoro nezdolateľné

Publikované: 10.02.2017 Autor: Peter Jačiansky Foto: euroleague.net

Deon Thompson, CSKA - CZ Belehrad (Foto: euroleague.net)

V prvom vzájomnom zápase uspela Zvezda, ktorá je doma doslova dvakrát taká silná vďaka svojim fanúšikom. Belehradský celok vtedy ustrážil CSKA na 67 bodoch, veľmi sa trápil predovšetkým hviezdny tandem De Colo – Teodosić. Včera v Moskve to bol už iný príbeh.

Pre trénera Dimitrisa Itoudisa to bol konečne zápas, v ktorom mal k dispozícii celý káder.

Po skvelom úvode do sezóny sa Moskovčania „prepadli“ na druhé miesto v euroligovej tabuľke, na palubovkách súperov totiž prehrali posledné štyri stretnutia.

Niečo podobné sa CSKA už dlho nestalo, aj táto séria je sprievodným javom nového formátu súťaže, ktorý je neúprosný.

Ťažko však hovoriť o nejakej kríze, presvedčil nás o tom najmä včerajší zápas proti Zvezde.

Tá nemala k dispozícii primárneho rozohrávača Stefana Jovića a na hre belehradského mužstva to bolo vidieť.

Luka Mitrović je pripravený na NBA

Crvena Zvezda v Moskve prehrala, ale to nie je žiadna tragédia. Na útočnej polovici však bola cítiť Jovićova neprítomnosť.

Do úlohy rozohrávača sa v tejto netradičnej situácii dostal podkošový hráč Luka Mitrović, ktorý nastrieľal 16 bodov, získal 3 lopty ale najmä zaznamenal 9 asistencií.

Kapitán belehradského tímu oslávi tento rok 24. narodeniny a po skončení sezóny by mal zvážiť odchod za oceán. Záujem o jeho služby istotne bude.

Predovšetkým štýl hry v NBA by mu vyhovoval viac než v Európe, ukázalo by sa to aj v jeho štatistickom riadku. Vysokého hráča s citom pre ofenzívnu hru a dobrou prihrávkou neodmietne nikto.

Výhra aj napriek 20 stratám

Ak jeden z tímov stratí v basketbalovom zápase dvadsať lôpt, je skoro takmer isté, že ten súboj prehrá.

Hráči CSKA Moskva včera stratili 20 lôpt a napriek tomu vyhrali nad Zvezdou o 22 bodov.

V minulotýždňovej analýze sme rozprávali o útočnom nastavení CSKA. Moskovčania majú za každých okolností na palubovke dvoch tvorcov hry, niekedy dokonca troch. Oni držia loptu najčastejšie.

Preto je tu aj najväčšia šanca, že ju stratia. Tento fakt sa dá jednoducho vyčítať zo zápisu o stretnutí. Totiž 17 zo spomínaných 20 strát má na svedomí trio De Colo, Teodosić a Higgins.

Vynikajúca úspešnosť streľby

Samozrejme, dá sa vyhrať zápas aj s dvadsiatimi stratenými loptami. To však musí daný tím strieľať tak dobre, ako CSKA vo včerajšom dueli proti Crvenej Zvezde.

Moskovčania mali dvojky 22/32 (68,8%), trojky 13/22 (59,1%) a trestné hody 19/20 (95%). S touto vynikajúcou úspešnosťou úzko súvisí ešte ukazovateľ.

Útočné doskoky. CSKA ich získalo šesť, čiže len o jeden viac než Zvezda. Lenže dostávali sa k nim rozdielnym spôsobom.

Najmarkantnejšie to bolo v jednom z útokov, keď si domáci doskočili loptu trikrát po sebe a napokon úspešne zakončili tento dlhočizný útok.

Nie je to len o legionároch

O CSKA Moskva sa často rozpráva v súvislosti s jej legionármi. A je to pochopiteľné, veď lídri mužstva sú zo zahraničia.

Dôležitý pre tímové úspechy je však aj „ruský blok“, ktorý proti Zvezde predviedol výborný výkon. Fridzon, Antonov a Voroncevič zahrali solídnu patriu, nedá sa im nič vytknúť.

Viktor Chrjapa, žijúca legenda európskeho basketbalu, ukázal svoje skúsenosti v samom závere pri koši na 98:73.

To bola reklama na kolektívny basketbal. Nečudo, že CSKA je označované za „európske San Antonio“.

Bezpochyby najlepší výkon však podal Nikita Kurbanov, ktorý dokonca nazbieral vyšší index rating ako Nando De Colo – 29! Vystrelil trikrát za 2 body, dvakrát za 3 body a hádzal tiež šesť trestných hodov. Všetky pokusy premenil.

Spolu nastrieľali ruskí hráči CSKA Moskva 44 bodov, 58 zaznamenali legionári.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK