Analýza: Fenerbahce znova zdolalo CSKA, bez Teodosića je zraniteľné

Publikované: 03.02.2017 Autor: Peter Jačiansky Foto: euroleague.net

Fenerbahce Istanbul vs CSKA Moskva, Bogdan Bogdanovič (13) (Foto: euroleague.net)

Fenerbahce Istanbul pokračuje vo výborných výkonoch, tentokrát sa hráčom tureckého tímu podarilo doma vyhrať nad CSKA Moskva 77:71. Hostia nastúpili bez zraneného rozohrávača Miloša Teodosića a na ich hre bola jeho neprítomnosť zreteľná.

Bolo to už druhé víťazstvo Istanbulčanov nad CSKA, prvý raz na seba finalisti predchádzajúceho euroligového ročníka narazili v predvečer Štedrého dňa. Po 40 minútach bol stav nerozhodný, a tak prišlo na rad predĺženie, v ktorom Fenerbahce prevalcovalo CSKA v pomere 20:4! Za zmienku stojí, že v tom zápase nebol na ihrisku Nando De Colo. Čiže ani v jednom vzájomnom zápase v tejto sezóne nemali Moskovčania spolu na palubovke svoje dve najväčšie hviezdy. To však nie je ospravedlnenie. Výsledok včerajšieho duelu navráva, že to bol tesný a vyrovnaný zápas. Avšak, ak sa pozrieme na index efektivity, tak v tomto smere prevýšili Istanbulčania Moskovčanov 92:59. Obrovský rozdiel. Preto je obdivuhodné, že CSKA bolo až do konca stretnutia ako sa zvykne vravieť „na dostrel.“

O zápase rozhodli šestky

Je to síce klišé, že basketbalové zápasy rozhodujú trestné hody, no v tomto stretnutí sa to potvrdilo do bodky. Zatiaľ čo Moskovčania stáli na čiare 19-krát a premenili 13 pokusov, tak Fenerbahce zakončilo zápas s vynikajúcou bilanciou 27/32. Domáci využili tento 14-bodový náskok vo svoj prospech. Na rozdiel od finálového stretnutia z minulej sezóny, kde Moskovčania uspeli s taktikou Hack-a-Veselý, tentokrát na to nebola príležitosť. Pri útočnej fáze si hráči tureckého tímu vyberali iné možnosti na zakončenie. Veselý, aj vzhľadom na prítomnosť Udoha, vystrelil len trikrát za dva body a ani raz nestál na čiare trestného hodu.

Ofenzívne mechanizmy CSKA

Ruskému mužstvu citeľne chýbala drzosť a herná intuícia Miloša Teodosića, ktorý vyniká v situáciách jeden na jedného, keď sa časový limit blíži ku svojmu koncu. Je však obdivuhodné, že aj bez neho ostali zverenci Dimitrisa Itoudisa verní svojej filozofii. Grécky kouč patrí k najväčším inovátorom hry, v útočnej fáze akoby popieral klasických päť postov. Na ploche sú za každých okolností dvaja tvorcovia hry, nadstavbou je systém s tromi takýmito hráčmi. Títo dvaja resp. traja hráči sa hýbu po oblúku, vo vnútri oblúka je miesto pre dvoch podkošových hráčov. Pri otváraní ofenzívy majú „tvorcovia“ voľnosť, môžu improvizovať. Ako sa však včera ukázalo, bez Miloša Teodosića a jeho individuálnej hry nie je tento systém celistvý.

Takto vyzerá nátlaková obrana

Na basketbale je krásne najmä to, že ak niekto dominuje v druhej štvrtine, nemusí to znamenať, že napokon vyhrá v zápase. Niečo podobné sa stalo CSKA, ktoré na konci druhej štvrtiny prehrávalo 32:36. Na veľkú prestávku sa odchádzalo za stavu 40:36 pre CSKA. Všetci si vieme predstaviť, čo sa dialo v šatni Fenerbahce cez polčasovú prestávku. Začína to zväčša tým, že Želimir Obradović v tvári celý sčervenie… Prvý kôš po prestávke strelil Freeland na +6 pre CSKA. Ale potom to prišlo. Najkrajšia fáza v zápase. Obrana, akú basketbalový fanúšik nevidí každý deň. Hráči CSKA zrazu boli na ihrisku plachí ako mladší žiaci. Z 36:42 sa stav duelu zmenil na 50:42. Počas tejto fázy minimálne trikrát nestihli Moskovčania zakončiť, také kvalitná bola obrana Fenerbahce. A to sa tu bavíme o európskom šampiónovi.

Kvalita na celkový triumf

V minulotýždňovej analýze sme chválili za výkon Jana Veselého, ktorý odohral dobrú partiu počas neprítomnosti Ekpeho Udoha. Ten už bol včera na ihrisku a hral výborne. K 15 bodom pridal 11 doskokov a jeho prítomnosť bola cítiť pod oboma košmi. Udoh je hráč, ktorý má kvalitu na NBA. To je fakt. Bude to závisieť len na ňom, či sa v lete vráti naspäť za oceán. Preto má Fenerbahce v tejto sezóne jedinečnú šancu využiť ho, kým tu je. Jan Veselý, pri všetkej úcte, nemôže byť pod košom prvá voľba v ofenzíve. Ale Ekpe Udoh ňou je, vďaka nemu je Fenerbahce mimoriadne silným tímom. Navyše, ostatní hráči zrejú a pracujú na svojej hre. Ako príklad je dobrý Bogdan Bogdanović, ktorý včera strieľal z poľa mizerne, ale aj tak bol v útoku platný. Premenil trestné hody a rozdal 8 asistenciií.

12 Dallas Mavericks 6/4 60,00%
13 Minnesota Timberwolves 6/4 60,00%