Lekári mu tvrdili, že už nebude hrať. Nevidí na jedno oko, ale vrátil sa

Publikované: 01.02.2017 Autor: Peter Jačiansky

Isaiah Austin (Foto: screen shot)

Isaiah Austin je 23-ročný americký basketbalista, ktorý mal byť v roku 2014 draftovaný do NBA v prvom kole. Krátko pred draftom však u neho lekári zistili vážne genetické ochorenie, kvôli ktorému sa Austin musel rozlúčiť s basketbalom. Po dva a pol roku sa však na palubovku vrátil a momentálne oblieka dres belehradského FMP.

Je to asi sen každého mladého basketbalistu, že na pódium vystúpi komisár NBA a prečíta jeho meno. Tento akt zmení hráčom životy. Jednak sa dostanú do najkvalitnejšej ligy sveta a navyše si zarobia veľké peniaze. O drafte do NBA sníval aj Isaiah Austin, ktorý už ako stredoškolák patril k najlepším hráčom v Spojených štátoch. McDonald's All-American Game a Jordan Brand Classic sú dve najprestížnejšie podujatia a na oboch sa Austin zúčastnil.

Napokon dostal štipendium na Baylor University, kde je veľmi dobrý basketbalový program. Už po prvom roku štúdia sa Austin prihlásil na draft, ale zranil si rameno a tak svoju prihlášku stiahol. Po roku to skúsil opäť a podľa odhadov mal byť 216 cm vysoký pivotman draftovaný veľmi vysoko. Určite v prvom kole. V tom čase už kluby vedeli, že Austin nevidí na pravé oko. Aj napriek tomu ho chceli. Toto zranenie si privodil na strednej škole pri bežnom smeči, dlho ho však tajil.

Obrovský šok pár dní pred draftom

Pár dní pred draftom do NBA prišiel obrovský šok, Autinovi lekári diagnostikovali Marfanov syndróm. „Dedičné ochorenie spojivového tkaniva zapríčinené zmenou (mutáciou) génu, ktorý kontroluje tvorbu bielkoviny fibrilín. Asi 25% prípadov vzniká ako výsledok novej mutácie, pričom obaja rodičia sú zdraví. Marfanov syndróm sa vyskytuje s frekvenciou približne jeden prípad na 3000 – 5000 ľudí, rovnako u mužov. Postihnuté sú mnohé orgány, najmä kostra, oči, srdce a cievy,“ tak definuje toto ochorenie Asociácia Marfanovho syndrómu.

Marfanov syndróm je variabilné ochorenie a postihuje každého pacienta odlišne. V Austinovom prípade šlo o abnormálne veľké artérie v jeho srdci. Veľmi by riskoval, ak by pokračoval v hraní, preto sa musel s basketbalom rozlúčiť. Sen, že ho draftujú do NBA, sa mu však napokon splnil. Komisár Adam Silver pri jeho mene nepovedal žiaden klub, Isaiah Austin sa stal prvým hráčom, ktorého draftovala liga ako taká.

Za rezervu Crvenej Zvezdy

V novembri minulého roku Isaiah Austin všetkých prekvapil, keď ohlásil svoj návrat na palubovky. Jeho zdravotný stav sa podľa lekárov zlepšil a návrat mu povolili. Kontrakt mu začiatkom januára ponúkol srbský klub Crvena Zvezda Belehrad, ktorý ho ale poslal so svojho „farmárskeho“ mužstva FMP Belehrad. Ten však tiež hráva v nadnárodnej Jadranskej lige. Austin do tejto chvíle stihol odohrať tri zápasy, v ktorých nastrieľal v priemere deväť bodov, doskočil štyri lopty a zablokoval dve strely.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia